Hlavní obsah

Křídlo na oktávku a proškrtat učebnice. „Starý dobrý“ svět podle Motoristů

Foto: Shutterstock.com, Seznam Zprávy

Motoristé sobě.

Článek

Motoristé zveřejnili program a příznivci starého dobrého tradičního světa museli zaplesat.

Jakkoli se Petr Macinka a spol. snaží tvářit jako strana hlavně s ekonomickým programem, z čerstvě zveřejněných slibů voličům čouhá jediné: volte nás a všechno bude zase tak, jak jste to měli rádi.

Řidiče nebude nikdo otravovat bezpečností, zemědělce ekologií a děti přílišným vzděláním. Motoristé jsou ve slibování starého světa až překvapivě konkrétní. Sliby se klenou široce od záruky placení hotovostí v Ústavě přes proškrtávání učebnic až po hubení hrabošů.

Vybrala jsem pro vás, voliče, ty nejlepší. A jakkoli nese tento text satirické rysy, všechna zmiňovaná opatření jsou v programu Motoristů opravdu k nalezení.

Tuning pro všechny

Největší eldorádo po zvolení Motoristů nastane - kde taky jinde - na silnicích. Benzín zlevní, nebudou se platit ekologické poplatky a dálniční známka bude sdílená.

Rychlostní limity se zvednou a měření se povolí maximálně u škol či nebezpečných křižovatek. Rozhodně se nebudou chytat řidiči řítící se dvousetkilometrovou rychlostí po dálnici (protože deset z deseti Turků potvrdí, že jsou z toho akorát samé nepříjemnosti).

Už jste slyšeli nové Vlevo dole?

Kandidátky do sněmovních voleb se podávají co nevidět a na politické scéně finišují dohady, kdo se s kým spojí a nespojí. Fascinující je zejména dění kolem Motoristů. Ti, vyděšení špatnými průzkumy, začali „dolézat“ za Přísahou Róberta Šlachty. A sekunduje tomu Andrej Babiš, který chce mít záložního koaličního partnera.

Každý si bude moci na své auto nalepit nebo z něj odmontovat, cokoli ho zrovna napadne, protože zákazy tuningu jsou nesmyslné a všichni by měli mít možnost „upravit si auto podle vlastního vkusu a potřeb“. A když si chce Lojza z Horní Lhoty na svoje dieselové Polo z roku 97 přidělat body-kit z Wishe nebo třeba vymontovat DPF filtr, kdo jsme my, abychom mu v tom bránili?

Ve městech skončí omezování parkovacích míst nebo stavění cyklostezek a nikdo nebude řidiče starých čoudících aut obtěžovat nápady na nízkoemisní zóny. Obcím se seberou příjmy ze stacionárních radarů, protože přece nebudou vydělávat na řidičích, kteří v jejich ulicích porušují pravidla a ohrožují jejich obyvatele.

Státem zaručený offline svět

Voliče Motoristů, především ty v seniorském věku, nikdo nebude nutit „k digitálnímu světu, který je jim často vzdálený“. Petr Macinka slibuje starý dobrý offline svět, kde je každá státní služba dostupná v tradiční podobě. Což je mimořádně důležitý slib v Česku, kde jsme už digitalizovali naprosto všechno.

Právo platit v hotovosti bude občanům garantováno nejen zákonem, ale dokonce i Ústavou. A když už se v té Ústavě budeme vrtat, rovnou tam napíšeme, že „národní měnou je koruna česká“.

Děcka na učňák

Také ve školství se vrátíme do starého dobrého světa, kde se státu nevyplatí dát co nejlepší vzdělání co nejvíce dětem, ale kde je dobrá škola něco za odměnu jen pro pár procent vyvolených.

Na základních školách se zakážou mobily, ukončí inkluze a děti se pošlou zpět do zvláštních škol. Počet víceletých gymnázií se zkrouhne na polovinu a naopak se bude co nejvíc dětí posílat na učňák. To prospěje vzdělanosti a konkurenceschopnosti Čechů jako nic jiného.

Komise vedená studentem literatury a historie Matějem Gregorem určí, které obory na vysokých školách jsou užitečné a bude je platit stát a co je woke zbytečnost, na niž se napaří školné. Jako příklad se v programu uvádí například ekofeminismus, což sice není obor na žádné české vysoké škole, ale to neznamená, že vás před ním nemohou Motoristé ochránit.

A zlatý hřeb programu - audit učebnic, díky kterému se z nich odstraní nevhodný obsah. Co to je? To se u Motoristů teprve dohodnou, ale rozhodně půjde o „tematiku transsexuality, rozbíjení tradičního modelu rodiny a vyvolávání emocí skrze environmentální programy“ (místo toho pošleme mladé na tříměsíční vojenský kurz, to je přejdou roupy).

Smrt hrabošům

Kde jinde se vrátit k zdravému selskému rozumu než v zemědělství. Vykašleme se na erozní vyhlášku a nebudeme zemědělce nutit k takovým zbytečnostem, jako jsou třeba remízky. Na pole znovu nasypeme insekticidy a odmítneme zákaz granulí proti hrabošům.

Protože „les není muzeum“, zrušíme bezzásahové zóny, a když se to ekonomicky vyplatí, klidně zase vysázíme smrky. PET lahve nebudeme zálohovat, ale pálit ve spalovnách, které v Česku porostou jako houby po (kyselém) dešti.

Nejenže se vykašleme na obnovitelné zdroje a budeme zase pěkně topit uhlím, ale dokonce vytvoříme „takové podmínky pro uhelné společnosti, aby zastavily zasypávání či zaplavování dolů“.

No není to krása? Ale já se ptám: Není to málo? Kde má zastání skutečně konzervativní volič? Proto si na závěr dovolím pár tipů, které podle mě v programu ještě chybí:

  • Zavedeme uhelné prázdniny (daňové, pro uhelné společnosti).
  • Nařídíme povinné zasněžování v obcích od 500 metrů nad mořem (plus dotace pro lyžařské areály bez snowboardového parku).
  • Znovu zavedeme oddělávací víčka (pokud to v Unii neprosadíme, budou lahve raději úplně bez víček).
  • Státní systémy poběží na Groku (předseda Macinka chce taky fotku s Muskem).
  • Zrušíme zákaz kouření v restauracích (poznámka: odhlasovat, až si Boris Šťastný půjde pro kafe).
  • Oprášíme plán Pavla Béma na formuli 1 v Praze.
  • Znovu znormalizujeme plácání žen po zadku (odborný garant: Filip Turek).

Třetí čtení Vlevo dole

Máte rádi podcast Vlevo dole? Seznam Zprávy vám v neděli přinášejí jeho část v textové podobě. Může jít o zprávu, která vám v podcastu unikla, ale stojí za přečtení, širší komentář, nebo detail, který si zaslouží větší prostor. Nebo také něco úplně jiného.

Vlevo dole je podcast Václava Dolejšího a Lucie Stuchlíkové, politických reportérů Seznam Zpráv.

Politické kauzy, problémy tradičních i nových stran, historky ze zákulisí volebních sjezdů i Sněmovny. Nový díl každou středu na Podcasty.cz, na Seznam Zprávách a ve všech podcastových aplikacích.

Jaká epizoda vás bavila nejvíc? Co máme zlepšit? Své podněty, připomínky nebo tipy posílejte na e-mail audio@sz.cz.

Doporučované