Hlavní obsah

Audit o Babišově střetu zájmů může skončit soudy mezi státem a Agrofertem

Foto: MICHAL RŮŽIČKA / MAFRA / Profimedia, Profimedia.cz

Monika Babišová dohlíží na fungování svěřenských fondů, v nichž je vložen Agrofert. Ten se paradoxně chystá na právní bitvu s českými ministerstvy, pokud budou požadovat vrácení vyplacených dotací.

Reklama

2. 12. 2019 13:50

„Budeme hájit svá práva,“ zní z Agrofertu. Kauza dotací tak skončí pravděpodobně u soudu.

Článek

Na jedné straně stát, který řídí premiér Andrej Babiš. Na straně druhé holding Agrofert, vložený do svěřenských fondů, na jejichž fungování jako členka rady protektorů dohlíží Monika Babišová. A mezi nimi spor o vyplacené dotace ve výši stamilionů korun. I takový důsledek bude pravděpodobně mít konečná auditní zpráva Evropské komise, která řeší střet zájmů českého premiéra.

Ta dle aktuálních informací potvrdila, že šéf české vlády ve střetu zájmů je, a to dle evropského i českého práva.

Zjednodušeně to znamená následující. Česko by mělo vrátit do unijního rozpočtu dotace, které vyplatilo holdingu Agrofert. Ten zaparkoval Andrej Babiš do svěřenských fondů, aby naplnil český zákon o střetu zájmů. Dle bruselských auditorů má ale na fungování agrochemického impéria nadále vliv, takže Agrofert nemá na dotace nárok a byly mu vyplaceny neoprávněně.

Jde přitom o stamiliony korun. V předběžné zprávě auditoři vyčíslili vratku na 451 milionů korun. O výši této takzvané korekce se bude ještě jednat, jak už Seznam Zprávy napsaly ZDE:

Česko by pak mělo peníze, které vrátí do rozpočtu (respektive bude mu o ně zkrácena příští platba z Evropské unie) vymáhat po Agrofertu. A tam dojde s nejvyšší pravděpodobností k soudní bitvě, jak naznačuje i vyjádření holdingu Agrofert.

„Nemáme žádné informace, víme o doručení auditu do České republiky jen z médií. Primárně jde o věc mezi státem a Evropskou komisí. Jsme však dotčenou osobou, jak nám již dříve potvrdila Evropská komise, proto zašleme na MMR dopis, kde požádáme, aby nám ministerstvo dokument poskytlo, abychom jej mohli prostudovat a případně hájit svá práva,“ uvedl pro Seznam Zprávy mluvčí Agrofertu Karel Hanzelka.

„Jsme přesvědčeni, že na naší straně jsme vždy postupovali přesně podle zákona a že se náš někdejší akcionář v žádném střetu zájmů nenachází,“ dodal.

Přeloženo: my postupovali podle pravidel, která nastavily české úřady a zákony. Pokud je to špatně, není to naše chyba.

Podívejte se na předběžnou zprávu auditorů Evropské komise, o níž Agrofert říká, že je neprofesionální a plná chyb:

+66

Vedení Agrofertu pak bude postupovat s péčí řádného hospodáře a o navrácení dotací se může i soudit.

Soudit se navíc může i Česká republika. A to s Evropskou komisí o to, zda má peníze skutečně vracet. V takovém případě půjde o měsíce až roky tahanic před Soudním dvorem Evropské unie a nebude možné peníze, které původně putovaly Agrofertu, přesunout na jiné dotační tituly. Pokud naopak po dohadovacím řízení o výši korekcí Česká republika svá pochybení uzná, dostane šanci prostředky přesunout na jiné projekty.

I to, jak se primárně ministerstvo pro místní rozvoj řízené Klárou Dostálovou z hnutí ANO rozhodne hájit peníze českých daňových poplatníků, může mít právní dohru.

„Mám důvodné podezření, že jde o organizovanou skupinu, která hájí zájmy premiéra Andreje Babiše namísto zájmů státu,“ uvedl pro Seznam Zprávy senátor Lukáš Wagenknecht. Zda tedy podá trestní oznámení, si prý ještě rozmyslí.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované