Hlavní obsah
Online

Bělorusko stávkuje, zapojila se automobilka i filharmonie

Foto: Profimedia.cz

Do stávky se zapojila i Běloruská státní filharmonie.

Reklama

13. 8. 6:51
aktualizováno • 13. 8. 23:06

V Minsku čtvrtou noc pokračovaly protesty proti zmanipulovaným volbám, které u moci udržely staronového prezidenta Alexandra Lukašenka.

Článek

Co byste měli vědět?

- V Bělorusku přibývá stávkujících. Do stávky už se zapojila automobilka BelAZ nebo Běloruská státní filharmonie. Podle běloruského politologa Arcjoma Šrajbmana probíhají stávky po celé zemi a mají politické požadavky. Do protestů se pak podle Rádia Svobodná Evropa zapojili i zaměstnanci státní televize a rádia.

- Policie už zadržela na 6000 lidí, stovky dalších utrpěly zranění. Podle běloruských úřadů přišel (nejméně) jeden demonstrant o život. O smrti dalšího člověka v nemocnici ve městě Gomel informoval běloruský servis Rádia Svoboda. Podle informací běloruských médií a novinářů je jím 25letý Aliaksandr Vichor, který byl po nedělním brutálním zásahu policie převezen do nemocnice v Homelu, kde ve středu zemřel.

- Podle ruského listu Kommersant Lukašenkova mašinerie prakticky nedává protestům žádnou šanci, a tak běloruská opozice zřejmě přistoupí k vytvoření exilové vlády usilující o uznání podle venezuelského scénáře.

 • „Omlouvám se za zranění náhodných kolemjdoucích,“ uvedl ministr vnitra

  O v současné krizi výjimečně smířlivém výroku člena běloruské vlády informoval ruský server Insider.

 • Babiš: Agresivní policie mlátí bezbranné lidi, je to zvěrstvo

 • Žodzina je plná demonstrantů, státní jednotky vidět nejsou

  „Vypadá to, jako kdyby režim ztratil kontrolu nad Žodzinou,“ píše na Twitteru novinář Julian Röpcke o městě v Minské oblasti v Bělorusku. Na záběrech z místa je možné vidět velký skandující dav lidí, státní jednotky přítomny nejsou.

 • Členové speciálních jednotek pálí uniformy

  Někteří členové speciálních jednotek, které zasahují na běloruských ulicích proti demonstrantům, se s rozkazy a zákroky proti spoluobčanům neztotožňují. Na sociálních sítích se tak objevila videa, ve kterých se někteří různými způsoby zbavují svých uniforem. Hned několik jich nechalo uniformu ohni.

 • Lidskoprávní experti OSN odsoudili násilí v Bělorusku

  Policejní násilí a rozsáhlé zatýkání v Bělorusku dnes podle agentury AFP odsoudili lidskoprávní experti OSN. V prohlášení zveřejněném v Ženevě vyzvali mezinárodní společenství k většímu tlaku na vládu v Minsku, aby ukončila násilí vůči občanům, kteří uplatňují svá základní práva.

 • Fronta národní spásy chce podat žalobu na Lukašenka

  Bývalý velvyslanec Valeryj Capkalo, jemuž úřady nedovolily kandidovat, z ruského exilu vyzval Evropskou unii, aby uznala Cichanouskou prezidentkou. Opoziční Fronta národní spásy, o jejímž vzniku Capkalo informoval ve středu, sdělila na svém kanálu v Telegramu, že začala shromažďovat podklady pro podání žaloby na prezidenta Lukašenka u Mezinárodního soudního dvoru v Haagu. Dodala, že k tomu již angažovala některé zahraniční právníky, a vybídla ke spolupráci i právníky v Bělorusku.

 • Ulice Minsku plní více a více lidí

  Ruská státní zpravodajská agentura TASS informuje o stále se zvyšujícím počtu lidí, kteří v posledních hodinách zaplavují ulice hlavního města Běloruska, nejde ovšem jen o centrum města. Jednotky jindy zasahující proti demonstrantům zatím nejsou vidět.

 • Převážení demonstrantů do věznic, příbuzní mohou jen přihlížet

  „Je nemožné to sledovat. Zoufalí rodiče vidí, jak jsou jejich děti (které se jen zúčastnily demonstrací) odváženy speciálními jednotkami do věznic, kde budou s největší pravděpodobností mučeny,“ píše na sociální síti Twitter aktivistka Inna Shevchenko.

 • Další podniky hlásí protestní akce

  Kromě Belazu, běloruské továrny na výrobu nákladních a důlních vozidel ve městě Žodzina nedaleko Minsku, se podle zpravodajského serveru Tut.By nepracuje také v automobilovém závodu MAZ, ve stavebním podniku MAPID nebo ve firmě Integral. V Grodnu na západě země se pak práce zastavila například v továrně na výrobu automobilových součástí Belkard, v závodu Chimvolokno, ve stavební firmě Grodnožilstroj či ve společnosti VIRPIL Controls.

 • Podporu protestujícím vyjádřili i v Kyjevě

  Více než 100 lidí se shromáždilo před běloruskou ambasádou v Kyjevě, aby vyjádřili podporu demonstrantům v Bělorusku. Prostřednictvím sešlosti chtějí také apelovat na ukončení policejní brutality v zemi nyní zmítané protesty.

 • Novináři nahráli sténání zadržených demonstrantů

  Novinářům ze serveru Euroradio se podařilo zaznamenat sténání zadržených demonstrantů v Akrestině v Minsku, areálu, který místní označují jako „mučírnu“. Obyvatelé okolních budov říkají, že podobné zvuky slýchávají po celou noc. Policie drží ve vazbě stále několik tisíc lidí.

 • Běloruská policie trestá i za troubení

 • Evropští velvyslanci uctili památku mrtvého

  Evropští velvyslanci přišli v Minsku položit květiny na místo, kde zemřela jedna z obětí protestů. Jejich příchod doprovázely děkovné výkřiky demonstrantů i potlesk.

 • Zahraniční novináři nejsou v bezpečí ani v hotelu

  Podle informací, kterými disponuje běloruská novinářka Hanna Liubaková, jsou v hotelech v Minsku zadržováni zahraniční novináři.

Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.