Hlavní obsah

Cash Only: Soumrak ruské lobby. Zemřel vlivný podnikatel Jermakov

Foto: Pixabay

Co se za poslední týden událo v českých firmách a co se vyplatí dál sledovat v Česku i v zahraničí? Přihlaste se k odběru týdenního newsletteru Zuzany Kubátové z byznysové redakce SZ.

Reklama

24. 1. 10:02

Zuzana Kubátová komentuje dění v českém byznysu a vybírá zprávy, které byste neměli minout. Přinášíme vám webovou podobu newsletteru Cash Only – přihlaste se k odběru a pošleme vám ho každý týden do e-mailu.

Článek

Toto pondělí zemřel ve vojenské nemocnici ve Střešovicích na covidové komplikace Vladimir Jermakov, kdysi jeden z nejvlivnějších ruských podnikatelů působících u nás. Počátkem tisíciletí stál u zrodu firmy Vemex, která ve svých nejlepších letech patřila k největším alternativním distributorům ruského plynu v Česku.

Rozmach Vemexu v roce 2015 zastavila Finanční správa, firmu pak pohltila německá filiálka Gazpromu, Jermakov ji opustil. Dál ale vedl Rusko-českou smíšenou obchodní komoru a lobboval za ruské zájmy v Česku. Až když později zkrachoval jeho soukromý projekt, výroba umělých safírů pro průmysl, stáhl se do ústraní. Nemělo být definitivní.

„Měl teď spoustu plánů, říkal, že se do byznysu vrátí,“ popisovala místopředsedkyně rusko-české komory a matadorka ruského lobbingu v Česku Natálie Sudlianková, když mi zprávu o Jermakovově úmrtí v úterý ráno telefonovala. Pro ruskou byznysovou komunitu v Praze byl teprve 56letý Jermakov pořád výrazná postava. Natálie v tom úterním telefonátu řekla zajímavou větu: „Odchází s ním celá jedna etapa rusko-české spolupráce.“

Přihlaste se k odběru newsletteru Cash Only a každý pátek vám přijde do e-mailu:

Potvrdila to, co lze už nějakou dobu číst z celé řady signálů. Vliv tradiční ruské lobby, napojené na Kreml a státní plynárensko-ropný komplex, v Česku slábne. Jistě to souvisí s tím, jak slábne aktivita stárnoucího prezidenta Miloše Zemana. Projevuje se to na sporech kolem chystané státní zakázky na stavbu jaderky v Dukovanech. A není to dobrá zpráva pro tradiční český jaderný a energetický průmysl, zvláště ten ovládaný ruským kapitálem.

Hráč týdne: Vladimír Finsterle & Lékárna.cz

Foto: Shutterstock.com

Výrobci respirátorů mají na dosah zvýšený odbyt.

Hráčem týdne vyhlašujeme tentokrát Vladimíra Finsterleho z internetového obchodu Lékárna.cz. Spolu s ním se ale o titul dělí všichni další domácí prodejci a výrobci respirátorů. Poté, co premiér oznámil, že vláda zváží na některých místech jejich povinné nošení, jen Finsterlova Lékárna.cz vyprodala dvoutýdenní zásoby této ochranné pomůcky za tři hodiny.

Best of byznys

Nový solární boom. Solární elektrárny jsou u části veřejnosti i politiků nepopulární, ale čeští investoři přesto chystají nový solární boom. Pomohou jim k tomu nové technologie i 150 miliard z Modernizačního fondu. A příležitosti se chytá i Pavel Tykač, který chce stavět plovoucí solární parky na podkrušnohorských jezerech.

Partners zakládají banku. ČNB už firmě Partners Financial Services schválila prospekt veřejné nabídky akcií a jednička na českém trhu finančního poradenství teď shání investory, kteří by do plánované banky vstoupili. Čtyřicet procent bude držet jeden ze zakladatelů Partners Petr Borkovec.

Milan Šrejber dělí majetky. Někdejší vrcholový sportovec, sponzor ODS a miliardář Šrejber vyčlenil část svého realitního holdingu Pankrác do nové samostatné firmy Taspan, kterou znalec ohodnotil na víc než tři miliardy korun. V nové společnosti soustředil hlavně akcie předních technologických firem jako Apple, Facebook či Alphabet.

Karel Komárek chce být králem britské loterie. Pátý nejbohatší Čech se prostřednictvím společnosti Sazka Group uchází o post provozovatele britské národní loterie. Už loni si na tento úkol najal byznysmena Keitha Millse, který mimo jiné vymyslel koncept leteckých mílí, a teď se k němu přidal i Justin King známý úspěšným restartem řetězce Sainsbury’s.

Graf týdne: Rajčata jako podpultovka

Na tom zákonu je špatně úplně všechno, konstatuje Martin Čaban na účet Sněmovnou schválené novely zavádějící kvóty na české potraviny ve větších obchodech. Přečtěte si jeho souhrn všech zásadních chyb nového předpisu a podívejte se i na analýzu praktického (ne)fungování kvót.

Nahoru a dolů

Rekordní zisky kurýrů. Protipandemická opatření mávají se štěstěnou řady podnikatelů. Mezi výherce patří přepravní společnosti včetně PPL, která hlásí rekordní sezonu. Mimo jiné k tomu přispěl trend doručování zásilek přímo do výdejního místa. PPL teď chystá řadu investic a novinek, a velké plány mají i GLS či Zásilkovna.

Vlekaři v krizi. Mezi poražené naopak patří lyžařský byznys. Například skiareál Monínec kvůli lockdownu přijde minimálně o 15 milionů korun. Radují se snad jen výrobci skialpinistických lyží, protože lidem nezbývá než nalepit pásy a stoupat.

Big Tech

Google bude platit francouzským médiím. Internetový gigant podepsal dohodu o placení autorských práv s francouzskými celonárodními a regionálními deníky. Oznámení s možnými dalekosáhlými důsledky přichází po měsících vyjednávání o tom, jak uplatňovat nová pravidla EU o autorských právech.

Přešlap Facebooku. Desítky milionů uživatelů kvůli změnám podmínek Zásad ochrany osobních údajů odešly z aplikace WhatsApp vlastněné Facebookem a přesedlaly na konkurenční platformy. Firma proto odsunula platnost nových pravidel na květen. Uživatelů v EU se poprask netýká, chrání je GDPR.

ZE ZAHRANIČNÍHO TISKU:

Bublina, nebo zlatý důl? Investoři v Silicon Valley debatují o potenciálu nové sociální sítě Clubhouse, jejíž hlavní apel zatím spočívá v přítomnosti celebrit a exkluzivním přístupu jen pro zvané uživatele. Popularitu sítě založené na audio konverzacích mohla podpořit i izolace uživatelů v lockdownu. (Wired)

Rozhovor týdne: Jan Frait

Foto: Kamaryt Michal, ČTK

Šéf sekce finanční stability ČNB Jan Frait (vpravo)

Pokud začnou být lidé optimističtější, ekonomika bude oživovat a zároveň zůstanou dlouhé úrokové sazby takto nízké, mohla by nastat divočejší jízda, říká šéf sekce finanční stability ČNB Jan Frait. Přečtěte si zajímavý rozhovor nejen o pohybech na trhu hypoték a realit.

Týdenní přehled toho nejdůležitějšího ze světa byznysu končí. Buďte zdrávi, přeji co nejméně špatných zpráv ve vašich mobilech i počítačích.

Zuzana Kubátová

Tenisky na konec

Pandemie zarazila historicky první šanci na export českých bot Prestige. Šéf zlínské Moledy Jaroslav Navrátil ale věří, že se vrátí k jednání v Japonsku a značka, která už dávno není retro, se do luxusních butiků v Tokiu dostane. Mrkněte na rozhovor i fotky z výroby ikonických tenisek.

Foto: Moleda, a.s.

Dostanou se „prestižky“ do Japonska?

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované