Hlavní obsah

Češi považují za nejpalčivější problémy korupci a zdravotnictví

Foto: Profimedia.cz

Ilustrační foto.

Reklama

14. 4. 2020 12:26

Nejvíce spokojení jsou Češi s nabídkou zboží a služeb.

Článek

Za nejpalčivější problémy Česka považují lidé korupci, hospodářskou kriminalitu a také zdravotnictví. Příliš je naopak netrápí situace v kultuře. Nejvíce spokojení jsou Češi s nabídkou zboží a služeb. Vyplývá to ze dvou aktuálních průzkumů Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM). Oba se uskutečnily ještě před vyhlášením nouzového stavu kvůli koronavirové epidemii.

Řešení korupce považuje za naléhavé 90 procent dotázaných, přičemž 62 procent lidí volilo odpověď „velmi naléhavé“. Hospodářskou kriminalitu a situaci ve zdravotnictví by chtělo řešit 89 procent Čechů, podíl odpovědí „velmi naléhavé“ byl ale v těchto případech nižší. Na čtvrtém místě je podle veřejnosti problematika přistěhovalectví.

Proti loňskému březnu výrazně vzrostl podíl lidí, kteří vidí jako velmi naléhavou nutnost zabývat se situací ve zdravotnictví. Zatímco loni jich bylo 46 procent, letos je to 54 procent. Podle statistiků to může ukazovat na vliv nastupující pandemie koronaviru, která byla v době konání průzkumu už aktuálním tématem.

Meziročně rostl také podíl lidí, kteří považují za naléhavé řešení životního prostředí, sociálních jistot, bezpečnosti občanů, lidských práv, právního prostředí nebo mezilidských vztahů. Naléhavost naopak klesla v případě členství Česka v Evropské unii.

S nabídkou zboží a služeb jsou spokojeny tři čtvrtiny Čechů. Se stavem kultury vyjádřilo spokojenost 66 procent lidí, s mírou nezaměstnanosti 52 procent, s vědou a výzkumem a s dopravní obslužností to pak byla polovina dotázaných. U dalších oblastí už spokojenost podle CVVM nepřekročila poloviční podíl.

Proti loňskému roku si u lidí výrazně pohoršila zejména oblast sociálních jistot, korupce, stavu veřejných financí, hospodářské kriminality nebo životního prostředí.

Průzkum k míře naléhavosti různých oblastí veřejného života se uskutečnil od 29. února do 11. března a zúčastnilo se ho 1 012 lidí. Průzkum ke spokojenosti se stavem vybraných oblastí veřejného života se uskutečnil od 1. do 13. února za účasti 1 029 dotázaných.

Reklama

Doporučované