Hlavní obsah

Češi si oblíbili kryptoměny. Letos jich nakoupili už za tři miliardy

Foto: Unsplash - Andre Francois Mckenzie

Cena bitcoinu se od začátku roku zvýšila přibližně na dvojnásobek.

Reklama

10. 5. 11:27

Kryptoměny lákají tuzemské investory stále víc. Za první čtyři měsíce roku 2021 se prodaly za 2,9 miliardy korun. Poptávku táhl hlavně bitcoin, úspěch mělo i ethereum.

Článek

V Česku se od ledna do konce dubna prodaly kryptoměny za zhruba 2,9 miliardy korun, což je meziročně trojnásobek. Poptávku táhl tradičně bitcoin, ale velký nárůst zaznamenala i další kryptoměna ethereum, která se dostávala na rekordní výši. Vyplývá to z analýzy společnosti Bitstock.com.

„Bitcoin je pro tuzemské investory stále přitažlivý, i když jeho cena už se některým může zdát příliš vysoká, a proto se obraceli k alternativám. Jednou z nich je právě ethereum, které je navíc založené na modernějším blockchainu,“ uvedl ředitel Bitstock.com Martin Stránský. Na Slovensku byl objem obchodu s digitálními měnami v porovnání s Českem zhruba třetinový a od ledna do konce dubna přesahoval miliardu Kč.

Cena bitcoinu se od začátku roku podle webu Kurzy.cz zvýšila přibližně na dvojnásobek ze zhruba 29 000 dolarů až na současných 58 600 USD, tedy asi 1,25 milionu Kč. Ethereum ve stejném období zvýšilo svou hodnotu o 440 procent na 4100 USD, tedy asi 86 700 Kč.

Zájmu o kryptoměny nahrává velké množství volných peněz i pokračující příchod nových investorů. U bitcoinu i etherea podle Stránského letos ještě budou překonány dosavadní maximální hodnoty. Nezabrání tomu ani snahy některých zemí, jako je Turecko nebo Indie, o omezení obchodování s kryptoměnami.

Po příchodu koronaviru se bitcoin osvědčil jako aktivum, které na krizi nereaguje přímo, jako cenné papíry nebo dluhopisy. Kvůli své rostoucí hodnotě bez ohledu na propad ekonomiky je mnohdy označován jako digitální zlato.

Bitcoin vznikl v roce 2009 jako alternativa oficiálních měn a během let se prosadil jako přední kryptoměna světa, nezávislá na centrálních bankách. Loni se cena bitcoinu zhruba zečtyřnásobila. Kryptoměna těží i z politiky centrálních bank a z tisku dalších peněz na boj s koronavirovou krizí, což vyvolává obavy ze zrychlení tempa růstu inflace.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované