Hlavní obsah

Koupil a prodal kryptoměny za miliardu. Bitcoin je otázka víry, říká

Bitcoin, digitalizované zlato, vstup na burzu. Rozhovor s Martinem Stránským o dalších plánech holdingu World BTC Business.Video: Silvie Friedmannová

 

Reklama

30. 4. 2021 14:06

Čechy stále víc vábí kryptoměny. Jen za letošek investovali do obchodů s bitcoinem přes 800 milionů korun, řekl ve studiu SZ Byznys Martin Stránský, majitel holdingu World BTC Business.

Článek

Hodnota bitcoinu je jako na houpačce, ale při pohledu z větší dálky se ukazuje, že roste. A to láká další a další investory.

Že české investory výkyvy nejstarší kryptoměny světa neodrazují, ukazují i poslední měsíce. Češi začali brát bitcoin vážně, dokládají čísla největšího tuzemského obchodníka, platformy Bitstock. Za loňský rok Bitstock uskutečnil obchody ve výši 1,2 miliardy korun. Čísla za letošní rok vypadají ještě slibněji, zatím jde o víc než 850 milionů korun.

Co stojí za popularitou nejstarší kryptoměny? „Je to různost,“ říká Martin Stránský, muž, který stojí nejen za platformou Bitstock, ale i za celým holdingem World BTC Business. „Bitcoin není standardní aktivum, které si můžete koupit. Ale právě snaha o různost je, myslím, synonymem současné doby,“ říká.

Největším rizikem kryptoměn a investování do nich je regulace. Státy i vlády uvažují o tom, zda a jak svět nezávislých měn typu bitcoin dostat do standardních mantinelů.

Například turecká centrální banka zakázala používání kryptoměn při platbách, protože je podle bankéřů doprovází vážná rizika, Indie chystá zákaz obchodování s kryptoměnami, Čína už takový krok udělala.

Bitcoin a digitální zlato

„Také cítíme riziko regulatoriky, proto jsem se loni v listopadu rozhodl, že se rozkročím do široka. Systém obchodování s bitcoinem, který je velmi rychlý a efektivní, tak přeneseme do obchodování s digitálním zlatem,“ uvedl Martin Stránský. Na všech svých platformách zhruba do měsíce spustí obchod s fyzickým zlatem v digitalizované podobě.

Martin Stránský

– O kryptoměny se zajímá od roku 2011, kdy stál bitcoin lehce přes tři dolary.

– Holding World BTC Business založil v roce 2014.

– Prostřednictvím služby Bitstock jsou největším tuzemským obchodníkem s kryptoměnou bitcoin. V roce 2020 uskutečnili obchody za téměř 1,2 miliardy korun. Provozují také síť 40 bitcoinmatů.

– V květnu zahájí obchodování s digitalizovaným zlatem, jednají o vstupu do Velké Británie a Bulharska, výhledově i do Polska.

– Na podzim plánují vstoupit na pražskou burzu na trh Start.

Na podzim pak plánují vstup na pražskou burzu na trh Start. Část peněz, zhruba 210 až 240 milionů korun, získaných od investorů, by chtěli vložit do finančního ústavu.

„Určitě by se mi líbilo zkusit pořídit a vdechnout jiný život a jiného ducha do nějaké kampeličky,“ odtajnil Martin Stránský investiční plány v rozhovoru pro SZ Byznys.

Bublina, která splaskne?

Jen od letošního ledna prolomil bitcoin několik rekordů. Vůbec poprvé se prodával za 65 tisíc dolarů (zhruba 1,4 milionu korun), po několika dnech ale sestoupil pod hranici 50 tisíc dolarů.

„Riziko investování je všude. U bitcoinu aspoň máte tu výhodu, že se nemůže sejít nějaké představenstvo a že si řeknou: Tak my si myslíme, že to i za tři roky bude fungovat pěkně, tak si teď vyplatíme dividendu a na to si vezmeme bankovní úvěr,“ naráží Martin Stránský na pád akcií společnosti NWR, do nichž sám investoval.

„Obchodování s bitcoinem je souboj mozků, ale to je při každé transakci. Na jedné straně analytici tvrdí ‚kupuj‘, na druhé straně analytici tvrdí ‚prodávej‘, jde jen o to se rozhodnout, kdo je chytřejší nebo komu věříme víc,“ uzavírá.

O kterých obchodech sám říká, že se opravdu povedly? A jak se jej naopak dotkl krach německé společnosti Wirecard, jeden z největších ekonomických skandálů v poválečném Německu?

Celý rozhovor s investorem Martinem Stránským si můžete pustit ve videu.

Pomoc proti zdražování – Jak zvládnout krizi

Domácnosti a firmy čelí problémům s vysokou inflací a růstem cen energií. Projekt Seznam Zpráv „Jak zvládnout krizi“ vám nabízí praktické informace, jak ušetřit a jak řešit či snížit dopady zdražování.

Mohlo by vás také zajímat:

Reklama

Doporučované