Hlavní obsah

Den v byznysu: Na koleje se vrací jaro. Z kasy ještě dýchá covidový mráz

Pusťte si pořad Den v byznysu. (Video: Zuzana Hodková)

 

Reklama

30. 3. 18:10

Přehled nejdůležitějších událostí z českého i světového byznysu v úterý 30. března.

Článek

Impérium na rozcestí

Tragická zpráva o úmrtí nejbohatšího Čecha Petra Kellnera přichází v momentu, kdy má skupina PPF rozjednané velké transakce a musí se vypořádávat s dopady pandemie na byznys splátkové společnosti Home Credit.

Skupuje akcie Monety, zvažovaný je i návrat největšího tuzemského vlastníka telekomunikační infrastruktury Cetin na burzu. Mluví se i o prodeji části akcií Mall Group, kam patří ztrátový internetový obchod Mall.cz či dále CZC.cz nebo například Košík.cz. I v tomto případě bude záležet, jak investoři firmu ocení.

„Když jsem Petra poznal osobně, začalo mi mnoho věcí do sebe zapadat. A po další době mi přišlo naprosto logické a přirozené, že právě on je nejbohatším Čechem. V českém podnikatelském prostředí byste jen těžko našli někoho, komu to tolik pálilo,“ vzpomíná na tragicky zesnulého Petra Kellnera vlastník společnosti Seznam.cz Ivo Lukačovič.

„Kellnerův čistič“

Když vrcholila válka o miliardovou loterii Sazka, Petr Kellner poslal Richarda Benýška vyčistit O2 arenu od vlivu Aleše Hušáka. Pak arénu nějaký čas řídil. Byl i většinovým majitelem hokejové Slavie. Ale většinu své kariéry pracoval pro Kellnera. Richard Benýšek na svého někdejšího zaměstnavatele vzpomíná, třeba jak často chválil. Pusťte si úvodní video den v byznysu.

Izolačka jako dovolená

Zaměstnanci, kteří šli v březnu do karantény nebo do izolace, dostávají k náhradě mzdy také částku až 370 korun. To u části lidí zvyšuje chuť a zájem zůstat doma častěji a déle. Hlásí to téměř třetina firem.

Exploze českých dluhů

Státní dluh by měl letos překonat hranici 2,5 bilionu korun a v roce 2023 tří bilionů. Během let 2021 až 2023 by tak měl stoupnout zhruba o jeden bilion korun. Vyplývá to z informační brožury Ministerstva financí.

Jaderný zmocněnec končí

Vláda odvolala vládního zmocněnce pro jadernou energetiku Jaroslava Míla. Agenda jeho skupiny se přesune pod Ministerstvo průmyslu, oznámil šéf rezortu Havlíček. Uvedl, že bez bezpečnostní prověrky, kterou Míl nemá, je obtížné připravit jakýkoli dokument týkající se stavby nového bloku Jaderné elektrárny Dukovany.

Z čeho pokrýt ztráty

Tuzemští dopravci obnovují spoje do zahraničí. České dráhy ode dneška znovu spustily linku mezi Berlínem a Budapeští, která dosud končila v Děčíně.

Za loňský rok mají ČD ztrátu z osobní a nákladní dopravy přes pět miliard korun. Generální ředitel Ivan Bednárik Seznam Zprávám prozradil, kde bude firma šetřit.

Němci mají „lepší náladu“

Ekonomická nálada v zemích eurozóny se v březnu výrazně zlepšila a její ukazatel je poprvé od začátku pandemie nad svým dlouhodobým průměrem. Uvedla to Evropská komise ve své měsíční zprávě. Nejlépe si vede Německo, hlavní obchodní partner České republiky.

Přehled událostí z byznysu z předchozích dní si pusťte v rychlém videu ZDE, pokud chcete rychlý přehled dnešních ekonomických zpráv, přejděte SEM, a pokud vás byznys opravdu zajímá a chcete vidět jeho špičkovou podobu, podívejte se SEM.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučené