Hlavní obsah

Kauza Bečva se vrací k vsetínskému soudu, žalobce uspěl se stížností

Foto: Tomáš Svoboda

K havárii došlo v září 2020.

Reklama

21. 10. 11:22

Olomoucký krajský soud vyhověl státnímu zástupci Jiřímu Sachrovi a kauzu Bečva vrátil vsetínskému soudu k novému projednání. Vyplývá to z údajů v justiční databázi.

Článek

Soud ve Vsetíně původně případ vrátil k došetření, neboť spatřoval ve vyšetřování nedostatky, které by se mohly projevit při dokazování. Toto rozhodnutí ale napadl žalobce.

O jeho stížnosti rozhodoval Krajský soud v Olomouci ve čtvrtek v neveřejném jednání. Soudkyně Michaela Burešová řekla, že z toho důvodu nemůže výsledek komentovat.

Z rozhodnutí, zveřejněného v pátek na portálu eJustice, vyplývá, že případ se nevrací policii. Rozhodnutí soudu I. stupně bylo zrušeno a věc vrácena soudu I. stupně k novému projednání.

Posun po pěti měsících

Verdikt krajského soudu znamená v kauze po pěti měsících posun. Stížnost podal státní zástupce Sachr na rozhodnutí vsetínského okresního soudu v kauze otravy Bečvy v polovině května, spis obsahující více než 4600 listů doputoval na olomoucký krajský soud 14. června.

Sachr nyní čeká na oficiální doručení rozhodnutí krajského soudu. „V momentě, kdy jej budu mít písemně, to pro mě má nějakou váhu. Toto je zatím záznam v nějakém systému. Nevím, co je obsahem rozhodnutí krajského soudu. Teď to proto nemá smysl komentovat,“ řekl.

Obžalobě v případu čelí společnost Energoaqua z Rožnova pod Radhoštěm a její ředitel Oldřich Havelka.

Otrava Bečvy

Seznam Zprávy sledují pokroky v kauze rozsáhlé otravy řeky Bečvy z podzimu 2020. Naposledy jsme psali o prověřování postupu policistů.

Přes dva roky od úniku

Ekologická katastrofa postihla Bečvu 20. září 2020 v úseku pod Valašským Meziříčím až po Přerov, podle České inspekce životního prostředí ji způsobily kyanidy.

Policie, která se opírá i o posudek znalce Jiřího Klicpery, dospěla k závěru, že se kyanidy do řeky dostaly kanálem z Rožnova pod Radhoštěm, který ústí ve Valašském Meziříčí do Bečvy. V Rožnově má sídlo obžalovaná společnost Energoaqua, která spravuje tovární areál bývalé rožnovské Tesly.

Někteří rybáři a vědci to však považují za nesmysl, neboť první ryby začaly v řece hynout dál než tři kilometry od vyústění kanálu. Únik jedu tak podle nich musel být podstatně blíže k místu nálezu prvních uhynulých ryb. Také zástupci společnosti vylučují, že by byli původcem ekologické havárie.

Vsetínský soud kauzu vrátil k došetření 9. května, neboť podle předsedy soudu Pavla Kotradyho ve vyšetřování spatřuje nedostatky, které by se mohly projevit při dokazování.

Seznam Zprávy už dříve uvedly, že podle soudkyně, která měla o případu rozhodovat, neexistuje žádný přímý důkaz, odkud do řeky přitekla voda, která byla příčinou otravy ryb. Podle soudkyně jsou nedostatečné dva znalecké posudky od Jiřího Klicpery a Jihočeské univerzity, které neřeší, zda mohl jedovatý odpad z rožnovského továrního areálu uniknout v takové koncentraci a množství, aby otrava byla masivní.

Úniky do Bečvy 2021

20. září – jedovaté kyanidy otrávily řeku na 40 kilometrech toku mezi Valašským Meziříčím a Přerovem. Způsobily tak jednu z největších ekologických havárií v novodobé historii ČR.

27. října – do řeky z „rožnovské“ výpusti unikly odpady s nadlimitním výskytem niklu. Nikl je karcinogen, ale ve vodě není významně toxický. Za znečištění dostala pokutu společnost LISS, a. s.

24. listopadu – třetí únik od září se projevil zpěněnou hladinou. Žádné ryby neuhynuly, ve vodě bylo nadlimitní množství dusitanů.

2. prosince – do vody opět unikla hustší bezbarvá látka. U výpusti bylo nalezeno několik uhynulých ryb. Není však jisté, jestli úhyn souvisel s únikem látky. Úřady žádné nadlimitní koncentrace látek nezaznamenaly.

Sdílejte článek

Reklama

Související témata:

Doporučované