Hlavní obsah

Vláda má připravenou kampaň, jak uklidnit lidi

Foto: Ministerstvo vnitra, Seznam Zprávy

Jednou z tváří má být Dana Drábová. Na twitteru má přes 100 tisíc sledujících. Ministerstvo vnitra doporučuje využít její popularity.

Reklama

11. 9. 2022 5:00
aktualizováno • 11. 9. 2022 10:06

Připomínat, že vláda je na problémy připravena a raději nezmiňovat termín „neziskovky“. Seznam Zprávy získaly návrh strategie, jak chtějí politici mluvit o válce na Ukrajině a jejích dopadech na Česko.

Článek

Muž s kšiltovkou na hlavě opakuje stejnou větu - česky, maďarsky a ukrajinsky: „Jestli máte dvojí občanství, musíte jít do Maďarska. Protože tady nedostanete peníze.“

Za ním přijíždějí na videu vlaky na pražské Hlavní nádraží. Vzkaz je to jasný: Nemá cenu vydávat se do Česka, hrát si na válečného běžence a čekat sociální dávky.

Kvůli dopadům války na Ukrajině připravila vláda - konkrétně Ministerstvo vnitra - speciální komunikační kampaň. Cílem je uklidnit obyvatele Česka vystrašené energetickou krizí, neustálou hrozbou katastrofy v Záporožské jaderné elektrárně nebo také přílivem válečných uprchlíků.

A jak ukazují zatím neveřejné, interní návrhy kampaně, které se podařilo Seznam Zprávám získat, sleduje chystaná komunikační strategie také to, aby se lidé - třeba právě pod tíhou rostoucích cen - nezačali obracet proti Ukrajině.

Nebo se nenechali strhnout dezinfomátory a extremisty.

Foto: Ministerstvo vnitra ČR, Seznam Zprávy

Pomohli jsme. Ale víc už nezvládneme, říká komunikační strategie.

Nebát se a nenaletět

V části týkající se energií dostávají v materiálu politici „návod“, jak mluvit o rostoucích cenách - v situaci, kdy podle citovaných průzkumů 34 procentům domácností nezbydou už po zaplacení živobytí žádné peníze (loni neuspořilo ani korunu 20 procent).

„Jsme v (energetické) válce! Nelze jen čekat na nalezení řešení na evropské úrovni. Je třeba jednat, a to hned,“ stojí ve strategii, kterou sepsal na Ministerstvu vnitra nově postavený Krizový informační tým sestavený z analytiků, specialistů na komunikaci a odborníků na dezinformace.

Autoři strategie s mottem „Nebát se a nenaletět“píší, že na škále jedna až pět se Česko pohybuje ve čtvrtém nejhorším scénáři, kdy radikálové a populisté, pravděpodobně podporovaní z Ruska, šíří poplašné zprávy, vyhrožují a zneužívají současné problémy ke svým cílům.

V takové chvíli, říkají ministerští stratégové, musí politici k lidem mluvit jednotně. Další složky státu zase mají odhalovat dezinformace a manipulace a vyvracet je. A když dojde na násilí nebo vyhrožování, zveřejňovat, jak pachatelé dopadli.

„Koordinovaná medializace opatření bezpečnostních složek / justice ve stíhání a vyšetřování trestné činnosti,“ stojí v jednom z doporučení.

Politikům chystaná strategie radí držet se linky: Stojíme za Ukrajinou, nebojíme se Ruska, přitom pomáháme českým občanům. A toho, že dnešní problémy jsou investicí do budoucna, kdy se Česko zbaví závislosti na ruském plynu a ropě.

Politici mají také zdůrazňovat, co už pro lidi udělali. Například že stát vyčlenil na pomoc lidem 177 miliard a má před zimou z 84 procent plné zásobníky plynu. S těmito údaji takto vystupoval ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) před týdnem v debatě na televizi Prima.

„Náš tým připravil podle mě velmi kvalitní a velmi potřebný materiál, který jsme dali k dispozici vládě. Pokud vím, vláda ho už poskytla jednotlivým resortům, aby se s ním seznámily. Implementovat by ho podle mého názoru měla co nejdřív, některé kroky jsou realizovatelné v zásadě ihned a měly by se promítnout do komunikace vlády ještě dřív, než bude ve veřejném prostoru viditelná klasická,“ řekl Rakušan o připravené strategii pro Seznam Zprávy.

Nezmiňujte neziskovky

Materiál reaguje i na příliv uprchlíků, které Češi v první vlně po únorovém napadení Ukrajiny přijali. Ale ochota pomáhat vyprchává. Navíc v situaci, kdy nyní policie zadržuje na hranicích rekordní počty běženců z arabských zemí.

Strategie se vrací k situaci, kdy v květnu nocovaly na pražském Hlavním nádraží stovky uprchlíků, především ukrajinských Romů s maďarským pasem, kteří se nechali zlákat vidinou finanční podpory v Česku. Ale na nádraží stále přijíždějí i Ukrajinci, kteří skutečně prchají před boji.

„Uprchlíci nocující na pražském nádraží nejsou hrozbou, ale oběťmi Putinova útoku na Ukrajinu a falešných slibů,“ radí strategie, jak problém podávat veřejnosti. Včetně zdůrazňování, že stát už poslal domů stovky Maďarů.

Foto: Ministerstvo vnitra ČR, Seznam Zprávy

Jedna část strategie radí: Odradit uprchlíky, hlavně ty, kteří si myslí, že je v Česku čekají peníze.

Naopak by politici neměli mluvit o tom, že situaci řeší hlavně „neziskovky“ - protože dezinformátoři udělali na sociálních sítích z těchto organizací podezřelé spolky, které jen čerpají dotace od státu.

„Důraz je třeba klást na to, že se jedná o spolupráci všech relevantních aktérů. Označení neziskovky vnímá část veřejnosti pejorativně,“ píše se v dokumentu. Zapojit by se měly i osobnosti, které lidi uklidní. Navržena jsou například vyjádření policejního prezidenta Martina Vondráška, že Ukrajinci v Česku nezvýšili kriminalitu.

Foto: Ministerstvo vnitra ČR, Seznam Zprávy

Kampaň ukazuje i na strůjce problémů: „Putin je zbabělec. Válku, kterou na Ukrajině rozpoutal, není s to vyhrát. “

Tvář Dany Drábové

Ministerští specialisté na komunikaci vypichují i strach lidí z neustálých zpráv o ohrožení Záporožské jaderné elektrárny, kterou 500 ruských vojáků okupuje víc než 160 dnů.

Politici musí podle cílů komunikační kampaně začít s uklidňováním lidí, že ani případná havárie elektrárny nebude pro Česko znamenat katastrofu, protože je elektrárna vzdálena 1500 kilometrů (navíc státní orgány neustále monitorují radiaci).

Na Ministerstvu vnitra také vznikly grafické návrhy materiálů, na nichž vystupuje Dana Drábová, šéfka Státního úřadu pro jadernou bezpečnost.

Další variantou je opakovat, že situaci vyhrotili Rusové.

„Putin je zbabělec. Válku, kterou na Ukrajině rozpoutal, není s to vyhrát. Proto hrozí, vydírá a chová se jako terorista. Poškození Záporožské jaderné elektrárny není pro naši zemi hrozbou, tou je panika. Zachovejte klid,“ zní doporučení, s nímž se mají politici obracet na obyvatele.

Reklama

Doporučované