Hlavní obsah

Jurečka: Penze by od ledna měly vzrůst o zhruba 400 korun

Na podzim má ministerstvo zveřejnit návrhy zákonů, které mimo jiné zvýší věk odchodu do důchodu. Video: ČTK

 

Reklama

aktualizováno •

Loni putovalo do penzí téměř 600 miliard korun, letos by to mohlo být ještě o 90 miliard korun více.

Článek

Příští rok v lednu by se mohl průměrný starobní důchod dostat na 20 700 Kč, oproti konci letošního roku by tedy mohl vzrůst o zhruba 400 korun. Jasněji bude v září, kdy Český statistický úřad zveřejní meziroční růst mezd za 1. pololetí.

Růst důchodů by měl každopádně zpomalit, zpřísnit se mají i podmínky pro odchody do předčasného důchodu. Alespoň podle novely, kterou se v současnosti zabývá Poslanecká sněmovna.

Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) v pondělí novinářům řekl, že cílem změny je, aby byl důchodový systém stabilní a byl schopen do budoucna garantovat důstojné penze i nynějším dětem.

Odmítl obavy, že důchody současných starobních důchodců i důchody nové v budoucnosti neporostou. „Nikdo nikomu důchod krátit nebude,“ ujišťoval.

U předčasných odchodů do důchodu Jurečka počítá, že nové podmínky budou platit od 1. září. Zkrátit by se měla doba pro odchod ze současných pěti let na tři roky, zároveň se zvýší podmínka pro počet pojistných let na 40. Ministr upozornil, že v průměru penzisté platí pojištění 44,5 roku, pro většinu by to tak neměla být překážka.

Stovky miliard ročně

Na podzim chce Ministerstvo práce a sociálních věcí představit návrhy zákonů upravující nejen důchodový věk, ale i výši nových penzí nebo dřívější důchod pro náročné profese. Změny by měly platit od roku 2025.

„Do poslední možné chvíle se budu snažit vysvětlovat změny, hledat argumenty a najít cestu, jak zapojit návrhy opozice,“ řekl Jurečka. Podotkl, že podle něj zatím moc návrhů nezaznělo.

„Byl bych rád, aby se i naši kolegové z opozice chovali v tomto směru zodpovědně,“ uvedl s tím, že chce, aby byl systém udržitelný na desítky let dopředu.

Definici náročných profesí, ze kterých by lidé mohli odejít do důchodu až o pět let dříve, má podle Jurečky na starosti odborný pracovní tým.

„Já bych byl rád, aby se v průběhu podzimu jednání ukončila. Vybírá se z třetí a čtvrté kategorie. Rozhodně nepředpokládám, že to budou všechny profese v těchto kategoriích, ale je právě potřeba, aby se na té právě na té pracovní skupině velmi dobře projednala všechna rizika, kterých je třináct. Aby se posoudilo, která rizika se dají eliminovat opatřeními na straně zaměstnavatele na tom daném pracovním místě a která opravdu nedají,“ popsal.

Penze se navyšují pravidelně od ledna, přičemž se zvedají o růst cen a o polovinu růstu reálných mezd. V poslední době ale rostou výrazně rychleji než příjmy. Loni penze vyšly státní pokladnu na téměř 600 miliard, letos by měla být částka asi o 90 miliard vyšší.

Zmíněná vládní novela proto počítá s tím, že by se mělo přidávat jen o třetinu růstu reálných mezd, stejně jako do roku 2018, a dál o celý růst cen.

Předčasné penze by pak měly být nižší a do řádného důchodového věku by se jejich zásluhová část neměla valorizovat.

Podle reformy, kterou vláda představila v květnu, by se měl penzijní věk nastavit podle očekávané doby dožití každý rok lidem, kterým bude 50 let. Garantovaná penze by měla činit pětinu průměrné mzdy místo nynější desetiny.

Změny u odchodu do penze

  • Důchodový věk se bude postupně zvyšovat podle principu 21,5 roku průměrně strávených v důchodu, dle dat o předpokládaném dožití. Lidé by měli mít vždy 15 let dopředu jistotu, kdy budou moci jít do důchodu.
  • Do předčasného důchodu bude možné odejít po nejméně 40 letech pojištění. Lidem, kteří si platili pojištění aspoň 45 let, se zmírní krácení předčasného důchodu.
  • Lidé, kteří nesplnili 35 let pojištění, si budou moci o penzi zažádat už dva roky po řádném termínu důchodového věku, pokud platili pojištění aspoň 30 let. Dosud to mohli udělat až po pěti letech.
  • Lidé ve fyzicky náročných profesích budou moci nastoupit do důchodu dříve, ale zaměstnavatelé za ně budou odvádět více na pojištění. Na seznamu profesí se ještě pracuje.

Podrobný přehled důchodové reformy

Jak změny vysvětluje ministr Marian Jurečka

Úpravy výpočtu výše důchodů

  • Garantovaný důchod má nově dosahovat 20 procent průměrné mzdy. Z toho 10 procent bude základní část, na dalších 10 procent se zvedne zásluhový díl. Má to pomoci lidem s nejnižšími penzemi.
  • Mění se pravidla valorizací. Řádné lednové valorizace se budou navyšovat o třetinu růstu reálných mezd namísto o polovinu jako dosud, inflace se bude započítávat dál jako dosud. Mimořádné valorizace má nahradit dočasný příspěvek, vyplácený jen do příštího řádného zvýšení penzí.
  • Růst výše nových důchodů zpomalí, u každého ročníku zhruba o 180 korun. V průměru za 10 let to bude snížení zhruba o 2000 korun. I nadále budou nové důchody růst, a to za 10 let zhruba o 10 tisíc korun.
  • Manželé a registrovaní partneři se budou moci dobrovolně přihlásit ke společnému vyměřovacímu základu, který má zajistit hlavně vyšší důchod ženám. Partneři si své důchody sečtou a rozdělí na polovinu. Přihlášení bude kdykoliv odvolatelné.
  • Výchovné 500 korun pro rodiče, kteří se starali o dítě, zůstává zachováno. V budoucnu ho má nahradit takzvaný fiktivní či rodinný vyměřovací základ. Během péče o děti či osobu blízkou se bude pro potřeby důchodového systému počítat s tím, že pojištěnec odvádí na pojistném průměrnou mzdu.
  • Prodlouží se doba pro možné obnovení nároku na vdovský a vdovecký důchod u lidí, kteří přestali splňovat některé podmínky, a to ze dvou na pět let.

Více o reformě a konsolidačním balíčku

Další změny v penzijním systému

  • Zvýší se příspěvek státu lidem, kteří si platí penzijní připojištění, ale onen příspěvek se nebude vyplácet těm, kteří už pobírají důchod.
  • U lidí pracujících na dohodu o provedení práce (DPP) bude stanovený limit, po jehož překročení bude nutné platit sociální pojištění. Dohody bude stát evidovat.
  • Živnostníkům a dalším OSVČ se během tří let postupně zvýší vyměřovací základ z 25 procent průměrné mzdy na úroveň minimální mzdy.
  • Vláda hodlá podpořit práci v důchodu, ve hře jsou dvě varianty – následné zvýšení pobíraného důchodu, či sleva na sociálním pojištění.

Kdy bude reforma platit

Náběh opatření bude postupný mezi zářím 2023 a lednem 2027, většina změn začne platit v letech 2024 a 2025. U jednotlivých položek to najdete v podrobném přehledu.

Koho se bude reforma týkat

Velká důchodová reforma se bude týkat převážně dnešních padesátníků a mladších.

Podrobný rozcestník ke konsolidačnímu balíčku

Reklama

Doporučované