Hlavní obsah

Zemanovi vadí „hříchy mládí“, nového ministra ale jmenoval

Foto: Michal Turek, Seznam Zprávy

Vladimír Balaš.

Reklama

29. 6. 2022 18:14

Novým ministrem školství se od července stane poslanec hnutí STAN a ústavní právník Vladimír Balaš.

Článek

Do funkce Balaše ve středu v podvečer na Pražském hradě jmenoval prezident Miloš Zeman. Balaš střídá v ministerském křesle Petra Gazdíka (STAN), který podal ke konci měsíce rezignaci kvůli svým kontaktům s obviněným podnikatelem Michalem Redlem z kauzy Dozimetr. Prezident jeho demisi v pondělí přijal. Dnes řekl, že k Balašovi má dvě výhrady, a to kvůli jeho posudku v kauze pádu Investiční a poštovní banky a k přijetí někdejšího politika Jana Rumla ke studiu na plzeňské právnické fakultě, kterou Balaš v 90. letech vedl. Hlava státu kritizovala znovu inkluzi ve školství.

Balaš v pondělí řekl, že jako ministr by chtěl školství reformovat tak, jak v minulém volebním období začal tehdejší ministr Robert Plaga (za ANO). Za správnou cestu označil posun od memorování k využívání dovedností. Za krátkodobý cíl považuje mimo jiné zajištění více peněz na mzdy nepedagogických pracovníků. Zabývat by se chtěl také nedostatkem míst na středních školách. Za akutní úkol označil začleňování dětí ukrajinských uprchlíků do škol.

„Doplňte si znalosti“

Balaš Zemana navštívil už v úterý v Lánech. Po schůzce uvedl, že mu hlava státu doporučila, aby si doplnil znalosti o regionálním školství. To dnes prezident zopakoval. Řekl také, že si Balašovy erudice váží, i když se domnívá, „že je poněkud mimo specializaci ministra školství“. Hned po Balašově jmenování děkoval „předpředchozímu ministrovi“ Plagovi za jeho práci. Zmínil pak, že nového ministra jmenoval i kvůli tomu, aby byla vláda v době předsednictví EU kompletní. Řekl, že ve výběru nového šéfa resortu nechtěl komplikovat situaci premiérovi Petru Fialovi (ODS), když podle jeho informací několik kandidátů funkci odmítlo.

Třiašedesátiletý Balaš byl v 90. letech prvním děkanem nové právnické fakulty v Plzni. V minulosti působil jako šéf poradců bývalého prezidenta Václava Klause. Ten ho navrhl za člena Ústavního soudu, senátoři s tím nesouhlasili. Balaš se jako uznávaný právník vyjadřoval k řadě kauz, a to i k některým krokům prezidenta Zemana.

Zemanovi vadí „hříchy mládí“

Zeman dnes řekl, že má k novému ministrovi dvě výhrady, které označil za Balašovy „hříchy mládí“. Jako první jmenoval přijetí někdejšího politika Jana Rumla na právnickou fakultu v Plzni v roce 1999. Na školu se Ruml dostal, přestože při přijímacím řízení nedosáhl potřebného počtu bodů. Balaš tehdy řekl, že mu na fakultu pomohl, když mimo jiné snížil práh pro přijetí. Zmírnění kritérií zdůvodnil tím, že jinak by se škola nenaplnila. Druhým hříchem byl podle Zemana Balašův posudek na Investiční a poštovní banku v kauze jejího pádu.

Zeman dnes znovu kritizoval začleňování dětí s handicapem do běžných škol. „Inkluze zavedla do našeho systému takzvané asistenty, kteří ruší vyučování a působí neorganicky v jakékoliv třídě… Inkluze byla hloupý experiment. Pokud se vám podaří dosáhnout toho, aby se na tomto poli situace změnila, budu rád,“ řekl prezident. Míní, že handicapované dítě může uspět ve speciální škole, kde „bude v něčem první, bude mít radost ze života“. V běžných školách podle hlavy státu pocit úspěchu postižené dítě nezažije, a naopak bude zažívat šikanu.

Reklama

Doporučované