Hlavní obsah

STAN dal Pirátům košem, s Blažkem jim nepomůže. Opozice se jim vysmála

Foto: Michal Šula, Seznam Zprávy

Ministr spravedlnosti Pavel Blažek.

Reklama

19. 9. 14:30

Piráti vyzvali partnerské hnutí STAN, aby se vyjádřilo k výsledkům jejich hlasování o odvolání ministra spravedlnosti. Starostové jim vzkázali, že odpovědnost je na premiérovi. Ten nyní čeká na schůzku s pirátským předsedou.

Článek

Pirátské fórum se v pondělí večer usneslo na tom, aby poslanecký klub strany apeloval na okamžité odvolání ministra spravedlnosti Pavla Blažka (ODS) kvůli jeho nedávné schůzce s poradcem bývalého prezidenta Martinem Nejedlým. K součinnosti vyzvali i hnutí STAN. Jeho vedení se však do této pirátské aktivity zapojovat nechce.

Pirátský předseda Ivan Bartoš uvedl, že premiéra chce s usnesením osobně seznámit poté, co se vrátí z pracovní cesty po Velké Británii, na které momentálně je.

Seznam Zprávy oslovily některé členy předsednictva STAN, jestli se hnutí v pirátské snaze odvolat Blažka bude nějak angažovat. „Nebude,“ odpověděl krátce místopředseda Jan Lacina. Jeho slova potvrdil i člen předsednictva a šéf poslaneckého klubu STAN Josef Cogan. „Už jsme konstatovali, že odpovědnost je na ODS a premiérovi. Rádi toto stanovisko Pirátům zopakujeme, pokud ho budou chtít znovu slyšet,“ uvedl Cogan.

Místopředsedkyně STAN Michaela Šebelová pak Seznam Zprávám napsala, že pokud se Piráti Starostů napřímo zeptají, zopakují jim dřívější stanovisko předsedy Víta Rakušana. „Uvedl, že ani my jsme se v případě odchodu našeho ministra neodvolávali na názory koaličních partnerů a udělali jsme to, co jsme považovali za správné. S tím se zcela ztotožňuji,“ řekla.

Pirátské fórum rozhodlo

Část Pirátů volá po razantních krocích, jinak se podle nich strana zesměšní. Další část má naopak pocit, že kauzu Pavel Blažek vyřešili dostatečně. Nakonec většina hlasovala pro iniciaci odvolání ministra spravedlnosti.

„Naposledy když jsem se dívala do zrcadla, nebyla jsem Petr Fiala,“ glosovala to pro Seznam Zprávy poslankyně Barbora Urbanová.

Předseda vlády Petr Fiala (ODS) přes svého mluvčího vzkázal, že nebude komentovat vnitrostranické procesy jiných stran do doby, než ho s výsledky hlasování pirátský předseda Bartoš seznámí. „Je ale důležité říct, že personální obsazení jednotlivých resortů je podle koaliční smlouvy v rukou jednotlivých stran,“ uvedl premiér.

Bartoš Fialu a Blažka už letos v srpnu podle svých slov vyzval k tomu, aby zvážili Blažkovo setrvání ve vládě. Premiér Fiala poté na tiskové konferenci oznámil, že Blažek za setkání s Nejedlým dostal „žlutou kartu“. „Ujistil nás, že bylo náhodné, společenské, nemělo žádnou agendu, která by se týkala Ministerstva spravedlnosti či vlády jako celku. Znovu se omluvil, my jsme jeho omluvu přijali,“ uvedl tehdy.

Výsledky hlasování má projednat i pirátský poslanecký klub. Jeho předseda Jakub Michálek však na dotazy redakce nereagoval.

Pirátská telenovela

Zatímco hnutí STAN jednoznačně tvrdí, že se nebude chtít do pirátské aktivity zapojovat a že si to má vyřešit strana po svém, další koaliční partneři Piráty spíše kritizují. „Miluju pirátské telenovely,“ glosoval jejich aktivitu na sociální síti X (dříve twitter) poslanec TOP 09 Ondřej Kolář.

„Piráti 300 hlasy odvolávají Pavla Blažka z funkce ministra. Člověka, který ve volbách dostal 9903 preferenčních hlasů. Takhle vypadá přímá demokracie SPD v pirátské praxi,“ napsal k tomu poslanec ODS Petr Beitl.

Posměch si vysloužili i od opozice. „Piráti odvolávají ministra Blažka skoro častěji než Olympic končil kariéru,“ pousmál se nad jejich aktivitou poslanec ANO Robert Králíček.

Reklama

Doporučované