Hlavní obsah

Dva jeleni, srnec a černá zvěř. Jak státní úředník lovil v národním parku

Foto: Shutterstock.com

Na seznamu lovců, kterým se dostalo výsady střílet v národním parku jeleny, patřil i státní úředník. Snímek je ilustrační.

Reklama

7. 9. 7:29

Prvního jelena ulovil Roman Schindler v Krkonošském národním parku zdarma ještě jako manažer pracující pro olomouckého miliardáře Pavla Hubáčka. Pozvánky na bezpoplatkový lov dostal od Ministerstva životního prostředí.

Článek

Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.

Mezi osobami, které si v minulých letech užívaly v národních parcích bezplatných lovů jelenů a další zvěře, je i řada jmen, u kterých není vůbec jasné, proč jim správy parků tyto hodnotné „dárky“ poskytly.

Příkladem může být někdejší státní úředník a manažer Roman Schindler, který v Krkonošském národním parku (KRNAP) skolil minimálně dva jeleny. Prvního 20. září 2018, druhého 26. srpna 2020. Oba dva v honitbě „Prameny Labe“, která obklopuje Špindlerův Mlýn.

Dokládají to seznamy bezpoplatkových lovců v národních parcích za období 2018 až 2022, které si Seznam Zprávy vyžádaly od Ministerstva životního prostředí podle zákona o svobodném přístupu k informacím a soupisku následně prozkoumaly.

Ze zjištění redakce plyne, že když dostal Roman Schindler v KRNAP povolenku k prvnímu uvedenému lovu, působil ještě ve firmách olomouckého miliardáře a majitele banky Creditas Pavla Hubáčka.

Nedlouho poté - v prosinci 2018 - usedl na místo šéfa kanceláře generálního ředitele Lesů České republiky Josefa Vojáčka. Setrval tam až do konce roku 2021, kdy byl Vojáček po nástupu Fialovy vlády odvolán.

Seznam Zprávy se Schindlera ptaly, za co přesně povolenky od správy krkonošského parku dostal, odpověď ale nezískaly. „Já se k tomu vyjadřovat nechci,“ reagoval Schindler do telefonu a poté zavěsil. Následně do SMS ještě napsal: „Vše probíhalo v souladu s předpisy.“

Mluvčí KRNAP Radek Drahný pak na stejné téma uvedl, že Schindler byl na zmíněné lovy do národního parku pozván jejich zřizovatelem, tedy Ministerstvem životního prostředí. Kdo konkrétně povolenku podepsal, ale nesdělil.

Ministrem v inkriminované období byl Richard Brabec (ANO) a příslušnou sekci resortu vedl náměstek Vladimír Dolejský.

Zdarma lovil i u vojáků

Redakce při bližším zkoumání Schindlerových mysliveckých aktivit navíc zjistila, že opakovaně lovil zdarma i ve Vojenských lesích a statcích České republiky (VLS), kde se na rozdíl od národních parků za lov zvěře běžně platí. Odstřel jelena může v závislosti na hodnotě trofeje stát až půl milionu korun.

V době, kdy Schindler vedl kancelář šéfovi Lesů České republiky, získal povolenky od tehdejšího ředitele Vojenských lesů Petra Krále. Bylo to přitom zároveň za situace, kdy oba dva státní lesnické podniky jednaly o rozsáhlé směně pozemků, kterou nakonec Fialova vláda zrušila.

„Po prohlédnutí záznamu musím potvrdit, že bývalý ředitel (Petr Král), který byl na konci roku 2021 odvolán, vystavil v době probíhající směny majetku mezi VLS ČR a Lesy ČR, mimo rámec poplatkových lovů, celkem tři povolenky (pro Romana Schindlera),“ uvedl na dotaz Seznam Zpráv mluvčí Vojenských Lesů Jan Sotona.

Následně upřesnil, co přesně Schindler v armádních honitbách střílel. „Jedna povolenka byla na netrofejovou černou či holou zvěř, další na jelena a poslední na srnce,“ sdělil Sotona. Důvody tohoto hodnotného benefitu poskytnutého Schindlerovi mluvčí nezná, mělo jít o rozhodnutí bývalého ředitele Krále.

I v tomto případě Schindler sám sebe brání s tím, že vše bylo podle předpisů.

Pozvánky i pro úředníky

  • Pozvánku k lovu (která slouží jako podklad k vydání povolenky) podle doposud platných ministerských regulí vydává jak ředitel příslušné správy národního parku, tak i samotný ministr životního prostředí.
  • A to „zejména“(tedy nikoliv pouze) zaměstnancům národního parku a příslušných orgánů státní správy za jejich mimořádné pracovní úsilí, ale také třeba k různým životním výročím atd.
  • Dle poskytnutých seznamů byl zván k lovu na Šumavě třeba úředník z Krajského úřadu Plzeňského kraje Jan Kroupar. Redakci Seznam Zpráv to vysvětlil tak, že šlo o ocenění jeho práce v radě národního parku i bezplatných konzultací, které parku poskytoval.
  • Za povolenku se nic neplatí. V honitbách národních parků je oproti jiným honitbám striktně vyloučen poplatkový (komerční) lov.

Od falešného titulu k Tomanovu emisarovi

Roman Schindler na sebe v minulosti poprvé veřejně upozornil v roce 2007, kdy byl jako člen ODS náměstkem ministra zemědělství Petra Gandaloviče (také ODS) pro oblast lesního a vodního hospodářství. Už po dvou měsících ve funkci ale musel vynuceně skončit, když se ukázalo, že neoprávněně užívá titul inženýr.

Později vedl Schindler v Brně kancelář jihomoravskému hejtmanovi za ČSSD Michalu Haškovi, následně pracoval pro již zmíněného olomouckého miliardáře Hubáčka a jeho investiční skupinu Unicapital.

Seznam Zprávy nedávno upozornily na Schindlerovy aktivity v souvislosti s korupční kauzou na Ministerstvu zemědělství.

Z informací tajné služby BIS totiž vyplynulo, že v dubnu 2021 (tedy v době, kdy dělal pro Lesy ČR) měl Schindlera tehdejší ministr zemědělství Miroslav Toman vyslat jako jednoho ze dvou emisarů, aby mu vyjednal vyšší „provizi“ ze státní zakázky zadané v resortu jedné z IT firem.

Schindler svou roli v tomto případu odmítl redakci ozřejmit a mlčí i exministr Toman.

Nic se zatím nezměnilo

Roman Schindler není zdaleka sám, kdo v minulých letech lovil zdarma v českých národních parcích. Z analýzy Seznam Zpráv vyplynulo, že třeba ve zmíněném Krkonošském národním parku střílel bezpoplatkově jelena senátor za TOP 09 Tomáš Czernin, nebo známý přírodovědec Jakub Hruška (také člen TOP 09).

Šlo ale i o lovce z úplně jiných oborů. Například o lékaře a někdejšího šéfa královéhradecké chirurgické kliniky Alexandera Ferka. Navíc mnozí z těchto lidí dle dostupných informací lovili v národních parcích opakovaně i v předchozích letech, které ministerstvem poskytnuté seznamy nezachycují.

Nynější ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL) v rozhovoru pro Seznam Zprávy slíbil, že tento typ lovů v národních parcích skončí a střílet zvěř budou moci už jen zaměstnanci parků. Avšak podle vedení národních parků zatím z hlediska předpisů zůstává vše při starém, tudíž zvát cizí lovce na odstřel zvěře je stále možné.

„Správa KRNAP se řídí platnými zákony a zřizovatelem vydanými směrnicemi. Tak je tomu i v případě managementu zvěře. Žádný nový předpis v této věci nezaznamenala,“ uvedl na dotaz mluvčí KRNAP Radek Drahný.

Reklama

Doporučované