Hlavní obsah

Spolu nabídla Pirátům a STAN jednání o koaliční smlouvě v Praze

Foto: Albert Málek

Jednání o vedení Prahy. Ilustrační snímek.

Reklama

22. 10. 2022 17:19

Pražská koalice Spolu (ODS, TOP 09 a KDU-ČSL) nabídla Pirátům a STAN jednání o vytvoření většinové koalice v hlavním městě.

Článek

Koalice Spolu může s Piráty a STAN najít shodu na programových, organizačních, procesních a personálních otázkách v rámci vedení pražského magistrátu, a proto jim nabídla jednání o vzniku koalice, která by měla v Praze většinu.

Spolu pro Prahu zároveň navrhuje v městské radě s ohledem na volební výsledek pro sebe šest mandátů včetně pozice primátora, tři mandáty pro Piráty a dva pro STAN. ČTK to dnes sdělil za vyjednávací tým koalice Spolu Zdeněk Zajíček. Ve volbách v Praze vyhrála koalice Spolu před druhým hnutím ANO a třetími Piráty.

Členové vyjednávacího týmu Spolu už po komunálních voleb říkali, že preferují koalici s Piráty a STAN na vládním půdorysu. Ze žádného jednání se stranami ale dohoda nevzešla, Piráti a STAN mimo jiné několikrát vznesli požadavek, aby k jednáním byla přibrána Praha sobě, což koalice Spolu odmítla. Piráti a Praha sobě tento týden ohlásili vznik Aliance pro stabilitu, což znamená, že ve vyjednáváních budou postupovat výhradně společně.

Nynější nabídku k jednání s Piráty a STAN koalice Spolu odůvodnila dosavadními povolebními jednání. „Jsme přesvědčeni, že jsme schopni mezi těmito stranami najít možnou nejvyváženější shodu na programových, organizačních, procesních a personálních otázkách, které jsou nutné a potřebné pro dobrou správu hlavního města Prahy,“ uvedli dnes zástupci Spolu. Na základě dosavadních jednání a výsledků voleb pak navrhuje, aby pozice primátora připadla ODS, první náměstek primátora by byl za Piráty a další náměstci za TOP 09 a STAN.

„Rozdělení gescí za jednotlivé oblasti v radě hlavního města by bylo věcí dalšího jednání včetně principů rozhodování, které by stanovovaly, že v klíčových otázkách hlasování by bylo nutné získat větší rozhodovací kvorum, než je nadpoloviční většina hlasů, nebo by byly stanoveny procesní principy dohodovacího či jiného řízení pro nalezení širší shody mezi stranami městské koalice,“ doplnil Zajíček. O uvedených otázkách je Spolu připraveno jednat se zástupci Pirátů a STAN v pondělí nebo úterý.

Koalice Spolu po letošních komunálních volbách v Praze získala v 65členném zastupitelstvu 19 mandátů. Druhé skončilo ANO se 14 mandáty. Třetí Piráti budou mít 13 zastupitelů. Čtvrtá Praha sobě má 11 mandátů, pět zastupitelů bude mít na pátém místě STAN. Šesté je hnutí SPD se třemi mandáty.

Reklama

Doporučované