Hlavní obsah

Covid sílí. „Noste roušky,“ apelují nemocnice na návštěvy

Foto: Getty Images

Nemocnice v Česku postupně obnovují apel na nošení ochrany dýchacích cest. (Ilustrační snímek)

Reklama

20. 7. 20:33

K nemocnicím v Příbrami a Mladé Boleslavi se přidávají další, které doporučují respirátory a roušky. Pražská Fakultní nemocnice Motol pak u lidí trvá na tom, aby měli ochranu úst na urgentním příjmu.

Článek

Nově se má od čtvrtka začít objevovat informace o doporučení nosit ochranu dýchacích cest v prostorách Fakultní nemocnice Brno.

„Není to, že bychom to striktně nařizovali, ale vzhledem k tomu, že se nám zvyšuje počet hospitalizovaných se závažnějším průběhem covidu, tak to budeme doporučovat,“ vysvětluje mluvčí Veronika Plachá. Výzva míří jak na zaměstnance, tak i na návštěvy.

„Ve středu tato informace šla interní cestou pro zaměstnance, že bylo dobré, když přichází k pacientům, aby chránili sebe i ostatní,“ doplňuje mluvčí brněnské fakultní nemocnice s tím, že už se tisknou upozornění a lékárny v nemocničním areálu se zásobí dostatkem roušek a respirátorů, aby byly pro návštěvníky k dispozici.

Pražská Fakultní nemocnice v Motole podle mluvčí Pavlíny Daňkové vyžaduje ochranu dýchacích cest v prostorách urgentního příjmu. V ostatních odděleních nemocnice nechávají rozhodnutí na přednostech jednotlivých klinik, jestli zavedou roušky a respirátory.

Některé nemocnice tak začaly reagovat na zhoršující se epidemickou situaci. Například v úterý se podle dat Ministerstva zdravotnictví potvrdilo 3240 případů nákazou covidem. Jde o nejvyšší čísla nárůstů od poloviny dubna.

Ministerstvo zdravotnictví podle mluvčího Ondřeje Jakoba zatím nechává preventivní opatření na jednotlivých nemocnicích. „O plošném nařízení ochrany dýchacích cest v nemocnicích teď neuvažujeme,“ uvedl.

Lidé s nošením roušek nemají problém

Už minulý týden zavedli povinné nošení ochranných pomůcek na dýchací cesty pro návštěvy ve středočeských nemocnicích v Příbrami a v Mladé Boleslavi.

„Je to prevence. A návštěvy to vůbec nerozporují, naopak to kvitují. Za ty roky, co žijeme s covidem, tak lidé chápou, že rouška nebo ochrana dýchacích cest je běžná. Když si roušku někdo zapomene, tak je rozdáváme,“ vysvětluje Hana Kopalová z oblastní nemocnice v Mladé Boleslavi.

Krajská nemocnice Tomáše Bati ve Zlíně má probírat případná preventivní opatření začátkem příštího týdne. „Bude to jeden z bodů jednání. Sledujeme, že v zahraničí se roušky opět vyžadují,“ podotýká mluvčí Dana Lipovská. Zatím ale ochranu dýchacích cest nevyžadují.

Nemocnice v Ústeckém kraji, Fakultní nemocnice v Olomouci ani pražská Všeobecná fakultní nemocnice či Fakultní nemocnice Bulovka zatím podle mluvčích nezvažují zavádění plošného nošení roušek či respirátorů.

„Naše hlavní hygienička vydala zprávu, že zatím to není potřeba. I když se covid šíří poměrně rychle, tak naší nemocnice se to příliš nedotýká, průběhy nemoci nejsou těžké,“ hlásí například Eva Libigerová z Fakultní nemocnice Bulovka.

Plošné preventivní testování se nechystá

Letní vlna covidu-19 v Česku dál roste. V úterý laboratoře zaznamenaly 3240 potvrzených případů nákazy koronavirem. Je to o 1260 více než před týdnem a nejvíce od druhé poloviny dubna. V nemocnicích bylo s covidem-19 v úterý 590 lidí, z toho 21 jich ve vážném stavu. Před týdnem v nemocnicích s covidem leželo o 166 lidí méně.

Ministerstvo zdravotnictví zatím ale neplánuje zavádět plošné preventivní testování na koronavirus hrazené ze zdravotního pojištění. Jediné, o čem nyní bude ministr zdravotnictví Vlastimil Válek jednat se zdravotními pojišťovnami, je možné proplácení PCR testů lidem s příznaky i bez žádanky od lékaře.

„V žádném případě neplánujeme ze zdravotního pojištění platit plošné preventivní screeningové testování,“ řekl ČTK Válek. Lidé jej podle něj využívali v minulosti proto, že bez negativního testu nemohli například do restaurace, kina či do zahraničí. Plošné testování podle ministra mělo smysl z medicínského důvodu například na začátku školního roku.

V současné době se při šíření nových koronavirových variant zkracuje doba, během níž se mohou například dva lidé nakazit, i pod minutu. Plošné testování tak podle něj ztrácí smysl.

Se zdravotními pojišťovnami chce jednat o možném proplácení PCR testů i bez žádanky od lékaře lidem, kteří mají příznaky nemoci. Debatovat se podle dřívějšího ministrova vyjádření bude o tom, kolik testů by se mohlo hradit a v jakých intervalech.

„Mohlo by to zdravotnickému systému ušetřit peníze, protože ten, který by měl test negativní, byť má příznaky, by zjistil, že má pravděpodobně nachlazení, a léčil by to standardně,“ popsal dříve Válek.

V zimě měli očkovaní a děti měsíčně nárok na pět hrazených PCR testů z pojištění bez žádanky od lékaře. Od března se všem zájemcům proplácel jeden test. Od května je pro bezplatný test potřeba žádanka. Pojišťovny za testování vydaly desítky miliard korun.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované