Hlavní obsah

Nejvzácnější mince z první republiky i císařské dukáty v aukci trhly miliony

Nejvzácnější mince z první repuliky i císařské dukáty v aukci trhly miliony.Video: Jan Marek

Jedna ze dvou mincí svého druhu nebo takové, kterými platili římští císaři a čeští králové. I takové skvosty pro zájemce nabídla unikátní česká aukce historických platidel, která v součtu vydělala desítky milionů.

Článek

Čeští, ale i zahraniční sběratelé nebo také investoři se tuto sobotu 24. května dostali k jedinečné příležitosti k nákupu. Získat mimo jiné mohli například i trojici vůbec nejvzácnějších oběžných mincí z první republiky.

Informace a záběry si můžete poslechnout i prohlédnout v úvodní videoreportáži.

Pražská aukční síň AUREA Numismatika ke svému letošnímu 25. výročí od založení uspořádala mimořádnou dražbu skoro tisícovky položek. Kromě historických mincí, bankovek a platidel nabídla třeba i vzácné medaile a řády. Celková vyvolávací cena přesahovala 24 milionů a výsledná hodnota se nakonec vyšplhala na 50,7 milionu korun.

Ještě před trojicí vůbec nejvzácnějších oběžných mincí z první republiky stojí za to zastavit se i u dvou celkově nejdražších mincí v této dražbě, které pochází ještě z dob českých králů a císařů z rodu Habsburků ze 17. století.

„Zcela unikátní je třítolar Ferdinanda III. z Kremnické mincovny, kde se dneska razí mince pro Slovensko, respektive slovenské euromince. Unikátní je v tom, že takto tlustá mince se razila výjimečně pro reprezentační účely - pro panovníka nebo vysoké úředníky,“ ukazuje minci v úvodní reportáži pro SZ Byznys zakladatel aukční síně Roman Veselý.

Mince za miliony

Vyvolávací cena tohoto vzácného třítolaru z roku 1664 byla 500 tisíc korun, přičemž se nakonec vydražil s aukční přirážkou za 960 tisíc korun.

„Další vzácná mince je desetidukát Ferdinanda II. z Pražské mincovny z roku 1636. Opět to je velice vzácná mince, která měla takovou hodnotu, že v oběhu prakticky nebyla. Platila s ní šlechta vysoké částky nebo i zahraniční platby,“ doplňuje ukázkou zakladatel aukčního domu s numismatikou.

Tento jedinečný desetidukát z roku 1636 s vyvolávací cenou 700 tisíc korun byl tou vůbec nejdražší mincí v aukci. Ve finále se prodal za 1,8 milionu korun. Na vysoké částky se ale dostala i trojice nejvzácnějších oběžných mincí z první republiky.

„Potom bych chtěl upozornit na z numismatického hlediska v podstatě takový modrý Mauricius - legendární pětihaléř z roku 1924, kterých bylo raženo minimální množství. Za celé trvání první republiky až do 50. nebo 60. let se našly dva kusy, z čehož jeden skončil ve sbírce Národního muzea. Tento je po bývalém řediteli Kremnické mincovny a je v perfektním stavu,“ ukazuje v úvodní videoreportáži vzácnou minci Roman Veselý.

Investoři přichází ve vlnách

Vyvolávací cena tohoto vzácného pětihaléře z roku 1924 byla 500 tisíc korun, přičemž nakonec se vydražil za 1,02 milionu korun.

„Další dvě mince - pětadvacetihaléř z roku 1932 je v podstatě zkušební ražba ražená v minimální množství, která se dostala do oběhu, a pětikoruna z roku 1937, která byla ražena také v minimálním množství při zavádění ražby československých mincí. Toto jsou vlastně tři nejvzácnější oběžné mince Československé republiky,“ shrnuje zakladatel aukční síně.

Raritní pětadvacetihaléř z roku 1932 s vyvolávací cenou 75 tisíc korun se prodal za 102 tisíc korun a pětikoruna z roku 1937 se z ceny 80 tisíc korun dostala na 156 tisíc korun.

Ceny mincí, ale i bankovek, anebo například tuzexových poukazů i jejich předchůdců - darexů, či medailí a řádů v čase rostou. A to ze sběratelství i podle aukčního domu AUREA Numismatika dělá také alternativní investici.

„Trochu se projevují investorské vlny - když se nedaří akciím, tak připlyne víc peněz, když se zase daří nebo jsou vyšší procenta na dluhopisech, tak zase odplynou. Problém je, že když se investoři spálí, tak pak z našeho oboru utečou. Ale to není otázka těchto starých věcí, to je spíš otázka dukátů nebo vyloženě investorských věcí,“ popisuje trend Roman Veselý.

„Ale stalo se, že klienti začínali jako čistí investoři, a nakonec se jim to postupem času tak zalíbilo, že dneska jsou sběratelé a vytvořili si tak nádhernou sbírku, že jim může leckdo závidět,“ uzavírá videoreportáž.

Související témata:

Doporučované