Hlavní obsah

Index dostupnosti bytů: Ceny se pomalu vydávají nahoru

aktualizováno •

Nedostupnost bytů na hypoteční úvěr od března 2020 na úrovni celého Česka vzrostla zhruba o 112 procent.

Článek

Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.

Index dostupnosti bytů Seznam Zpráv využívá data analytické společnosti EMA data. Jeho cílem je sledovat, jak se vyvíjí dostupnost bytů nejen celkově v Česku, ale i na úrovni regionů. Index kombinuje průměrné ceny nemovitostí v jednotlivých krajích a úrokové sazby hypotečních úvěrů.

Při výpočtu je kalkulována splátka 80procentní hypotéky pro byt o velikosti 65 metrů čtverečních, což je dle Českého statistického úřadu průměrná velikost bytu v Česku. Index počítá s průměrnou cenou za metr bytu v osobním vlastnictví, bez rozdílu stavu či materiálu, rozhodné období je měsíční klouzavý průměr. Dále index tvoří průměrná úroková sazba hypoték se splatností 30 let.

Výsledný výpočet je poměřován k úvodní hodnotě ze začátku března 2020, kdy byl index stanoven na úrovni 1. Čím je hodnota vyšší, tím hůře jsou byty dostupné a naopak, pokud je hodnota pod úrovní 1, jejich dostupnost roste.

Index na úrovni krajů znázorňuje, jak se dostupnost průměrných bytů na hypoteční úvěr vyvíjí v jednotlivých regionech. Pod hodnotou 2 se po celou dobu sledování nachází Praha (1,685), kde se ve srovnání s březnem 2020 dostupnost zhoršila zhruba o 70 procent. Hlavní město je jediný kraj, který se udržel pod hranicí 70 procent.

Ústecko (2,398, resp. zhoršení o 139,8 %) dlouhodobě zaujímalo pozici „rekordmana“, ale už ho překonal Královehradecký kraj (2,567, resp. zhoršení o 156,7 %).

Kromě Prahy a Karlovarského kraje se pod hranici 2 dostala ještě Vysočina. Ve zbytku je aktuálně nedostupnost bytů o více než sto procent vyšší než v březnu 2020.

„Stačil pokles úrokových sazeb hypoték k hranici 5,1 procenta a ceny nemovitostí již začínají růst. Pokles Indexu dostupnosti bytů z minulého týdne, který přerušil řadu osm růstových týdnů, je minulostí. Index za uplynulý týden vlivem růstu cen nemovitostí stoupl na 2,130 bodu (+0,2 %),“ řekl Chief Content Officer EMA data Petr Zámečník.

„Úrokové sazby hypoték nyní nejspíš čeká stagnace, maximálně mírný pokles. A to až do zasedání bankovní rady ČNB, která bude rozhodovat o nastavení měnové politiky. V úterý zveřejněná hodnota inflace na úrovni 2,6 procenta, která je pro trh mírným pozitivním překvapením, dává opět naději na snížení základních sazeb ČNB o 0,5 p.b. místo 0,25 p.b. Ovšem ve hře jsou stále obě možnosti, což bude brzdit pokles aktuálně rostoucí ceny zdrojů a následně i hypotečních sazeb,“ dodal.

Pokud jde o výši průměrné splátky hypotéky, nejvíce tradičně zaplatí Pražané. V hlavním městě se částka oproti minulému týdnu snížila z 34 146 na 34 152 korun. Za Prahou se drží Jihomoravský kraj s aktuální sumou 22 110 Kč. Následují střední Čechy, kde vlastníci bytů vynaloží měsíčně přes 20 tisíc, konkrétně 20 260 Kč.

V Ústeckém kraji je průměrná hypoteční splátka dlouhodobě nejnižší, dostala se přes 9000 Kč, na 9 245 korun.

Celorepublikový průměr měsíčních splátek zaznamenal růst – z 18 622 korun na 18 772 korun.

Doporučované