Hlavní obsah

Ceny benzinu a nafty pokořily další rekord, poprvé se dostaly nad 40 korun

Foto: Roman Bjuty, Shutterstock.com

Ceny pohonných hmot letí vzhůru

Reklama

4. 3. 9:22

Průměrné ceny pohonných hmot v Česku ve čtvrtek poprvé přesáhly 40 korun za litr. Benzin nabízejí pumpy v průměru za 40,40 Kč, naftu o haléř levněji. Vyplývá to z dat společnosti CCS, která sleduje ceny paliv od začátku roku 2005.

Článek

Ve srovnání se čtvrtkem předchozího týdne zdražil Natural 95 přibližně o tři koruny a nafta zhruba o čtyři. U nafty to představuje nejvýraznější mezitýdenní nárůst od začátku sledování. Benzin zdražoval rychleji než v současnosti počátkem září 2005, vyplývá z dat CCS.

Za dramatickým zdražováním paliv nestojí pouze rostoucí ceny ropy na globálních trzích, ale také citelné oslabení koruny vůči dolaru, která barely ropy tím pádem prodražuje. Oba dva scénáře se odehrávají v důsledku války na Ukrajině.

Cena ropy se ve čtvrtek přiblížila ke 120 dolarům za barel, česká měna naopak dále oslabila nad 23 korun za dolar, uvedla společnost Axigon.

"Dynamika zdražování nafty je výrazně vyšší než u benzinu," upozornil Damir Duraković, generální ředitel nákupní aliance Axigon, jež firmám poskytuje tankovací karty Shell a EuroOil. Na mnohých pumpách se podle něj cena nafty dostala na 43 i 44 korun. "I přes loňské snížení spotřební daně o korunu je tak nafta ve srovnání s Naturalem 95 často o 1,50 Kč/l dražší," dodal Duraković.

Nejdražší jsou pohonné hmoty v Praze. Průměrná cena litru benzinu i nafty se v současnosti v metropoli blíží 41 korunám. Naopak nejlevnější paliva tankují motoristé na jihu Čech, kde litr naturalu stojí 39,62 Kč a diesel 39,54 koruny.

Nová maxima překonala dosavadní rekordy ze září 2012, kdy se průměrná cena Naturalu 95 vyšplhala nad 38,50 koruny a nafty nad 37 Kč za litr. Před rokem touto dobou stál litr benzinu v Česku v průměru 29,50 koruny. Litr nafty vyšel motoristy na 28,20 Kč.

Válka na Ukrajině

Foto: Nadiiiya, Shutterstock.com

.

Podívejte se, jak pomoci Ukrajině. Reportéři Seznam Zpráv se už pošesté vydali na Ukrajinu, podívejte se na jejich očitá svědectví z válkou zmítané Ukrajiny. Seznam Zprávy v ukrajinštině (praktické informace, zprávy, příběhy) – Українські новини.

To nejdůležitější k dění na Ukrajině shrnujeme každý všední den v newsletteru Tečka. Přihlaste se k odběru.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované