Článek
Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.
V jednom z největších producentů rajčat v České republice – skupině Naše Rajče představované zejména společnostmi Agro Kadaň a Farma Tušimice – se mohou změnit majetkové poměry.
„Na prodej je podíl finančních investorů ve skupině Naše Rajče. Skupina se skládá jak ze zemědělské, tak i energetické části, která je ve výstavbě,“ říká jednatel společností Agro Kadaň a Farma Tušimice Lukáš Rázl a pokračuje: „Zda se případná transakce uskuteční či nikoliv a skupina bude pokračovat ve stávajícím akcionářském složení, je otázkou ceny.“
Podle dvou na sobě nezávislých zdrojů ze středoevropského trhu prodává svůj podíl bývalý šéf fúzí a akvizic energetické skupiny ČEZ Vladimír Schmalz. Na dotaz, kdo jsou finanční investoři a zda prodává podíl právě Schmalz, ale Rázl neodpověděl s tím, že jde o soukromou záležitost. „Nemám žádný komentář,“ reagoval na dotaz SZ Byznys Schmalz. Podle zmíněných zdrojů radí při transakci poradenská společnost PwC.
Schmalz patří mezi největší investory ve skupině a konkrétně v Agro Kadaň vlastní podíl ve výši čtyřiceti procent. Mezi majiteli jsou rovněž vlivný pražský advokát Radek Pokorný, partner společnosti Newton management Petr Šedý nebo například zmíněný Rázl.
Naše Rajče patří mezi největší pěstitele rajčat a okurek v České republice. „V loňském roce jsme sklidili asi 3500 tun rajčat a deset milionů kusů okurek,“ popisuje Rázl. Skleníky, kde se zelenina pěstuje, vznikly na pozemcích po bývalé hnědouhelné elektrárně Tušimice I ze skupiny ČEZ.
Spojení s energetickou skupinou tím ale nekončí. Od uhelné elektrárny Tušimice II odebírá Naše Rajče odpadové teplo na vytápění skleníku a elektřinu, což je pro pěstitele velice výhodné. Právě to považují experti za slabé místo při prodeji. „Navázání na ČEZ a na jednu konkrétní uhelnou elektrárnu je hlavní slabinou tohoto podniku,“ upozorňuje Radim Dohnal, analytik Capitalinked.com.
Hnědouhelná elektrárna se navíc do roku 2035 odstaví. Zemědělská skupina se proto na změnu již připravuje. „Naše Rajče si buduje, po dohodě s ČEZ, vlastní energetický zdroj, který plně zabezpečí potřeby skupiny. A to jak v teple, elektřině, tak i oxidu uhličitém. Případné změny ve výrobním mixu ČEZ se nás netýkají,“ zdůrazňuje Rázl s tím, že půjde o plynovou kogeneraci. Ta bude vyrábět elektřinu i teplo. Na energetický zdroj má podle něj již skupina stavební povolení. Podle Rázla půjde o investici ve stamilionech korun.
Zájem investorů o podíly finančních investorů ve skupině vnímá Rázl pozitivně. „Zájem je jak mezi finančními investory, tak potenciálně strategickými zájemci ze zemědělství. A to jak z České republiky, tak z ciziny,“ doplňuje Rázl.
Vysoký zájem očekává i Dohnal. „Najde se mnoho zájemců o takovýto ESG (sociálně odpovědné investování, pozn. red.) podnik - zužitkování odpadního tepla, zaměstnanost v postiženém regionu a snížení uhlíkové stopy při dovozu rajčat ze Španělska/Maroka,“ líčí Dohnal s tím, že nečeká zájemce ze sektoru zemědělství, ale spíše „family office (rodinný fond, pozn. red.), kteří zde spatřují stabilní vývoj a mohou pomoct s obchodem“.
Skupina v minulém roce dosáhla ukazatele zisku EBITDA (zisk před úroky, daněmi a odpisy) ve výši 114 milionů korun. Evropské firmy z odvětví se podle dat profesora financí na Stern School of Business Aswatha Damodarana prodávaly za více než desetinásobek tohoto ukazatele. Pokud by se při transakci použil tento násobek, tak by se cena za Naše Rajče včetně dluhu přehoupla přes jednu miliardu korun.
V případě českého producenta zeleniny ale Dohnal tak optimistický není. „Pokud kupující získali dobrý pocit ohledně budoucích dodávek tepla od ČEZ, pak cenu čekám lehce nad 500 miliony korun,“ odhaduje Dohnal. Skutečností je, že investoři budou muset do ceny promítnout nákladnou investici do nového zdroje a rovněž vyšší náklady na výrobu tepla z plynu.
Skupina Naše Rajče prodává veškerou svou produkci v České republice. „Úrodu sklízíme výlučně v době plné zralosti, na prodejní pult supermarketů se naše rajčata a okurky proto dostanou hned druhý den od utržení,“ popisuje Rázl. Podle něj skupina pěstuje bez zbytečné chemie, používá biologickou ochranu a rostliny opylují čmeláci.