Článek
Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.
Městský soud v Praze vyhlásil insolvenční řízení s kryptoměnovou společností Cryfin. Národní centrála proti organizovanému zločinu obvinila již předloni zakladatele Cryfinu Václava Hollera a dva jeho spolupracovníky kvůli podezření z miliardového podvodu na stovkách klientů.
Aktuální insolvenční návrh podala firma BP Trust Martina Buriána a Miroslava Penky. Ti jsou insolvenčními správci řídícími insolvenci Václava Hollera jako fyzické osoby. S poukazem na fakt, že na ně coby insolvenční správce přešla dispoziční práva k Hollerovu majetku, odvolali již loni v listopadu Hollera ze správní rady Cryfinu. Místo něj jmenovali do orgánu svou firmu BP Trust.
„Dlužník se nachází v úpadku ve formě platební neschopnosti, neboť má více věřitelů, má peněžité závazky po dobu delší než třicet dnů po lhůtě splatnosti a tyto závazky není schopen plnit, neboť tyto závazky jsou více než tři měsíce po splatnosti,“ uvádí zveřejněný insolvenční návrh na Cryfin.
Cryfin získával od lidí peníze za účelem investování do kryptoměn a podle policie společnost vybrala přes jednu miliardu korun. Peníze Cryfin vybíral od movitějších podnikatelů, později také od drobných investorů.
Spolu s Hollerem působil ve firmě Cryfin také podnikatel Radek Fiala. Oba společníci se však nerozešli v dobrém. Fiala ještě před policejním zásahem proti Cryfinu v roce 2022 z firmy odešel. V současnosti Fiala stojí za jednou z větví kryptoměnové skupiny Probinex.
„Jsem povinen ze zákona zachovávat mlčenlivost. Nemohu tedy poskytnout žádné další informace ke společnosti Cryfin pod hrozbou vysoké sankce. Mohu asi sdělit pouze to, že nejsem z ničeho ani podezřelý, ani obviněný,“ uvedl ve vyjádření pro SZ Byznys Fiala.
Martin Burián a Miroslav Penka jsou insolvenční správci také společnosti Cryfin Invest, dceřiné firmy Cryfinu. V majetku společnosti Cryfin Invest správci dohledali kryptoměny zhruba za čtvrt miliardy korun. Na začátku letošního roku, kdy ceny kryptoměn vystřelily nahoru, se pokusili tyto kryptoměny prodat v dražbě. Protimafiánská policie ale kryptoměny těsně před dražbou zajistila. Prodej se tak neuskutečnil. O dražbě zastavené policejním zásahem tehdy informoval deník E15.
Václav Holler od začátku jakoukoliv vinu v souvislosti s Cryfinem odmítá. K aktuálnímu insolvenčnímu návrhu na Cryfin se nevyjádřil.
Insolvenční správce Martin Burián byl v roce 2017 pravomocně odsouzen za porušení povinnosti při správě cizího majetku. Jak již Seznam Zprávy popsaly, soudy navíc konstatovaly, že Burián s Miroslavem Penkou vyváděli jako insolvenční správci ze zkrachovalých firem milionové majetky za podezřelých okolností. Burián a Penka již dříve popřeli, že by porušili jakékoliv povinnosti.
Bývalým společníkem Buriána a Penky je Radomír Daňhel, který byl do letošního roku náměstkem někdejšího ministra spravedlnosti Pavla Blažka (ODS). Daňhel je spolu s Blažkem jedním z hlavních aktérů bitcoinové kauzy, kvůli níž nakonec oba odstoupili.