Hlavní obsah

Parket: Trump si zahrává s ohněm a zkouší, co trhy vydrží

Foto: Flickr.com/Federalreserve

Bezprecedentními útoky na šéfa Fedu Powella Trump riskuje důsledky, které mohou jít daleko za hranice jednoho mandátu.

V Bílém domě se rozjíždí souboj o budoucnost americké měnové politiky. Trump pokračuje v útocích na šéfa Fedu a neváhá sáhnout ani po veřejném zostuzení. Na Wall Street se však hraje o víc než jen o úrokové sazby.

Článek

Čtete ukázku z newsletteru Parket, ve kterém Lukáš Voženílek přináší ty nejdůležitější novinky ze zákulisí finančních trhů. Pokud vás zajímá vývoj burzovních indexů, cen komodit či měnových kurzů, přihlaste se k odběru a celý newsletter budete každé pondělí dostávat do své e-mailové schránky.

Donald Trump znovu rozjel ofenzivu proti šéfovi americké centrální banky (Fed) Jeromu Powellovi. Prezident USA opět obviňuje Fed z ekonomického škrcení země a naznačuje, že by se předseda banky měl poroučet. Právě teď, kdy se znovu objevují známky inflačních tlaků, jde o velmi riskantní hru.

Minulý týden zveřejněná inflační data sice ukázala, že červnový růst spotřebitelských cen v USA odpovídal očekáváním, ale některé položky výrazněji zdražily. Například nábytek, hračky, oblečení a domácí spotřebiče. Právě to jsou podle ekonomů položky, které na dovozní cla zareagovaly citlivě.

Reakce trhu na sebe nenechala dlouho čekat. Výnosy třicetiletých státních dluhopisů vyskočily nad pět procent a akciové trhy na chvíli znervózněly. Fed však zůstává opatrný a už několikrát dal najevo, že se sazbami zatím hýbat nebude – alespoň dokud nebude jasné, že cenové tlaky nejsou dlouhodobé.

A to je pro Trumpa problém. Prezident se totiž netají tím, že chce sazby dolů – ideálně rychle, hluboko a hned. Svoji frustraci stupňoval výpady na sociálních sítích. Powella již dříve označil za „hlupáka“ a „ztroskotance“, veřejně mu pak minulý týden vzkázal, že „USA stojí jmění“ a že „by měl sazby snížit – a to pořádně“.

Nezávislost jako klíčový pilíř

Pro někoho je to politické divadlo. Pro trhy ale varovný signál. Ne snad proto, že by kritika měnové politiky byla tabu. Ale protože v moderním světě je nezávislost centrální banky jedním z pilířů důvěry v monetární systém. A právě ten Trump nyní podkopává.

Napětí ještě vygradovalo minulý týden, kdy zahraniční média přišla se zprávou, že Trump se chystá Powella okamžitě odvolat. Prezident později couvl a tvrdil, že se „zatím k ničemu nechystá“, nicméně do budoucna to nevyloučil.

Oficiálně tak zatím žádné kroky neproběhly, ale Bílý dům už otevřeně hledá Powellova nástupce. A jak upozorňuje analytik Tomáš Vlk z Patria Finance, nejde jen o symboliku. Podle něj Trumpovi nejde o přímé odvolání, ale o vytvoření takového tlaku, že Powell raději odejde sám.

„Podle nás Trump opravdu nechce Powella odvolat, a to už kvůli dopadu na trhy, který si dalším testem mohl ověřit,“ říká Vlk.

Podle něj může sehrát roli i připravované veřejné vyšetřování, ve kterém by se Powellovi připisovala odpovědnost za překročení rozpočtu na rekonstrukci budov Fedu a údajné „lhaní“ před Kongresem.

„Jestli by to stačilo jako důvod k odvolání, je otázka, o které by se zřejmě měsíce přely soudy. Preferovanou variantou je tak podle nás opravdu to, aby Powell pod hrozbou vláčení po soudech nakonec v květnu, kdy končí jako předseda centrální banky, zároveň opustil i pozici guvernéra,“ dodává Vlk.

Ve struktuře Fedu se role guvernéra a předsedy liší. Jerome Powell je jedním ze sedmi guvernérů s dlouhým, čtrnáctiletým mandátem, ale zároveň stojí v čele celé instituce – prezident ho jmenoval předsedou na čtyři roky.

Tento předsednický mandát mu vyprší v květnu 2026. V Radě by sice mohl zůstat až do konce svého guvernérského období v lednu 2028, jenže politický tlak na jeho úplný odchod stále sílí.

Ve hře o nástupce se zatím nejčastěji skloňuje Kevin Hassett, ekonomický poradce Trumpa, který s prezidentem souzní v otázce rychlého uvolnění měnové politiky. Vedle něj se zmiňuje například i bývalý člen vedení Fedu Kevin Warsh.

„Pro trhy by asi byl z pohledu kontinuity či odbornosti nejlepší variantou Christopher Waller, jeden ze současných guvernérů,“ říká Vlk. „Ale vypadá to, že větší šance má Hassett, který se dobře sladil s Trumpovými názory.“ Podle Vlka se dá čekat, že Bílý dům bude dál testovat reakce trhů různými jmény.

Wall Street brání nezávislost Fedu

Tlak na Fed ale vyvolal i protireakci. Do obrany nezávislosti centrální banky se postavili přední finančníci z Wall Street. Jamie Dimon z JPMorgan varoval, že „zahrávat si s Fedem může mít přesně opačné důsledky, než v co doufáte“. Přidali se k němu i šéfové Goldman Sachs či Bank of America. Jejich vzkaz je jasný: Fed musí zůstat nad politikou, jinak to globální ekonomika pocítí.

Na mezinárodní scéně má Powell stále podporu. Na nedávné konferenci Evropské centrální banky v portugalské Sintře sklidil potlesk právě ve chvíli, kdy padla zmínka o Trumpových výpadech.

Fakt, že centrální banka není prodlouženou rukou Bílého domu, není slabinou. Je to základ důvěry. Pokud ji někdo začne systematicky podrývat, trhy to dříve nebo později rozeznají – a přestanou věřit i všemu ostatnímu.

A právě tam teď Trump míří. Bezprecedentními útoky na nezávislost Fedu riskuje důsledky, které mohou jít daleko za hranice jednoho mandátu. I on přitom dobře ví, že investoři nemají rádi dvě věci – inflaci bez kontroly a politiku bez pravidel.

V plné verzi newsletteru Parket vždy najdete i souhrn nejdůležitějších zpráv z oblasti akciových trhů a makroekonomických trendů, investiční tipy odborníků nebo novinky z pražské burzy. Přihlaste se k odběru, aby vám nic důležitého neuniklo.

Doporučované