Článek
Češi se potýkají s problémy se splácením dluhů. Vyplývá to z dat Bankovního a Nebankovního registru klientských informací, které sdružuje Společnost CRIF – Czech Credit Bureau, a. s.
Na konci letošního prvního čtvrtletí se meziročně zvýšil objem nespláceného dluhu o 14 procent, vzrostl tak o 4,14 miliardy korun na 34,1 miliardy. Celkový objem dluhu evidovaný v registrech činil 3,69 bilionu korun.
Nesplácený dluh na spotřebu meziročně vzrostl o 15 procent na 29,3 miliardy korun „Tempo růstu ohroženého dluhu na spotřebu bylo již loni dvouciferné a v prvních třech měsících tohoto roku se objem nesplácených úvěrů zvýšil meziročně o 15 procent. K tomu se přidal růst nespláceného dluhu na bydlení, který v prvním čtvrtletí meziročně vzrostl o sedm procent, což je více než dvojnásobná dynamika proti poslednímu čtvrtletí 2024,“ popsal výkonný ředitel Nebankovního registru Jiří Rajl.
S problémy se splácením dluhů na spotřebu se potýkalo přes 177 tisíc klientů bank i nebankovních společností. V průměru každý dlužník nezvládal splácet 165 640 korun. Největší podíl tvoří dlužníci ve věku 35 až 44 let. Objem dluhu u věkové skupiny vzrostl o 22 procent na 7,8 miliardy korun.
Celkový objem dluhu na spotřebu rostl podobným tempem jako v posledních dvou letech. Ke konci prvního čtvrtletí se meziročně zvýšil o 8,9 procent na 629 miliard korun.
Zvýšil se i objem dluhu na bydlení. V prvním čtvrtletí vzrostl o 10,2 % na 3,06 bilionu korun, což představuje meziroční nárůst o 283 miliard korun.
„Pokračuje růst průměrné částky, kterou lidé v rámci hypotečních úvěrů a úvěrů ze stavebního spoření dluží. Přibližuje se ke třem milionům korun. Meziročně ke konci prvního čtvrtletí vzrostla o více než 11 procent. Počet klientů s tímto dluhem se zároveň snížil o zhruba 10 tisíc. Oproti situaci před pěti lety je průměrná částka na jednoho klienta vyšší o 1,12 milionu korun,“ říká výkonná ředitelka Bankovního registru klientských informací Lenka Novotná.
Objem ohroženého dluhu na bydlení, při kterém domácnostem hrozí, že nebudou schopné závazky splácet, nejvíce vzrostl ve věkové skupině 25 až 29 let, u které se zvýšil o pětinu. Jde ovšem o méně než pětinu částky, kterou činí ohrožený dluh na bydlení ve věkové skupině 35 až 44 let, ve které dluh dosáhl 1,6 miliardy korun. Zároveň se u této skupiny nesplácená částka meziročně zvýšila o 16 procent.