Hlavní obsah

Praha prozatím odložila svůj plán na podporu družstevního bydlení

Foto: PIXEL to the PEOPLE, Shutterstock.com

Ilustrační snímek.

Reklama

Pražský magistrát prozatím upustil od projektu podpory družstevní výstavby bytů, který schválilo minulé vedení města. Zaměří se spíše na jiné formy podpory dostupného bydlení.

Článek

Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.

Náměstkyně primátora Alexandra Udženija (ODS), která má v gesci bytovou politiku Prahy, dnes uvedla, že plán na podporu družstevního bydlení, kterým chtěla Praha zajistit více bytů, byl špatně připraven, a proto od něj magistrát prozatím upustil.

Podpora měla fungovat tak, že by magistrát poskytl pozemek pro stavbu bytového domu, kterou by uskutečnilo družstvo založené magistrátem spolu se soukromým partnerem. Do něj by se následně hlásili jednotliví družstevníci. Jelikož případný odkup pozemku by přišel na řadu po splacení úvěru na dům, ceny podílů by byly pod tržní úrovní. Třetinu bytů by si ponechal magistrát pro účely nájemního bydlení.

O pravidlech pro výstavbu podporovaného družstevního bydlení na městských pozemcích se v minulém volebním období vedly dlouhé diskuze, nakonec je zastupitelé schválili koncem roku 2020 a tendr na partnera pro první projekt na pozemcích v Radlické ulici vypsal magistrát v srpnu roku 2022. Právě zde se podle Udženije ukázala špatná připravenost, protože se do něj nikdo nepřihlásil a město jej asi o rok později zrušilo.

Projekt na Radlické

  • Hrubá podlažní plocha: cca 20 tis. m2
  • Využitelnost: 72 %
  • Orientační průměrná výměra bytu: interval od 54 m2 do 65 m2
  • Orientační počet bytů: 221 až 266
  • Odhadovaná cena výstavby z ledna 2022: 835 mil. Kč bez DPH
  • Proces výstavby od založení do předání bytů: 3 až 4 roky

„Nechali jsme si udělat analýzu toho, jak bylo družstevní bydlení připravováno, a je to opravdu slepá ulička. Bylo vypsáno výběrové řízení, které bylo několikrát prodlužováno, a nikdo se nepřihlásil, protože za těch podmínek, jak byly připraveny minulým vedením, tak nikdo neměl zájem,“ řekla k tomu Udženija. Dodala, že družstvo může být problematické i s ohledem na budoucí vypořádání podílů a pro družstevníky může být složité se nakonec k vlastnictví svých bytů dostat.

Už v roce 2022 Seznam Zprávy citovaly odpůrce celého plánu. „Tvrdím, že není možné dotovat vlastnické bydlení, které z projektu nakonec vznikne, tím, že město poskytne bezplatně pozemek. Pozemků je limitované množství, a pokud by uživatelé po tu dobu, kdy ho mají pronajatý, neplatili, město nebude generovat další hodnoty pro případné další projekty,“ uvedl tehdy zastupitel Pavel Zelenka (Praha Sobě).

Naopak zastáncem plánu byla radní Hana Kordová Marvanová (STAN). „Projekt je v tuto chvíli připraven, jakmile vysoutěžíme partnera, společně založíme bytové družstvo. Už jsme zaznamenali stovky zájemců o tento typ bydlení z řad občanů a budeme rádi, když těmto lidem pomůžeme získat cenově dostupnější bydlení,“ řekla v roce 2022 Kordová Marvanová.

Téma bydlení jsme na Seznam Zprávách komentovali:

Alexandra Udženija dnes uvedla, že nyní se chce Praha zaměřit spíše například na spolkové bydlení, v Německu či Švýcarsku známé jako baugruppe. To by podle dřívějších vyjádření fungovalo podobně jako to družstevní, jen namísto družstev by domy na městských pozemcích stavěly spolky založené buď přímo občany, nebo prostřednictvím profesionálního organizátora. Magistrát prostřednictvím své příspěvkové organizace Pražská developerská společnost připravuje také vlastní výstavbu, podle dřívějších informací by takto mělo v budoucnu na městských parcelách vyrůst asi 8000 nájemních bytů.

Praha se v posledních letech potýká s bytovou krizí danou vysokými cenami bydlení. Bytů v majetku magistrátu včetně těch ve správě městských částí je dohromady asi 30 000 z původního počtu 194 000, které po roce 1991 přešly do vlastnictví města. Následovaly privatizace, které městský fond zredukovaly o více než 80 procent. Vedení města chce počet městských bytů opět navyšovat a zajistit tím dostupné bydlení například pro lidi ve složité sociální situaci nebo zástupce pro chod metropole zásadních profesí.

Reklama

Doporučované