Hlavní obsah

Zemědělci Fialu nepřesvědčili, protestní pohotovost zatím trvá

Foto: ČTK

Lednové protesty zemědělců se mohou opakovat, Agrární komora a Zemědělský svaz nechají rozhodnutí na svých členech.

Reklama

9. 2. 2022 19:53

Jednání vlády a zástupců zemědělců výsledek nepřinesla, podle premiéra Petra Fialy se na vládním postoji k dotačním pravidlům nic nemění.

Článek

Agrární komora (AK) a Zemědělský svaz (ZS) nechají po dnešním jednání o změnách v dotacích s premiérem Petrem Fialou (ODS) rozhodnout o dalším postupu své členy. Pouze oni mohou ukončit protestní pohotovost vyhlášenou kvůli nespokojenosti s plánem na nové nastavení podpor. V plánu je další jednání s premiérem. Zástupci komory a svazu, které sdružují především větší zemědělské podniky, to po jednání řekli novinářům. Fiala po schůzce uvedl, že na postoji vlády se nic nemění.

Zástupci AK a ZS chtěli dnes Fialovi přednést svá zjištění o možném likvidačním dopadu nových dotačních pravidel na středně velké producenty živočišné výroby. Podle předsedy ZS Martina Pýchy se jednající strany neshodly na číslech, která používají. Prezident AK Jan Doležal uvedl, že další jednání s premiérem by se mělo uskutečnit v řádu týdnů, až budou mít AK a ZS připravená čísla od konkrétních podniků, které jsou podle nich ohrožené.

Jednání s Fialou navázalo na protesty svolané právě AK a ZS, které nesouhlasí hlavně se změnami u takzvané redistributivní platby, kde se má zvýšit dotace na prvních 150 hektarů na 23 procent celkového objemu přímých plateb oproti deseti procentům, což byl plán bývalého ministra zemědělství Miroslava Tomana (ČSSD). Zástupci AK a ZS dnes označili za velký problém, že na redistributivní platbu není vázaná povinná produkce, chov nebo ekologické požadavky, jako je tomu u jiných dotací.

AZ a ZS dlouhodobě mluví o produktivních a neproduktivních zemědělcích. Proti tomu i protestům se ostře vymezuje Asociace soukromého zemědělství (ASZ), která sdružuje hlavně menší farmáře. Podle ní upravená redistributivní platba dává více dotací také podnikům několikanásobně větším než 150 hektarů. Asociace i ministr zemědělství Zdeněk Nekula (KDU-ČSL) už dřív uvedli, že nová pravidla vyrovnávají nerovnováhu v dotacích dosud vychýlenou ve prospěch větších zemědělských podniků. „Na našem postoji se nic nemění. Chceme narovnat podmínky pro všechny zemědělce. Naším cílem je motivovat k šetrnějšímu hospodaření v krajině,“ uvedl po jednání Fiala na twitteru.

Při protestech svolaných AZ a ZS zemědělci minulý měsíc zapalovali stohy slámy nebo pořádali jízdy zemědělské techniky po silnicích. Poslední taková akce byla však minulou středu odvolána poté, co Fiala souhlasil se schůzkou s nespokojenými zemědělci, nechtěl se ale sejít pod nátlakem dalších demonstrací.

Jako pozitivní předáci AK a ZS hodnotili dnes ministrem Nekulou několikrát potvrzené stanovisko, že úspory v letošním státním rozpočtu se nedotknou národních zemědělských dotací. „Ty zůstanou v plné výši pěti miliard korun, které chceme směřovat zejména do sektorů čelících krizi, jako je například chov prasat,“ uvedl ministr.

Pomoc proti zdražování – Jak zvládnout krizi

Domácnosti a firmy čelí problémům s vysokou inflací a růstem cen energií. Projekt Seznam Zpráv „Jak zvládnout krizi“ vám nabízí praktické informace, jak ušetřit a jak řešit či snížit dopady zdražování.

Mohlo by vás také zajímat:

Reklama

Doporučované