Hlavní obsah

Elektřina prudce zdražuje, na fakturách to pocítíte výrazně

Ilustrační foto.

Reklama

6. 6. 2021 10:34

Za elektřinu si lidé ročně připlatí i více než 1000 korun, ceny vzrostou minimálně o desetinu. Důvodem je vývoj na velkoobchodních trzích, kde ceny energií znatelně rostou.

Článek

Doporučení expertů zní jasně: Najděte si dodavatele elektřiny, který vám cenu zafixuje na co nejdelší období. Vyplatí se to.

Cena elektřiny na burze letí vzhůru a mnoho koncových zákazníků to brzy pozná na fakturách či účtech. „Doporučil bych si co nejdříve najít fixní cenu na tři roky. Potíž je jen v tom, že téměř všichni významní hráči již fixní produkty zdražili,“ uvedl analytik portálu TZB-info Jan Schindler.

Zatímco v prvním čtvrtletí byla obvyklá cena elektřiny, tj. jen komodity bez DPH, kolem 1500 až 1600 Kč za megawatthodinu (MWh), v nových cenících není výjimkou cena přes 2000 Kč/MWh. „V případě plynu rok začínal s cenami kolem 600 až 700 Kč/MWh, v nových cenících je cena o 100 až o 200 Kč/MWh vyšší. Zvyšování cen plynu je mírnější, protože obchodníci v minulosti moc nezlevňovali,“ řekl agentuře ČTK analytik.

Energetický specialista společnosti Ušetřeno.cz Michal Les uvedl, že důvodem trendu je především vývoj cen emisních povolenek, které zdražují výrobu elektřiny. Domácnosti si podle něj mohou ročně za elektřinu připlatit i více než 1000 korun. „Tento rok bude ve znamení zdražování. U ceny elektřiny pro domácnosti očekáváme zvýšení cen přibližně o desetinu. U plynu zatím dodavatelé neohlásili zdražování. Vzhledem k vývoji cen na burze ale k tomu může velmi brzy dojít,“ dodal.

Anketa

Jaký alternativní zdroj byste si pořídili domů?
Fotovoltaiku
58,3 %
Tepelné čerpadlo
35,4 %
Kotel na biomasu
6,3 %
Celkem hlasovalo 14578 čtenářů.

Cena elektřiny na Pražské energetické burze pro rok 2022, na který se teď obchodníci nejvíce zásobí, činí aktuálně asi 65 eur (zhruba 1660 Kč) za MWh, meziroční nárůst činí více než 40 procent. Podobně meziročně vzrostla také cena plynu, která je aktuálně přes 21 eur (asi 567 Kč) za MWh.

Analytik společnosti ENA Jiří Gavor uvedl, že hlavní vlnu zdražování čeká ke konci tohoto roku - u takzvané silové elektřiny v průměru kolem 15 procent, u plynu do deseti procent. „Menší dodavatelé dokážou být velmi konkurenceschopní, nicméně často nemají tak silné finanční zázemí, které by jim umožnilo nákup energií s velkým časovým předstihem. Velké firmy budou více těžit z toho, že si energii na burze pro rok 2022 nakoupili částečně už loni za výrazně nižší ceny. Pro volbu dodavatele je ale rozhodující konkrétní nabídka bez ohledu na velikost firmy, rozhoduje cena a kvalita servisu,“ podotkl Gavor, který působí i jako výkonný ředitel Asociace nezávislých dodavatelů energií.

Pomoc proti zdražování – Jak zvládnout krizi

Domácnosti a firmy čelí problémům s vysokou inflací a růstem cen energií. Projekt Seznam Zpráv „Jak zvládnout krizi“ vám nabízí praktické informace, jak ušetřit a jak řešit či snížit dopady zdražování.

Mohlo by vás také zajímat:

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované