Hlavní obsah

Fajt chce po ministru Staňkovi omluvu, jinak se obrátí na soud

Foto: Jan Handrejch /Právo/ , Profimedia.cz

Odvolaný generální ředitel Národní galerie Praha Jiří Fajt.

Reklama

21. 5. 2019 14:19

Ministr kultury Antonín Staněk odvolal ředitele Národní galerie Jiřího Fajta kvůli údajným vážným pochybením v hospodaření. Podle Fajtova advokáta tím ohrozil jeho postavení ve společnosti a profesní prostředí v Česku i v zahraničí.

Článek

Bývalý ředitel Národní galerie Praha (NGP) Jiří Fajt požaduje po ministru kultury Antonínu Staňkovi (ČSSD) omluvu za údajně nepravdivé a zavádějící informace, které zveřejnilo ministerstvo kultury ve spojení s Fajtovým odvoláním. Vyplývá to z dopisu Fajtova advokáta ministerstvu kultury. ČTK má jeho plné znění k dispozici. Pokud tak ministerstvo neučiní, obrátí se Fajt na soud.

„Ministerstvo kultury ctí principy nestranného a nezávislého vyšetřování ve věci podaného trestního oznámení na pana Fajta a nebude se mediální cestou k daným výrokům jeho právního zástupce nikterak vyjadřovat, aby nebyl ohrožen či zpochybněn průběh samotného vyšetřování,“ sdělila ČTK mluvčí ministerstva Martha Häckl. „Výsledky veřejnoprávního auditu, s jehož obsahem byl pan Fajt seznámen v průběhu kontrol a následného právního rozboru, zveřejní ministerstvo v nejbližších dnech,“ doplnila.

Staněk Fajta spolu s ředitelem Muzea umění Olomouc odvolal v polovině dubna s odkazem na významná pochybení v hospodářské činnosti institucí, které spravovali. U Fajta kritizoval zejména autorskou smlouvu na více než milion korun, které si tehdejší ředitel vyplatil za kurátorskou práci na výstavách a expozicích.

Podle Fajtova advokáta Františka Vyskočila se veškeré důvody pro odvolání buď opírají o nepravdy, nebo pravdivý skutkový základ komolí a vyvozují z něj nedovolené hodnotové soudy. „Následkem takového jednání je hrubý zásah do cti klienta (Fajta), znevážení jeho jména a profesní reputace,“ uvedl Vyskočil. Ministrovi také vytýká to, že Fajtovi nebyl dán prostor se k pochybením vyjádřit a uvést je na pravou míru.

„Přímo jste ohrozil možnost klienta se dále realizovat a uplatnit ve své profesi, protože jste ho veřejně, a to s nejširším možným zásahem, označil za osobu, jež se dopustila při výkonu své funkce hrubých pochybení, která vedla k nutnosti jej okamžitě odvolat,“ uvedl v dopise. Staněk tím podle Vyskočila ohrozil Fajtovo postavení nejen ve společnosti a profesním prostředí v Česku, ale i v zahraničí, kde též působí.

Vyzývá proto Staňka i ministerstvo kultury, aby se zdrželi výroků, které jsou nepravdivé či pravdu zkreslující a poškozují Fajtova práva. Nejpozději do sedmi dnů požaduje zveřejnění předepsané omluvy na webových stránkách ministerstva kultury. Pokud se Fajtovi morální satisfakce nedostane, je Vyskočil zmocněn postupovat soudní cestou. V případě, že by verbální útoky dále pokračovaly, bude Fajt bránit svoji čest cestou oznámení o podezření ze spáchání trestného činu pomluvy. „Tento dopis vnímejte jako předžalobní výzvu,“ uzavřel Vyskočil.

S odvoláním Fajta nesouhlasí zástupci kulturních institucí a umělci, sepsali petici za Staňkovo odvolání. Po vytrvalém tlaku, především z kulturní sféry, Staněk minulý týden oznámil, že k 31. květnu rezignuje. V rezignačním dopise pochybení odmítl, za svými kroky si stojí a hovoří o štvavé kampani.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované