Článek
Mezi pohlavími panují i jiné rozdíly než zastoupení hormonů. Statistický úřad Evropské unie Eurostat aktualizoval svůj výstup „Život žen a mužů v Evropě – statistický obraz“, který na datech ukazuje podobnosti i rozdíly skupin.
Součástí publikace je také kvíz, ve kterém si můžete vyzkoušet svůj přehled o této problematice. Podrobnější články o genderových rozdílech Seznam Zprávy připravují.
Muži „hnízdo“ opouštějí později, pracují déle
Z dat Eurostatu vyplývá, že muži opouštějí domov svých rodičů průměrně ve věku 27,7 roku, což je o necelé tři roky později než ženy, které tento životní milník překračují již před 25. narozeninami. Muži oproti ženám dříve nastupují do prvního zaměstnání, konkrétně ve věku 21 let, ženy o čtyři roky později. O tři roky dříve pak ženy odcházejí do důchodu.
Z těchto dat vyplývá, že zatímco muži průměrně stráví v pracovním procesu necelých čtyřicet let, ženy v zaměstnání bývají přes 32 let.
Žen je v Unii více – zejména díky dlouhověkosti
Ačkoliv mladých mužů ve věku do 18 let je v EU o pět procent více než žen stejné věkové kategorie, celkově je žen v Unii více. Naopak ve skupině 65 a starší je žen o třetinu více.
Více žen je v téměř všech členských státech, největší rozdíly hlásí data z baltských států: u Lotyšska +18 procent, u Litvy +17 procent a u Estonska +13 procent.
Ve vědě i IT chybí ženy. Evoluce nehraje roli, tvrdí odborníci na gender
Muži se považují za zdravější napříč kategoriemi
Vnímání kvality vlastního zdraví se s rostoucím věkem logicky zhoršuje. Ve zkoumaných skupinách vždy byli muži se svým zdravotním stavem oproti ženám spokojenější. Data z roku 2014 však odhalila zajímavý fakt: Mezi tři nejčastější příčiny úmrtí v době výzkumu platily rakovina, ischemické srdeční choroby (například infarkt) a cerebrovaskulární nemoci (například mrtvice). A u všech tří byl častější výskyt u mužů než žen.
„V EU v roce 2014 na rakovinu zemřelo 349 ze 100 000 mužů a 201 ze 100 000 žen. Na srdeční onemocnění zemřelo 171 ze 100 000 mužů a 94 ze 100 000 žen a na cerebrovaskulární nemoci zemřelo 93 ze 100 000 mužů a 79 ze 100 000 žen,“ upřesňuje zpráva.
Ženy jsou mírně nespokojenější. Až na Česko
Na stupnici 0–10, kdy 0 zastupuje nejnižší životní spokojenost a 10 nejvyšší, vyšla u žen v Evropské unii hodnota 7, zatímco u mužů 7,1. České ženy vycházejí stejně jako jejich protějšky ze zbytku EU, muži jsou oproti průměrným Evropanům o dvě desetiny méně spokojení. Je však důležité připomenout, že tyto rozdíly jsou skutečně minimální.
Nejspokojenější je Finsko s hodnotami 8,1 pro ženy a 8 pro muže.
V EU je více vysokoškolaček
V roce 2016 byl v Evropské unii stejný podíl žen a mužů ve věku 25–64 let, kteří dokončili pouze nižší sekundární vzdělání (druhý stupeň základní školy). Jde o necelou čtvrtinu v obou kategoriích. U mužů je o tři procentní body vyšší podíl dospělých se střední školou jako maximálním dosaženým vzděláním (48 oproti 45 procentům).
Nobelovy ceny řekly ne genderovým kvótám
Vysokoškolské vzdělání pak má průměrně každá třetí žena v EU a 29 procent mužů. V České republice je podle statistik tento poměr 21,9 ku 24,1 procenta ve prospěch žen.
Zaměstnanost mužů i žen mění děti
„V průměru je míra zaměstnanosti mužů vyšší než žen (72 procent ve srovnání s 61 procenty v EU v roce 2016),“ uvádí Eurostat. Zajímavostí však je, že čím více dětí, tím větší je rozdíl mezi oběma skupinami.
„V EU v roce 2016 byla míra zaměstnanosti žen bez dětí 65 procent, zatímco u mužů to bylo 73 procent. U žen s jedním dítětem se míra zvýšila na 71 procent u žen a 85 procent u mužů. U žen se dvěma dětmi zůstala míra téměř stejná 70 procent, zatímco u mužů se zvýšila na 89 procent. U žen se třemi a více dětmi se míra zaměstnanosti snížila na 55 procent, u mužů na 84 procent,“ uvádí zpráva s tím, že tento vzorec je sledován v naprosté většině členských států.
Každý třetí manažer je žena
V roce 2016 bylo podle statistik průměrně 33 procent vedoucích pracovníků ženského pohlaví. Nadpoloviční většinu neevidoval žádný stát, nejblíže bylo Lotyšsko se 47 procenty. Naopak nejhůře na tom byly ženy v Lucembursku (18 %) a České republice, Nizozemsku a Řecku (svorně 25 %).
Ženy si také průměrně vydělají méně. V Evropské unii je rozdíl 14 procent, v České republice 16 procent.
Muži jsou obéznější, i když více sportují
Muži v Evropské unii pijí více alkoholu, více kouří a méně konzumují ovoce a zeleninu. Nadpoloviční většina z nich (57 %) i kvůli těmto skutečnostem trpí nadváhou. U žen je tato statistika nižší, BMI nad hodnotu 25 mělo při sbírání dat 44 procent z nich.
Muži však také více sportují. „V EU v roce 2014 strávilo 36 procent mužů 150 a více minut týdně sportovní a fyzickou aktivitou, která nesouvisí se zaměstnáním, ve srovnání s 26 procent žen. Nejméně často cvičí muži i ženy v Rumunsku (14 % mužů a 4 % žen), nejvíce muži ve Finsku (55 %) a ženy v Dánsku (57 %),“ uvádí zpráva.
Méně internetu, více sociálních médií
Z dat také vyplývá, že muži používají více internet (77 % žen ve věku 16 až 74 let používalo internet alespoň jednou týdně v roce 2016 ve srovnání s 81 % mužů), chování na něm se pak podle pohlaví liší.
Zatímco mužská část populace si na internetu více čte zprávy nebo používá internetové bankovnictví, ženy službu využívají k hledání zaměstnání nebo k účasti na sociálních sítích.
Online nákupy by se daly velmi zjednodušeně zařadit do zkratek: Ženy nakupují oblečení, muži elektroniku.
Stereotyp o domácích pracích dále platí
„Ve všech členských státech je mnohem větší podíl žen, které pečují o děti, dělají domácí práce a vaří,“ uvádí zpráva. Řečí čísel: „V EU v roce 2016 se 92 procent žen ve věku 25–49 let (s dětmi do 18 let) staralo o své děti denně, ve srovnání s 68 procenty mužů. Mezi členskými státy byly největší rozdíly mezi ženami a muži zjištěny v Řecku (95 % žen a 53 % mužů) a na Maltě (93 % a 56 %), zatímco nejmenší byly ve Švédsku (96 % žen a 90 % mužů) a Slovinsku (88 % a 82 %).“
Ještě větší rozdíly pak byly u domácích prací a vaření. Zatímco téměř čtyři pětiny žen se v roce 2016 denně staraly o domácnost, mužů takto často domácí práce dělalo jen 34 procent. Největší rozdíly byly v Řecku (85 % žen a 16 % mužů) a Itálii (81 % a 20 %) a nejmenší ve Švédsku (74 % žen a 56 % mužů) a Lotyšsku (82 % a 57 %).