Článek
Čtyřleté funkční období prezidenta začíná (obvykle) 20. ledna slavnostním uvedením do úřadu. John F. Kennedy se s tímto datem stal roku 1961 druhým nejmladším zvoleným prezidentem do funkce.
Manželé Kennedyovi – John a Jackie – v den inaugurace.
Oficiálního předání moci svému nástupci se zúčastnil Dwight Eisenhower a jeho viceprezident (a později rovněž prezident) Richard Nixon. Politickou tradici v minulosti porušili pouze John Adams v roce 1801 a Andrew Johnson v roce 1869. Letos se k nim připojí i Donald Trump, který se z vlastního rozhodnutí nehodlá dostavit. Tradici předání moci tak poruší po 152 letech.
Slavnostní průvod po třídě Pennsylvania avenue, která spojuje Kapitol s Bílým domem. Inaugurace se tradičně odehrává na schodišti Kapitolu, sídla Kongresu.
Na snímku skládá JFK přísahu do rukou předsedy Nejvyššího soudu USA Earla Warrena. „Slavnostně přísahám, že budu čestně vykonávat funkci prezidenta Spojených států a podle svých sil budu zachovávat, střežit a bránit Ústavu Spojených států.“
Zachumlaní diváci během inauguračního ceremoniálu prezidenta Kennedyho.
Ve svém inauguračním projevu JFK řekl často citovanou větu: „Neptej se, co může udělat tvá země pro tebe. Ptej se, co můžeš ty udělat pro svou zemi.“
Výrok prý probudil zájem o politiku i u nastupujícího prezidenta Joea Bidena, který se ujme svých povinností 20. ledna 2021.
J. F. Kennedy se stal historicky vůbec prvním římskokatolickým prezidentem USA; tím historicky druhým se stane Joe Biden. Co mají oba společné, jsou rovněž irské kořeny.
V inaugurační den bývá ve Washingtonu D. C. poněkud zima. Zachumlaní lidé v teplém oblečení jsou obvyklou kulisou.
John Fitzgerald Kennedy působil v prezidentské funkci tři roky. Jeho mandát drasticky ukončil atentátník. Stalo se 22. listopadu 1963 za bílého dne a před zraky stovek lidí v texaském Dallasu.
První dáma Jacqueline Kennedyová během inauguračního zahajovacího plesu.
Pro mnohé Američany je JFK stále jedním z nejoblíbenějších prezidentů v dějinách.