Hlavní obsah

Glosa: Pane Okamuro, co byste za trochu lásky dal

Foto: ČTK, Seznam Zprávy

Tomio Okamura by prý jako dítě raději skočil z okna, než aby byl vychováván stejnopohlavním párem. Naštěstí nebyl, a tak nám to mohl jako dospělý ve Sněmovně sdělit.

Reklama

30. 4. 2021 13:00
Článek

Nenávistné výroky o homosexuálech jsou urážkou všech, kteří jsou pro lidskou rovnocennost.

Návrh na uzákonění sňatků homosexuálů prošel ve Sněmovně prvním čtením, což nelze číst jinak než jako velký milník v debatě o zrovnoprávnění gayů a leseb v naší zemi.

Co se ale dělo na pozadí jednání v parlamentu, místy připomínalo návštěvu ve „středověké“ krčmě. To je ten typ podniku, kde vás číšnici usadí ke stolu a pak spustí salvu urážek na vaši adresu. Jako byste pro ně byli obtěžující tvorové, kteří nemají právo na elementární úctu a slušnost.

Podobně se včera v parlamentu chovali někteří poslanci, když mluvili o možnosti uzákonit sňatky homosexuálů, které jsou mimochodem nedílnou součástí života v desítkách zemí světa. Odporných výroků padlo tolik, že to bohužel nelze považovat za ojedinělost hodnou ignorace.

Šlo o příkladnou ukázku středověkého smýšlení některých volených zástupců lidí, a tudíž zřejmě i poměrně velké části české společnosti.

Tak třeba šéf SPD Tomio Okamura veřejně prohlásil, že by raději skočil z okna, než aby byl adoptovaný stejnopohlavním párem. Jeho stranický kolega Jaroslav Foldyna si zas neodpustil vyprávění extrémně trapného vtipu o tom, jak si manželé Novákovi doktorovi stěžují na to, že nemohou počít. A doktor jim odvětí: „Chlapi, neblbněte.“

Dvě minuty

Pravidelné autorské glosy osobností Seznam Zpráv. Názory, postřehy, komentáře. Ve dvou minutách, v textu a zvuku, každý všední den.

Dvě minuty můžete poslouchat i v Apple Podcasts, Spotify a dalších podcastových aplikacích.

Došlo i na pochybné teorie. Nejprve nezařazená poslankyně Ivana Nevludová v dolní komoře parlamentu přednášela o tom, že se na zrození nového člověka v případě gay párů podílejí celkem čtyři osoby. A za problém označila míchaní spermatu.

Kolegyně Zuzana Majerová Zahradníková z Trikolóry zase odsoudila návrh zákona, protože jde prý o „nátlak homosexualistů, kteří nenávidí vše tradiční, přirozené a normální“. Byla to také ona, kdo přirovnal sňatky homosexuálů k bizarnímu zákazu nazývat pomazánkové máslo pomazánkovým máslem.

Názory výše zmíněných politiků jsou daleko za hranicí vkusu a slušnosti. Nejde jen o odlišný názor, jako spíše o ponižování a diskriminaci určité části společnosti. A to nejen té, jíž se téma sňatků bezprostředně dotýká. Nenávistné výroky o homosexuálech jsou urážkou všech, kteří jsou pro lidskou rovnocennost.

Žijeme v jednadvacátém století, ne ve středověku. A komu chybí ponižování, ať si zajde (po rozvolnění) do krčmy. Ostatně ze Sněmovny to do jedné takové není daleko.

Reklama

Doporučované