Hlavní obsah

#StopCovidCZ: Informace pro těhotné

Článek

Jsem těhotná. Mám se bát?

Podle dostupných informací a sledování případů těhotných žen s potvrzeným onemocněním COVID-19 k přenosu placentou, mateřským mlékem nebo během porodu zatím nedošlo. Přítomnost nebyla zjištěna ani v plodové vodě, ani v mateřském mléku. Zatím nejsou informace o tom, jaký vliv může viróza mít na plod, pokud je jí matka vystavena v prvním nebo na začátku druhého trimestru. U předchozích koronavirových infekcí, tedy SARS a MERS, se takový vliv neprokázal. U současné infekce COVID-19 zatím lékaři nezaznamenali komplikace, jako je potrat, vrozené vady, změny růstu plodu nebo spontánní předčasný porod, pokud matka onemocní v prvním nebo druhém trimestru.

Liší se léčba těhotných s onemocněním COVID-19?

Těhotná pacientka by měla vždy konzultovat svůj stav s lékařem, a pokud bude hlásit podezření na infekci koronavirem například na hygienické stanici, je třeba upozornit na to, že je těhotná. Antivirotika, která lékaři při onemocnění COVID-19 pacientům nasazují, lze dávat i těhotným, aniž by to ohrozilo budoucí maminku nebo plod.

Hrozí přenos z nemocné matky na narozené dítě?

Ano, nejmladší pacient s COVID-19 byl s infekcí diagnostikován 36 hodin po narození.

Kontakt matky a dítěte je velmi těsný a zabránit přenosu je složitější. Proto například v Číně jsou novorozenci od infikovaných matek odděleni po dobu nejméně 14 dní a matky je ani nekojí – mléko odstříkávají, aby se udržela laktace. S kojením začínají po vyléčení a negativním testu na COVID-19.

Může být nastávající otec u porodu?

Ne, výjimka ze zákazu návštěv v nemocnicích vztahující se na přítomnost otců u porodu byla dne 18. března 2020 zrušena.

Zpátky na informační rozcestník >>>