Hlavní obsah

Írán souhlasí s odškodněním cizinců za pád letadla, tvrdí Švédsko

Foto: Profimedia.cz

Ilustrační fotografie.

Reklama

2. 7. 2020 21:10

Teherán souhlasí s odškodněním rodin cizinců, kteří zemřeli v lednu při zkáze ukrajinského dopravního letadla sestřeleného Íránem. Dnes to podle agentury AP prohlásila švédská ministryně zahraničí Ann Lindeová.

Článek

Sestřelení letadla 8. ledna krátce po startu z teheránského letiště si vyžádalo životy všech 176 lidí na palubě. Írán se po třech dnech přiznal, že jeho armáda ukrajinské letadlo neúmyslně a v důsledku lidské chyby sestřelila.

„Podepsali jsme dohodu o vzájemném porozumění, že budeme nyní společně s Íránem vyjednávat o odškodnění, o kompenzacích pro příbuzné obětí,“ řekla Lindeová švédské tiskové agentuře TT. Na otázku, zda Írán skutečně vyplatí odškodné, Lindeová odpověděla, že o tom není pochyb.

Švédsko s Kanadou, Ukrajinou, Británií a s Afghánistánem postupují společně s cílem vymoci na Íránu odškodné. „Očekáváme, že velmi brzy budeme mít první vyjednávání s konkrétními výsledky,“ řekla šéfka švédské diplomacie.

Diplomaté ze zemí, jejichž občané při incidentu zahynuli, dlouhodobě tlačí na Írán, aby více spolupracoval na vyšetřování a aby rodinám obětí vyplatil finanční kompenzace.

Objasnění okolností sestřelu dlouho blokoval spor o analýzu dat z letových záznamníků. Teherán, který vyšetřování formálně vede, nebyl schopen data získat, a to i kvůli výrazně poničeným záznamníkům. Islámská republika se nejprve snažila získat ze zahraničí potřebné vybavení, na konci června ale francouzský Úřad pro bezpečnost civilního letectví (BEA) oznámil, že Írán souhlasí s vydáním záznamníků.

Práce na obnovení a stažení dat ze dvou černých skříněk, které zaznamenávají letové údaje a hovory v kokpitu, začnou podle BEA 20. července v Paříži. Přítomen bude i tým z Kanady, která má mimořádný zájem na vysvětlení události, neboť při neštěstí zahynulo i 57 kanadských občanů.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované