Hlavní obsah

Irsko vede nejmladší premiér v historii. Gay indického původu Leo Varadkar

Irsko si zvolilo nového premiéra. (Video: Háta Sassmannová)

Reklama

14. 6. 2017 17:54

Leo Varadkar vede zemi jako nejmladší premiér v historii. Pro silně katolickou zemi je to velká změna.

Článek

Irský parlament zvolil nového premiéra. Je jím 38letý Leo Varadkar, který se tak stal nejmladším předsedou vlády v historii Irské republiky. Pro jeho zvolení hlasovalo 57 členů parlamentu. 50 poslanců ale bylo proti, 47 se hlasování zdrželo.

Varadkar je synem irské zdravotní sestry a indického lékaře. Kromě toho je homosexuál, je tedy raritou, že se stal premiérem zrovna v katolickém Irsku. V tomto měsíci už slavil Varadkar vítězství, když byl zvolen do vedení své strany Fine Gael. „Byl jsem zvolen k vedení, ale slibuji, že mu budu sloužit,” řekl po svém zvolení.

Varadkar ve funkci nahradil Enda Kennyho. Ten stál v čele kabinetu od roku 2011 a demisi podal 17. května. Údajně ho k ní donutily tlaky různých stranických frakcí.

Díky svému původu a sexuální orientaci je Varadkar považován veřejností za liberálního vůdce jinak konzervativní země. Před premiérskou funkcí byl ministrem zdravotnictví nebo ministrem dopravy. Varadkar uvedl, že se bude snažit získat pro irský lid jen to nejlepší.

Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Doporučené