Hlavní obsah

Je to oficiální. Ivanka Trumpová nastoupí do Bílého domu jako asistentka svého otce

Ivanka Trumpová bude mít pracovnu hned vedle svého otce. (Video: Josef Mačí)

 

Reklama

30. 3. 2017 8:54

Kvůli jmenování své dcery je Trump opět kritizován za protežování rodinných příslušníků neboli nepotismus.

Článek

Ivanka Trumpová se oficiálně stane neplacenou zaměstnankyní Bílého domu jako asistentka prezidenta. Informovala o tom agentura AP. Trumpová měla původně pro svého otce pracovat neoficiálně. S tím však nesouhlasila řada právních expertů, kteří žádali, aby byla vázána stejnými etickými pravidly jako ostatní federální zaměstnanci.

„Potěšilo nás, že se Ivanka Trumpová rozhodla udělat bezprecedentní krok jakožto první dcera a podpořila takto prezidenta," uvedl v prohlášení Bílý dům.

Trump dříve oznámil, že jeho dcera projde bezpečnostní prověrkou a dostane pracovnu v západním křídle Bílého domu, tedy po jeho boku. Řada expertů na etiku však s hlavou státu nesouhlasila.

Kvůli jmenování své dcery je Trump opět kritizován za nepotismus, tedy protežování rodinných příslušníků při obsazování funkcí. První hlasy se ozvaly už při jmenování manžela Trumpové Jareda Kushnera do pozice hlavního poradce. Preferování příbuzných v oficiálních pozicích zakazuje zákon z roku 1967. Podle ministerstva spravedlnosti ale prezident může jmenovat člena rodiny do neplacené funkce.

Několik právních expertů a pozorovatelů vlády minulý týden poslalo do Bílého domu dopis, ve kterém žádali, aby se Ivanka Trumpová nestala poradkyní prezidenta, aniž by byla oficiálně zaměstnána Bílým domem. Jako zaměstnankyně Bílého domu je totiž vázána řadou etických pravidel, které například zakazují střet zájmů.

Trump řekl, že by jeho dcera tato pravidla dodržovala dobrovolně.

Podívejte se na nejpozoruhodnější Trumpovy výroky v době jeho prezidentování.

Mezi lidmi, kteří dopis podepsali, byl například etický poradce bývalého prezidenta Baracka Obamy Norman Eisen. V reakci na to, že se Trumpová stane oficiální zaměstnankyní Bílého domu řekl, že se „pro změnu po etické pohromě Bílý dům probral. Doufejme, že nejde o izolovaný moment příčetnosti."

Právní zástupce Trumpové Jamie Gorelick řekl, že prezidentova dcera poskytne své finanční údaje, tak jako ostatní federální zaměstnanci, a bude vázána stejnými etickými pravidly.

Trumpová nadále vlastní svou módní značku, ale každodenní vedení firmy nechala na jiných. Společnost nebude uzavírat dohody s cizími státy a Trumpová bude moci vetovat návrhy nových obchodních partnerů. V rámci Trump Organization se Trumpová vzdala role ve vedení organizace a bude jí vyměřen stálý plat místo podílu na zisku.

Legendární výroky Kellyanne Conwayové a Seana Spicera. (Video: Nela Vejvodová, Anita Baselová)

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované