Článek
Kdy musím do karantény a kdo ji nařizuje?
Do karantény musíte, pokud jste byli v rizikovém kontaktu s osobou pozitivně testovanou na onemocnění covid-19. Karanténa je povinná.
Karanténu nařídí pracovník příslušné krajské hygienické stanice nebo trasovací callcentrum, které zjistí váš rizikový kontakt s nakaženým.
Co je rizikový kontakt?
Jsou to všichni lidé, se kterými jste setrvali v blízké vzájemné vzdálenosti do dvou metrů po dobu minimálně 15 minut bez roušky. Nejčastěji to bývají rodinní příslušníci, kolegové nebo příbuzní, se kterými jste byli na rodinné oslavě, kamarádi, spoluhráči a další.
Pokud víte, že jste byli v rizikovém kontaktu s nakaženou osobou a hygiena ani trasovací callcentrum vás zatím nekontaktovaly, zůstaňte doma (můžete být už infekční) a kontaktujte svého lékaře. Ten vám následně vypíše žádanku na test a seznámí vás s dalším postupem. Můžete využít také jedno z odběrových míst po České republice a nechat se otestovat po své ose.
Pomoci se sledováním rizikových kontaktů mohou také aplikace, které si můžete zadarmo stáhnout do svých mobilních telefonů. Jedná se například o eRoušku nebo aplikaci od Mapy.cz.
Co dělat, pokud máte doma nakaženého covid-19
Jak dlouho musím zůstat v karanténě a kdy končí?
Od 1. září byla délka karantény zkrácena ze dvou týdnů na 10 dní. Stejně byla zkrácena i nařízená izolace lidí přímo nakažených.
Pokud lidé příznaky mají, jsou v izolaci ještě tři až čtyři dny po jejich vymizení. K ukončení karantény ani izolace není třeba test, výjimkou jsou lidé pracující ve zdravotnictví a sociálních službách a lidé se zhoršenou imunitou.
Více o nových pravidlech čtěte zde:
Nová pravidla pro karanténu. Vyhnete se jí díky roušce
V případě, že se vám po celou dobu karantény, tedy celých 10 dnů, neobjeví příznaky onemocnění covid-19 a máte negativní test, 11. den můžete karanténu opustit. V opačném případě, tedy při pozitivním testu, musíte do izolace.
Karanténa a izolace. Jaký je mezi nimi rozdíl?
Cílem karantény i izolace je zabránění dalšímu šíření onemocnění covid-19.
Karanténa je opatření, které slouží k oddělení potenciálně nakažených osob od ostatních. Tedy pro osoby, u kterých je pouze podezření na nákazu.
Izolace je opatření, které slouží k oddělení osob, u kterých je nákaza potvrzená, od zdravých osob.
Jste nakažení? Vyplňte sebereportující formulář, ulehčíte práci hygieně
Jak se chovat, pokud se ocitnu v karanténě?
Pokud je vám nařízena karanténa, dodržujte několik pravidel:
- zůstaňte doma – nechoďte do práce, školy nebo na veřejná místa,
- sledujte u sebe výskyt příznaku nemoci covid-19, pokud se objeví, kontaktujte svého lékaře, který vám sdělí, jak postupovat,
- domluvte si práci z domova (tzv. home office), pokud je to možné,
- vydezinfikujte svůj domov a v případě příznaků noste ochranu obličeje, která ochrání lidi kolem vás,
- pokud potřebujete na nákup nebo do lékárny, poproste sousedy, přátele, rodinu nebo sociální pracovníky.
Důležité je při karanténě pečovat také o své fyzické a duševní zdraví, buďte v kontaktu se svými blízkými, rodinou a přáteli prostřednictvím telefonu, videohovorů nebo sociálních sítí.