Hlavní obsah

Jak dlouho trvá karanténa a jak se liší od izolace

Foto: Profimedia.cz

Ilustrační foto.

Reklama

Kdy musíte do karantény, na jak dlouho a jaká dodržovat pravidla?

Článek

Kdy musím do karantény a kdo ji nařizuje?

Do karantény musíte, pokud jste byli v rizikovém kontaktu s osobou pozitivně testovanou na onemocnění covid-19. Karanténa je povinná.

Karanténu nařídí pracovník příslušné krajské hygienické stanice nebo trasovací callcentrum, které zjistí váš rizikový kontakt s nakaženým.

Co je rizikový kontakt?

Jsou to všichni lidé, se kterými jste setrvali v blízké vzájemné vzdálenosti do dvou metrů po dobu minimálně 15 minut bez roušky. Nejčastěji to bývají rodinní příslušníci, kolegové nebo příbuzní, se kterými jste byli na rodinné oslavě, kamarádi, spoluhráči a další.

Pokud víte, že jste byli v rizikovém kontaktu s nakaženou osobou a hygiena ani trasovací callcentrum vás zatím nekontaktovaly, zůstaňte doma (můžete být už infekční) a kontaktujte svého lékaře. Ten vám následně vypíše žádanku na test a seznámí vás s dalším postupem. Můžete využít také jedno z odběrových míst po České republice a nechat se otestovat po své ose.

Pomoci se sledováním rizikových kontaktů mohou také aplikace, které si můžete zadarmo stáhnout do svých mobilních telefonů. Jedná se například o eRoušku nebo aplikaci od Mapy.cz.

Jak dlouho musím zůstat v karanténě a kdy končí?

Od 1. září byla délka karantény zkrácena ze dvou týdnů na 10 dní. Stejně byla zkrácena i nařízená izolace lidí přímo nakažených.

Ke změně došlo po jednání vlády ve čtvrtek 25. února, po kterém se karanténa opět prodlouží z deseti na čtrnáct dnů. „Česká republika se vrací zpět ke 14 dnům, a to s ohledem na nové mutace, zejména britskou a nově i jihoafrickou, která byla v České republice dnes potvrzena sekvenačně.“ řekl po nočním jednání vlády ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO).

V pondělí 8. března se upravila pravidla izolace pro ty, u kterých byla zjištěna jihoafrická mutace. „Osoby se zjištěnou přítomností nebo podezřením na přítomnost jihoafrické mutace budou k ukončení izolace nově potřebovat negativní PCR test, který musí být proveden nejdříve po 14 dnech,“ uvedl Blatný.

Karanténa a izolace. Jaký je mezi nimi rozdíl?

Cílem karantény i izolace je zabránění dalšímu šíření onemocnění covid-19.

Karanténa je opatření, které slouží k oddělení potenciálně nakažených osob od ostatních. Tedy pro osoby, u kterých je pouze podezření na nákazu.

Izolace je opatření, které slouží k oddělení osob, u kterých je nákaza potvrzená, od zdravých osob.

Jak se chovat, pokud se ocitnu v karanténě?

Pokud je vám nařízena karanténa, dodržujte několik pravidel:

- zůstaňte doma – nechoďte do práce, školy nebo na veřejná místa,

- sledujte u sebe výskyt příznaku nemoci covid-19, pokud se objeví, kontaktujte svého lékaře, který vám sdělí, jak postupovat,

- domluvte si práci z domova (tzv. home office), pokud je to možné,

- vydezinfikujte svůj domov a v případě příznaků noste ochranu obličeje, která ochrání lidi kolem vás,

- pokud potřebujete na nákup nebo do lékárny, poproste sousedy, přátele, rodinu nebo sociální pracovníky.

Důležité je při karanténě pečovat také o své fyzické a duševní zdraví, buďte v kontaktu se svými blízkými, rodinou a přáteli prostřednictvím telefonu, videohovorů nebo sociálních sítí.

Kontrola dodržování karantény

Policisté nově dostali i další úkol – budou kontrolovat, zda lidé dodržují karanténu a izolaci. Ústřední krizový štáb rozhodl, že seznamy lidí, na něž byla karanténa uvalena, budou s policisty sdílet hygienické stanice.

„Policisté budou vykonávat intenzivní kontroly. Věřím, že drtivá většina lidí to bude respektovat,“ upozornil Hamáček. Lidé, které policisté nezastihnou na místě, které nahlásili, že v něm budou trávit karanténu, budou předáni do správního řízení. „Pokud bude nemocný člověk chycen venku, pak je třeba zopakovat, že šíření nakažlivé nemoci je trestný čin,“ dodal Hamáček.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučené