Hlavní obsah

Jak dlouho trvá karanténa a jak se liší od izolace

Foto: Profimedia.cz

Ilustrační foto.

Reklama

Kdy musíte do karantény, na jak dlouho a jaká dodržovat pravidla?

Článek

Kdy musím do karantény a kdo ji nařizuje?

Do karantény musíte, pokud jste byli v rizikovém kontaktu s osobou pozitivně testovanou na onemocnění covid-19. Karanténa je povinná.

Karanténu nařídí pracovník příslušné krajské hygienické stanice nebo trasovací callcentrum, které zjistí váš rizikový kontakt s nakaženým.

Co je rizikový kontakt?

Jsou to všichni lidé, se kterými jste setrvali v blízké vzájemné vzdálenosti do dvou metrů po dobu minimálně 15 minut bez roušky. Nejčastěji to bývají rodinní příslušníci, kolegové nebo příbuzní, se kterými jste byli na rodinné oslavě, kamarádi, spoluhráči a další.

Pokud víte, že jste byli v rizikovém kontaktu s nakaženou osobou a hygiena ani trasovací callcentrum vás zatím nekontaktovaly, zůstaňte doma (můžete být už infekční) a kontaktujte svého lékaře. Ten vám následně vypíše žádanku na test a seznámí vás s dalším postupem. Můžete využít také jedno z odběrových míst po České republice a nechat se otestovat po své ose.

Pomoci se sledováním rizikových kontaktů mohou také aplikace, které si můžete zadarmo stáhnout do svých mobilních telefonů. Jedná se například o eRoušku nebo aplikaci od Mapy.cz.

Jak dlouho musím zůstat v karanténě a kdy končí?

Od 1. září byla délka karantény zkrácena ze dvou týdnů na 10 dní. Stejně byla zkrácena i nařízená izolace lidí přímo nakažených.

Pokud lidé příznaky mají, jsou v izolaci ještě tři až čtyři dny po jejich vymizení. K ukončení karantény ani izolace není třeba test, výjimkou jsou lidé pracující ve zdravotnictví a sociálních službách a lidé se zhoršenou imunitou.

Více o nových pravidlech čtěte zde:

V případě, že se vám po celou dobu karantény, tedy celých 10 dnů, neobjeví příznaky onemocnění covid-19 a máte negativní test, 11. den můžete karanténu opustit. V opačném případě, tedy při pozitivním testu, musíte do izolace.

Karanténa a izolace. Jaký je mezi nimi rozdíl?

Cílem karantény i izolace je zabránění dalšímu šíření onemocnění covid-19.

Karanténa je opatření, které slouží k oddělení potenciálně nakažených osob od ostatních. Tedy pro osoby, u kterých je pouze podezření na nákazu.

Izolace je opatření, které slouží k oddělení osob, u kterých je nákaza potvrzená, od zdravých osob.

Jak se chovat, pokud se ocitnu v karanténě?

Pokud je vám nařízena karanténa, dodržujte několik pravidel:

- zůstaňte doma – nechoďte do práce, školy nebo na veřejná místa,

- sledujte u sebe výskyt příznaku nemoci covid-19, pokud se objeví, kontaktujte svého lékaře, který vám sdělí, jak postupovat,

- domluvte si práci z domova (tzv. home office), pokud je to možné,

- vydezinfikujte svůj domov a v případě příznaků noste ochranu obličeje, která ochrání lidi kolem vás,

- pokud potřebujete na nákup nebo do lékárny, poproste sousedy, přátele, rodinu nebo sociální pracovníky.

Důležité je při karanténě pečovat také o své fyzické a duševní zdraví, buďte v kontaktu se svými blízkými, rodinou a přáteli prostřednictvím telefonu, videohovorů nebo sociálních sítí.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučené