Hlavní obsah

Jak dlouho trvá karanténa a jak se liší od izolace

Foto: Profimedia.cz

Ilustrační foto.

Reklama

Kdy musíte do karantény, na jak dlouho a jaká dodržovat pravidla?

Článek

Kdy musím do karantény a kdo ji nařizuje?

Do karantény musíte, pokud jste byli v rizikovém kontaktu s osobou pozitivně testovanou na onemocnění covid-19. Karanténa je povinná.

Karanténu nařídí pracovník příslušné krajské hygienické stanice nebo trasovací callcentrum, které zjistí váš rizikový kontakt s nakaženým.

Co je rizikový kontakt?

Jsou to všichni lidé, se kterými jste setrvali v blízké vzájemné vzdálenosti do dvou metrů po dobu minimálně 15 minut bez roušky. Nejčastěji to bývají rodinní příslušníci, kolegové nebo příbuzní, se kterými jste byli na rodinné oslavě, kamarádi, spoluhráči a další.

Pokud víte, že jste byli v rizikovém kontaktu s nakaženou osobou a hygiena ani trasovací callcentrum vás zatím nekontaktovaly, zůstaňte doma (můžete být už infekční) a kontaktujte svého lékaře. Ten vám následně vypíše žádanku na test a seznámí vás s dalším postupem. Můžete využít také a nechat se otestovat po své ose.

Pomoci se sledováním rizikových kontaktů mohou také aplikace, které si můžete zadarmo stáhnout do svých mobilních telefonů. Jedná se například o eRoušku nebo aplikaci od Mapy.cz.

Jak dlouho musím zůstat v karanténě a kdy končí?

Od 1. září 2020 byla délka karantény zkrácena ze dvou týdnů na 10 dní. Stejně byla zkrácena i nařízená izolace lidí přímo nakažených.

Ke změně došlo po jednání vlády ve čtvrtek 25. února 2021, po kterém se karanténa opět prodlouží z deseti na čtrnáct dnů. „Česká republika se vrací zpět ke 14 dnům, a to s ohledem na nové mutace, zejména britskou a nově i jihoafrickou, která byla v České republice dnes potvrzena sekvenačně.“ řekl po nočním jednání vlády tehdejší ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO).

pondělí 8. března se upravila pravidla izolace pro ty, u kterých byla zjištěna jihoafrická mutace. „Osoby se zjištěnou přítomností nebo podezřením na přítomnost jihoafrické mutace budou k ukončení izolace nově potřebovat negativní PCR test, který musí být proveden nejdříve po 14 dnech,“ uvedl Blatný.

Změny v karanténě od 1. července:

Karanténa a izolace. Jaký je mezi nimi rozdíl?

Cílem karantény i izolace je zabránění dalšímu šíření onemocnění covid-19.

Karanténa je opatření, které slouží k oddělení potenciálně nakažených osob od ostatních. Tedy pro osoby, u kterých je pouze podezření na nákazu.

Izolace je opatření, které slouží k oddělení osob, u kterých je nákaza potvrzená, od zdravých osob.

Jak se chovat, pokud se ocitnu v karanténě?

Pokud je vám nařízena karanténa, dodržujte několik pravidel:

- zůstaňte doma – nechoďte do práce, školy nebo na veřejná místa,

- sledujte u sebe výskyt příznaku nemoci covid-19, pokud se objeví, kontaktujte svého lékaře, který vám sdělí, jak postupovat,

- domluvte si práci z domova (tzv. home office), pokud je to možné,

- vydezinfikujte svůj domov a v případě příznaků noste ochranu obličeje, která ochrání lidi kolem vás,

- pokud potřebujete na nákup nebo do lékárny, poproste sousedy, přátele, rodinu nebo sociální pracovníky.

Důležité je při karanténě pečovat také o své fyzické a duševní zdraví, buďte v kontaktu se svými blízkými, rodinou a přáteli prostřednictvím telefonu, videohovorů nebo sociálních sítí.

Za porušení karantény hrozí pokuta až tři miliony Kč.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované