Hlavní obsah

Deset tisíc neočkovaných policistů na odchodu? Zde jsou čísla

Foto: Jan Mihaliček, Seznam Zprávy

Jak může neočkovaný policista kontrolovat dodržování protiepidemických pravidel, diví se nastupující ministr vnitra.

Reklama

7. 12. 2021 6:00

Budoucí ministr vnitra Rakušan (STAN) se diví: Jak můžou policisté odmítající vakcínu kontrolovat očkované?

Článek

Článek si poslechněte i v audioverzi.

Všechno začalo dva týdny starým vyjádřením policejního prezidenta.

Končící vláda Andreje Babiše se shodla, že je nutné zavést povinné očkování policistů, vojáků, hasičů a zaměstnanců nemocnic, a Jan Švejdar na to veřejně reagoval: 82 procent lidí u policie je očkovaných, ale pozor - hrozí odchody těch, kteří vakcínu nemají.

„Nejsem si jist, zda si policie může dovolit ztratit až 10 tisíc kvalifikovaných lidi, kteří očkování doposud odmítají,“ napsal policejní prezident na Twitteru.

Deset tisíc neočkovaných policistů by však znamenalo, že bez vakcíny je každý čtvrtý. I politici nastupující vládní koalice se podivili, že tolik příslušníků policie zůstává bez vakcíny.

Jenže hlubší ponor do čísel a statistik ukazuje něco trochu jiného - očkovaných policistů není tak málo. A i vedení policie s odstupem původní varování brzdí: Odchod 10 tisíc policistů prý nehrozí.

Proč nechtějí vakcínu? Policie neví

Policie má dnes necelých 40 tisíc příslušníků ve služebním poměru, k tomu u ní pracuje ještě dalších 9213 civilních zaměstnanců, kteří působí například v administrativě, autoopravnách a podobně.

Policistů ve služebním poměru, kteří dostali alespoň jednu dávku vakcíny, je 32 675. To znamená, že skutečně 82 procent policistů už s očkováním proti koronaviru přinejmenším začalo. Příslušníků bez vakcíny je tedy 8323. Plus je potřeba přičíst 1030 neočkovaných civilních zaměstnanců. Dohromady tedy u policie momentálně pracuje 9262 policistů či občanských zaměstnanců bez očkování.

Pro srovnání: V Česku má aspoň jednu dávku vakcíny 62,6 procenta obyvatel, v armádě je plně naočkováno 87 procent vojáků, u hasičů má po druhé dávce 75 procent příslušníků sboru.

Policejní prezidium nemá žádný průzkum, kolik policistů vakcíny proti koronaviru jednoznačně odmítá a proč. Přitom by mu pomohl odhadnout, jak silná vlna odchodů by po zavedení povinného očkování mohla přijít. Příslušnou vyhlášku o povinných vakcínách chce Ministerstvo zdravotnictví vydat tento týden.

Podle policejní mluvčí Kateřiny Rendlové nepatří velká část neočkovaných policistů mezi „antivaxery“. Pouze mají ještě ochrannou lhůtu po prodělaném covidu nebo jsou právě nemocní. Další zase očkování nemohou dostat ze zdravotních důvodů.

„Jen malá část vakcínu striktně odmítá,“ popsala mluvčí policejního prezidia Kateřina Rendlová. Tvrdá data na to však neexistují. „Centrální průzkum nemáme,“ připustila mluvčí.

Každopádně vedení policie už tedy nyní zmírňuje původní obavy, že by celý policejní sbor - pokud sečteme příslušníky i zaměstnance - mohl po zavedení povinných vakcín přijít o každého pátého člena.

„Já si nemyslím, že odejde deset tisíc lidí. Nemyslím si, že by to byla byť jen polovina, ale jak už jsem řekl, i kdyby to bylo nakonec jen sto policistů, jsem přesvědčen, že budou chybět. Mojí prioritní povinností je zajistit bezpečnost v této zemi. A z mého pohledu je legitimní se ptát, jestli si dopady toho nařízení všichni uvědomují,“ řekl policejní prezident Švejdar v rozhovoru pro DeníkN.

Tomáš Machovič, předseda Nezávislého odborového svazu PČR, odhaduje, že kvůli povinnému očkování může odejít nanejvýš několik set příslušníků. I to by ovšem podle Machoviče byla těžká rána, protože už dnes policii chybí mezi třemi až čtyřmi tisíci lidmi.

První skupinou na odchodu by mohli být mladí policisté, kteří vakcínu nechtějí - a stejné peníze jako u policie, kolem 30 tisíc, si vydělají i mimo službu. A další pak policisté po dvaceti třiceti letech praxe. „Nevěří vakcíně a řeknou si: Stejně jsem chtěl za dva roky končit. Tak co? Odejdu radši hned,“ odhadl šéf odborů Machovič.

Paradox: Neočkovaní policisté kontrolují očkované

I když tedy čísla kolem očkování nejsou tedy tak dramatická, jak se před dvěma týdny zdálo, je tady jiný problém.

Policisté mají hlídat dodržování protiepidemických opatření - například aby hospody zavřely v deset večer, aby hosté měli v mobilech doklady o očkování nebo aby lidé nosili respirátory tam, kde je to nařízené. Policisté s tím pomáhají i přetíženým hygienikům.

„A to je právě věc, se kterou mám problém: Jak může chodit na kontroly někdo, kdo není očkovaný, nebo dokonce očkování zásadně odmítá?“ podivil se budoucí ministr vnitra za hnutí STAN Vít Rakušan.

Policejní prezidium nemá statistiku, z níž by se dalo vyčíst, na jakých postech neočkovaní policisté pracují. Tedy zda jde spíš o vyšetřovatele z kanceláří, nebo o policisty v uniformách, kteří jezdí k dopravním nehodám či se účastní právě zmíněných kontrol.

Policejní mluvčí Rendlová namítá, že stejná situace nastává i v jiných oblastech. „Můžete být operován neočkovaným lékařem nebo obsluhován neočkovaným personálem,“ řekla mluvčí.

Vít Rakušan se chce každopádně kvůli očkování sejít s policejním prezidentem Švejdarem. „Budu chtít vědět, co všechno vedení policie udělalo pro to, aby příslušníky motivovalo k očkování,“ prohlásil nastupující ministr vnitra.

Policie žádnou speciální interní kampaň na podporu očkování nevedla, policejní šéfové na krajských úrovních však na své podřízené v tomto směru působili a také vycházeli vstříc těm, kdo měli k očkování vůli - dávali policistům pro tento účel volno, případně jim vycházeli vstříc přehozením služeb.

Mluvčí Rendlová míní, že 82 procent očkovaných ukazuje, že vedení policie bylo v tomhle směru efektivní.

Armáda, kde je proočkovanost o čtyři procentní body vyšší než u policie, vytvořila webovou stránku, kde si vojáci mohli najít všechny informace o očkování a testování. Spustila také kampaň „Vyhrňme si rukávy“, při níž vedení armády a vojenští hygienici vysvětlovali, proč je očkování dobré a jak probíhá.

Ministerstvo obrany si udělalo i průzkum mezi neočkovanými civilními zaměstnanci. „Jako nejčastější důvody, proč se zaměstnanci nechtějí prozatím očkovat, byla zmíněna obava či nedůvěra z nové vakcíny nebo zdravotní důvody - tedy že jim jejich lékař vakcinaci nedoporučil,“ shrnul mluvčí ministerstva Marek Vala.

Reklama

Doporučované