Hlavní obsah

Dodávky Paxlovidu se vyřeší do konce srpna, věří Válek

Foto: Shutterstock.com

O pořízení léku Paxlovid jedná Česko s výrobcem od začátku roku.

Reklama

15. 8. 15:48

Ministr zdravotnictví má za vládu zmocnění podepsat smlouvu na 50 000 dávek léku za miliardu korun.

Článek

Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) očekává, že situace kolem dodávky léku Paxlovid na covid-19 do ČR se vyřeší do konce srpna.

O pořízení léku jedná Česko s výrobcem od začátku roku, zájem mělo o 50 000 dávek za miliardu korun. Například na Slovensku je antivirotikum dostupné už deset dní.

„Minulý týden jsme dostali smlouvu ze Spojených států, teď jsme ji připomínkovali, odesílali jsme ji do New Yorku. Já předpokládám, že do konce srpna bude vše vyřešeno,“ řekl k tomu bez dalších podrobností Válek.

Už na začátku letošního ledna ministr avizoval, že má za vládu zmocnění podepsat smlouvu na 50 000 dávek léku za miliardu korun. Válek už dříve uvedl, že jednání se zastavila na tom, že nechtěl platit za lék dopředu podobně jako u covidových vakcín, ale hradit jen skutečně spotřebované dávky. Jak se jednání dál vyvinula, dnes neuvedl.

Pro léčbu pacientů s vyšším rizikem vážného průběhu se v dřívějších vlnách epidemie podávaly monoklonální protilátky. Tyto léky jsou ale na současnou variantu viru omikron málo účinné.

Z protivirových léků je v ČR k dispozici molnupiravir od firmy Merck Sharp & Dohme (MSD) a lékaři podávají vhodným pacientům stále také remdesivir, který byl prvním schváleným lékem přímo na covid-19.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované