Hlavní obsah
Online

Babiš: Povinné očkování pro lidi nad 60 let a zdravotníky bude nevyhnutelné

Tisková konference po jednání vlády. (Video: ČTK)

 

Reklama

25. 11. 8:54
aktualizováno • 25. 11. 18:56

Dění v souvislosti s koronavirovou epidemií sledujeme v online reportáži.

Článek

Nejdůležitější zprávy

- Vláda dnes odpoledne schválila nouzový stav. Seznam Zprávám to potvrdila ministryně Jana Maláčová. Platit bude od půlnoci na 30 dní.

- Vláda nařídila restauracím, diskotékám nebo klubům zavírat v deset hodin večer. V nákupních centrech se nesmí konzumovat potraviny. Vláda zakázala vánoční trhy. Na hromadné kulturní nebo sportovní akce může nově maximálně tisíc lidí. Detaily ZDE.

- „Dnes jsme znovu diskutovali na vládě, že musíme zavést povinné očkování pro profese ve zdravotnictví, sociálních službách, hasiče, vojáky a policisty a také pro seniory 60 plus, možná 50 plus. O tom ještě povedeme diskuzi, ale myslím si, že to je nevyhnutelné,“ řekl premiér Andrej Babiš.

- Ve středu laboratoře v Česku odhalily 18 004 nově nakažených covidem, což je nejvyšší středeční přírůstek od počátku pandemie. Týdenní výskyt případů je v Česku druhý nejvyšší na světě.

 • Havlíček: Podnikatelům s propadem nad 50 % by mohl stát přiznat vyšší podporu

  Podnikatelé, kterým v důsledku protiepidemických opatření klesnou tržby o 50 procent a více, by mohli mít podle ministra průmyslu a obchodu v demisi Karla Havlíčka (za ANO) nárok na vyšší kompenzace. Pokud se na tom shodne vláda, mohla by být stejná jako u předchozích výzev programů podpory. Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) připravuje nové výzvy programů COVID 2021 a COVID Nepokryté náklady. Ministerstvo financí zavede kompenzační bonus pro živnostníky, kteří budou mít nárok na 1000 korun za den omezení. Ministerstvo práce pracuje na obnovení programu na podporu zaměstnanosti Antivirus, konkrétně příspěvku B.

  COVID 2021 a COVID Nepokryté náklady budou moci využít podnikatelé, kterým kvůli vládním restrikcím klesly tržby za rozhodné období alespoň o 30 procent ve srovnání se stejným obdobím roku 2019. Čerpat budou moci buď příspěvek na 40 procent nepokrytých nákladů, nebo 300 korun na zaměstnance. Dříve měli podnikatelé nárok na dotaci až na 60 procent nepokrytých nákladů, nebo 500 korun na zaměstnance.

 • Denně bude v Česku až 20 tisíc nově nakažených lidí

  Sedmidenní klouzavý průměr je nyní téměř 17 000 nových případů denně, predikce ukazují, že tento denní průměr bude v blízké době atakovat hranici 20 000 nových případů. Tyto hodnoty a také incidenční číslo trojnásobně překračuje hodnoty pozorované ve stejném období loňského roku.

  Pokud by nebyla část populace naočkovaná, bylo by zatížení jednotek intenzivní péče podle ministra Vojtěcha nyní horší, bylo by tam kolem 2000 pacientů s covidem. Na JIP nyní končí podle Vojtěcha hlavně neočkovaní. Od začátku měsíce do 20. listopadu muselo být na umělé plicní ventilaci či přístroji ECMO, který zajišťuje mimotělní oběh, 655 pacientů, většina neočkovaných.

 • Vojtěch: Epidemie bude kulminovat kolem Vánoc

  Epidemie covidu se bude v dalších týdnech zhoršovat, kulminace se očekává kolem Vánoc. Na začátku prosince může být v nemocnicích na jednotkách intenzivní péče v jeden den až 1100 lidí. Řekl to ministr zdravotnictví Vojtěch. Nyní je v těžkém stavu hospitalizováno asi 850 pacientů.

  Modely dalšího vývoje podle ministra ukazují, že situace kolem šíření covidu se bude v následujících týdnech nadále zhoršovat. Podle Vojtěcha hrozí to, že incidenční číslo, které udává počet nových případů na 100 000 obyvatel za týden, překročí hodnotu 1200. Nyní je to 1097. Rostou i nákazy v populaci nad 65 let. Testování ukazuje na vysokou virovou nálož v populaci. „A tento indikátor společně s vysokým počtem případů, u nichž není znám zdroj nákazy, ukazuje na masivní komunitní šíření onemocnění v populaci,“ uvádí se v podkladu vlády.

 • Válek: Situace je vážná

  Redakce Seznam Zpráv se snažila získat reakci na nová opatření vlády od budoucího ministra zdravotniství Vlastimila Válka. Telefon však nebral. Na twitteru se v aktuálním postu k postupu vlády nevyjádřil.

 • Ministr Vojtěch shrnuje, co začne platit

 • Lékaři budou mít pracovní povinnost, Vojtěch doufá v dobrovolnost

  Vláda schválila pracovní povinnost pro zdravotníky ze zařízení, kde se neléčí covid-19. Platí od pátku 26. listopadu. Ministr zdravotnictví Vojtěch předpokládá, že ve většině případů půjde o dobrovolnou pomoc. Nebude platit pro praktické lékaře pro dospělé a pro děti a dorost, zubaře a gynekology, tedy registrující lékaře, a pracovníky v hospicové péči.

  „Vycházíme z různých požadavků a aktuálního stavu zejména v některých nemocnicích, které zajišťují péči o covidové pacienty, ale musí zajistit i očkování, testování. Ty personální kapacity jsou skutečně vytížené na maximum, a proto potřebujeme, aby jim pomohli další zdravotníci,“ řekl Vojtěch.

  Pracovní povinnost mohou podle něj využívat poskytovatelé zdravotní péče, kteří se starají o pacienty s covidem-19. „Předpokládám, že ve většině případů půjde o dobrovolnou pomoc, tak to fungovalo i v předchozích vlnách,“ dodal Vojtěch.

 • I v Česku bude covidový certifikát platit jen devět měsíců po očkování

  Adam Vojtech okomentoval fakt, že Evropská komise dnes doporučila, aby certifikát o očkování platil 9 měsíců po druhé dávce. „Ano, my jsme dnes čekali, jaké bude doporučení Evropské komise. Předpokládáme, že touto cestou půjdeme, dává to největší logiku. I tak, aby ten certifikát platil 9 měsíců, i pokud lidé pojedou do zahraničí. Myslím si, že není dobře, aby to každá země měla jinak. Návrh je rozumný, těch 9 měsíců je něco, co jsme schopni zvládnout a implementovat i u nás. Teď na tom budou kolegové pracovat,“ řekl Vojtěch.

 • „Pokud hospody zavřou ve 22 hodin, lidé budou tvořit hloučky v ulicích“

  Podle Luboše Kastnera z Asociace malých a středních podniků a živnostníků už předchozí zkušenosti ukázaly, že pokud lidé musejí gastronomické provozy opustit ve 22:00, tvoří se hloučky a lidé se potulují po ulicích.

 • Hospody a restaurace. Historie se opakuje

  Otevírací dobu gastronomických provozů omezila vláda už loni, zavírací dobu několikrát změnila. Stravovací zařízení mohla od 14. října občerstvení prodávat jen přes výdejní okna, a to nejprve mezi 6:00 a 20:00, od 18. listopadu platil interval 5:00 až 21:00. Následně od 3. prosince mohly restaurace znovu otevřít, kapacitu však směly naplnit maximálně na 50 procent. Vláda nejprve stanovila zavírací hodinu na 22:00, po několika dnech ji zkrátila na 20:00. Momentálně mají do restaurací, hospod či barů přístup až na výjimky jen lidé s dokončeným očkováním nebo ti, kteří v posledním půl roce prodělali nemoc covid-19.

 • Babiš: Sněmovně už jsme rozhodnutí vlády doručili

  Vláda musí podle zákona o bezpečnosti ČR o vyhlášení nouzového stavu neprodleně informovat Sněmovnu, která může vyhlášení zrušit. Babiš řekl, že rozhodnutí vlády už bylo do dolní komory Parlamentu doručeno.

 • Zákaz se týká jen adventních trhů, nikoliv celoročních

  Ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (ANO) doplnil, že zákaz se týká trhů speciálně zřízených pro předvánoční období. Celoroční tržiště budou moci zůstat otevřená, nebude se tam moci jíst a pít, upřesnil.

 • Hospodští neuspěli, chtěli zavírat až ve 23 hodin

  Restauratéři podle Luboše Kastnera z Asociace malých a středních podniků a živnostníků kabinet žádali, aby do 22:00 povolila provedení posledních objednávek a opuštění podniků do 23:00. Neuspěli.

  Otevírací dobu gastronomických provozů omezila vláda už loni, zavírací dobu několikrát změnila.

 • Přehledně: Co od zítra platí

  - restaurace, bary, diskotéky zavřou ve 22:00

  - zákaz adventních trhů s výjimkou prodeje stromků a kaprů

  - zákaz konzumace alkoholu na veřejnosti

  - zákaz konzumace jídla v nákupních střediscích, i v tzv. food courtech

  - zákaz veřejných akcí nad 100 lidí

  - na sportu / kultuře maximálně 1000 lidí

 • Na plesy a oslavy může maximálně sto lidí

  Na další hromadné akce typu spolkových akcí, oslav, večírků či plesů bude moci od pátku maximálně 100 lidí, oznámil Vojtěch. Pohřby budou bez omezení.

 • Vojtěch: Hospody zavřou v deset, zakazují se vánoční trhy

  Restaurace, hospody, kluby a diskotéky musí zavírat v deset večer. „Zakazuje se tam přítomnost veřejnosti v čase mezi 22:00 a 4:59. Zakazuje se provozování vánočních trhů s výjimkou prodeje vánočních stromků a kaprů. Zakazuje se pití alkoholu na veřejnosti mimo vnitřních prostor. Zakazuje se konzumace potravin v nákupních centrech, je možné si koupit jídlo s sebou,“ řekl ministr Vojtěch. Vláda také omezila počet účastníků veřejných sportovních a kulturních akcí na 1000 lidí.

  Krizová opatření budou účinná od páteční 18. hodiny.

  Ministr zdravotnictví dodal, že se situace v Česku bude zhoršovat. Mělo by dojít ke kulminaci někdy kolem vánočních svátků.

 • Povinné očkování je nutné zavést, dodal Babiš

  „Jsme přesvědčení, že musíme zavést povinné očkování pro lidi 60 plus. Možná od 50 plus. O tom budeme ještě diskutovat,“ dodal Babiš. Také by se mělo jednat o zdravotníky, pracovníky v sociálních službách, hasiče či policisty. Podle Babiše je povinné očkování těchto skupin nevyhnutelné.

 • Certifikát bude platit devět měsíců, řekl premiér

  „Očkování je jediné řešení pandemie covid-19. Nevěřte dezinformacím,“ vyzval Babiš. „Evropská komise doporučila, aby certifikát platil devět měsíců od druhé dávky,“ dodal.

  Zopakoval, že do 20. prosince obdrží 300 tisíc vakcín pro děti od pěti let.

 • Babiš: Nouzový stav má ochránit zdraví lidí

  „Z důvodu ohrožení zdraví jsme vyhlásili nouzový stav na dobu třiceti dnů,“ řekl premiér Babiš. Opatření začnou platit okamžitě.

 • Nouzový stav umožní zrušit vánoční trhy, zavřít hospody a omezit masové akce

  Kabinet může vyhlásit nouzový stav v případě živelních pohrom, ekologických nebo průmyslových havárií, nehod nebo jiného nebezpečí, které značně ohrožuje životy, zdraví či majetek. Vyhlašuje se pro určité území a na dobu určitou, maximálně 30 dní. S případným prodloužením musí souhlasit poslanci. Kabinet už současně s vyhlášením nouzového stavu musí uvést, která práva zakotvená v předpisech či Listině základních práv a svobod se omezují a jaké se ukládají povinnosti.

  Vláda v předchozích případech nouzový stav využívala při epidemii především k omezením pohybu lidí, uzavírání obchodů či škol. Využilo ho také Ministerstvo vnitra k centrálním nákupům ochranných pomůcek, umožňuje i jednodušší nasazení armády. V posledních dnech se o nouzovém stavu hovořilo například v souvislosti s možným uložením pracovní povinnosti medikům. Dosud úřady o opatřeních rozhodovaly podle pandemického zákona.

  Kabinet dnes kvůli negativnímu vývoji epidemie covidu-19 zvažuje například zrušení vánočních trhů či uzavření restaurací, klubů a barů v nočních hodinách. Mohl by také omezit hromadné akce nad 1000 návštěvníků.

Sdílejte článek