Hlavní obsah

#StopCovidCZ: Lékařské zákroky

StopCovidCZ

21. 3. 10:52

Článek

Chtěl bych darovat krev, ale nevím, jestli nyní neplatí nějaká omezení

Na základě informací o COVID-19, které máme v současné době k dispozici, je doporučováno zdržet se dárcovství krve po dobu 28 dní od odjezdu z rizikové země, od kontaktu s osobou s diagnózou onemocnění nebo podezřením na onemocnění COVID-19 a také po dobu alespoň 28 dní po zmírnění příznaků po potvrzeném onemocnění COVID-19. Transfuzní stanice mohou tyto informace vyžadovat při vyhodnocování anamnézy od možných dárců krve. Nařízená karanténní opatření se nevztahují na činnost zařízení transfuzní služby a darovat krev je přes veškerá epidemiologická opatření nadále žádoucí.

Jak je to s nebezpečností COVID-19 u transplantací?

U respiračních virů, kam patří i COVID-19, není známo, že by se přenášely implantací, transplantací, infuzí nebo přenosem lidských buněk, tkání nebo buněčných či tkáňových produktů. U možných dárců probíhá běžně kontrola klinických známek infekce.

Kdy může lékař rozhodnout o odložení provedení zdravotního výkonu?

Všem poskytovatelům zdravotní péče je nařízeno, aby omezili provádění zdravotních výkonů na míru nezbytně nutnou při zohlednění zdravotního stavu pacientů. Toto opatření má za cíl zajistit dostatečné kapacity pro léčbu pacientů nakažených novým typem koronaviru.

V této chvíli je tak pouze na poskytovateli zdravotní služby, aby se rozhodnul, který zdravotní výkon nesnese odkladu. Zároveň právě poskytovatel má k dispozici všechny potřebné informace, aby rozhodnutí mohl kvalifikovaně učinit.

Zpátky na informační rozcestník >>>