Hlavní obsah

Léky na kašel: Je třeba při nákaze COVID-19 kašel tlumit, nebo naopak podpořit?

Upozornění

Poslední aktualizace ve spolupráci s MZČR v rámci akce #StopCovidcz a linky 1221 (dříve 1212) byla provedena 19. 6. 2020. Informace v tomto článku už nemusí být aktuální.

Foto: Syda Productions, Shutterstock.com

Ilustrační snímek.

26. 3. 2020 19:28

Pro nemoc způsobenou virem SARS-CoV-2 je typický suchý dráždivý kašel, v některých případech ale byl popisován i produktivní kašel. S tím jste se určitě mnohokrát v životě setkali: při něm snadno či obtížněji vykašláváte hlen, který stéká z nosu či dutin - takzvaná zadní rýma.

Článek

Pro COVID-19 je ale charakteristický, jak již bylo řečeno, suchý kašel, kdy v podstatě nic nevykašlete. Kašel je základní obranný mechanismus, který udržuje volné dýchací cesty. Pomáhá tělu zbavit se virů, které sliznice napadly. Při léčbě suchého, dráždivého kašle je cílem tlumit pro pacienta vyčerpávající kašel, zatímco u produktivního kašle je zásadní zlepšit odkašlávání a ředit hleny. Jak na to?

V lékárnách můžeme zakoupit řadu registrovaných volně prodejných léčivých přípravků na léčbu kašle, mezi kterými je velké zastoupení produktů na bázi přírodních látek. Přípravky k léčbě kašle jsou dostupné nejčastěji ve formě tablet, prášků rozpustných ve vodě, pastilek, kapek, sirupů a pastilek.

Léky tlumící kašlání

Pro léčbu potlačující dráždivý kašel se používají léky tlumící kašlací reflex, mezi které patří dextromethorfan obsažený například v přípravcích MedDex Vicks sirup na suchý kašel s medem, ROBITUSSIN ANTITUSSICUM a ROBITUSSIN JUNIOR na suchý dráždivý kašel, Stopex na suchý kašel, Dinarex, Mugotussol, Tussidrill bez cukru. Podobně působí i léčivá látka butamirát obsažená v přípravcích Sinecod, Tussical, Tussin a Stoptussin. Suchý dráždivý kašel můžeme potlačit i látkami dropropizinem (Ditustat) a levodropropizinem (Levopront).

Léky podporující vykašlávání

Mezi léky, které vykašlávání naopak podporují, patří mukolytika. Napomáhají upravit charakter hlenu, snižují jeho viskozitu a usnadňují tím jeho vykašlávání. Mezi ně se řadí léky s ambroxolem (Ambrobene, Ambroxol AL, Ambrosan, Ambrospray, Mucosolvan, Neo-bronchol, Solvolan) a bromhexin (Bromhexin 12BC, Bromhexin 8-KM, Bromhexin 12-KM, Bromhexin-Egis).

Dále se používá účinná látka acetylcystein. Obsahujou ji například léky ACC, Acetylcystein, Belomyx, Fluimucil, Mucobene, Mucofortin, Solmucol, Nac AL. O něco účinnější jsou látky karbocystein (lék: Pectodrill na vlhký kašel) a erdostein (Erdomed). Vždy ve formě kapek, sirupů, pastilek nebo nejčastěji rozpustných tablet. Záleží na vaší preferenci. Díky tomu, že léky pomáhají při kašli odstranit hlen, se v těle nehromadí škodlivé látky. Po odstranění hlenu se pak lépe dýchá.

Léky uvolňující hlen

Dále je možné použít léky s účinnou látkou guaifenesin, který také pomáhá uvolnit hlen. Usnadňuje jeho transport a vykašlávání (léky Robitussin expectorans, MedExpecto Vicks sirup med a zázvor, či Stoptussin). K léčbě kašle se používají také byliny, jako je břečťan popínavý (Hedelix, Hedecton, Hedemax, Helixir, Herbion, Mucoplant proti kašli s břečťanem, Prospan), v kombinaci s tymiánem (Bronchipret tymián a břečťan), dále také jitrocel a mateřídouška (Thymomel).

Na trhu je také rostlinný lék Sinupret, který obsahuje extrakty z květů černého bezu, kořene hořce, natě verbeny a šťovíku a květy prvosenky. Pomáhají rozpouštět a vylučovat hlen a působí proti virům způsobujícím onemocnění horních cest dýchacích. Odstranit hlen z dýchacích cest pomáhá i rostlinný lék Kaloba s obsahem extraktu z kořene jihoafrické pelargonie.

Léky nekombinujte

Každopádně platí, že kromě léků je důležitý klid na lůžku, dostatek vitaminů. K ředění hlenu pomáhá dostatečný příjem tekutin a také zvlhčování vzduchu v bytě.

Důležité je, že látky usnadňující vykašlávání a tlumící kašel by se většinou neměly kombinovat. Vždy bychom se před užíváním volně prodejných přípravků na kašel měli poradit s lékárníkem nebo alespoň si přečíst příbalový leták, abychom neužívali lék, který není pro nás nebo naše děti vhodný.

Odborná garance: prof. MUDr. Ondřej Slanař, Ph.D. přednosta Farmakologického ústavu, 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy a Všeobecné fakultní nemocnice v Praze