Hlavní obsah

Lenka Bradáčová na Seznamu: Rozhodnutí o Čapím hnízdě očekávám do konce srpna

6. 8. 2019

Lenka Bradáčová ve Výzvě: Rozhodnutí o Čapím hnízdě očekávám do konce srpna. (Video: Seznam.cz)

Nejočekávanější verdikt státních zástupců, zda premiér Andrej Babiš a jeho rodina půjdou kvůli dotační kauze Čapí hnízdo k soudu, je na spadnutí. Vrchní státní zástupkyně v Praze Lenka Bradáčová ve Výzvě mluvila o tom, jaký dopad mají premiérovy kauzy na vnímání justice, zda jsou žalobci a soudci pod tlakem a jak v této situaci vnímá snahu Babišovy vlády reformovat státní zastupitelství.

Článek

V kauze Čapího hnízda, a tedy i obžalobě na premiéra Andreje Babiše, by už brzy mělo dojít k dalšímu důležitému posunu. „Předpokládám, že ve věci návrhu na podání obžaloby rozhodne státní zástupce Jaroslav Šaroch do konce srpna,“ uvedla ve Výzvě Seznamu vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová.

O návrhu policie na podání obžaloby rozhoduje Šaroch od poloviny dubna, průměrná doba rozhodování je podle Bradáčové tři měsíce. Termín tedy vypršel v červenci. „Souhlasím, že některé trestní věci – především ty hospodářské, často u známých osob, které provází i mediální obhajoba – trvají déle, ale důležité je, aby byl spravedlivý proces,“ vysvětluje vrchní státní zástupkyně, proč se kauza protahuje.

Nejvyšší státní zastupitelství se také před několika týdny rozhodlo zanalyzovat zprávu z Bruselu, která se týkala střetu zájmů Andreje Babiše při čerpání dotací firmou Agrofert. A na prověření informací se podílelo i pražské vrchní státní zastupitelství.

„Státní zástupce našeho úřadu byl příslušný k podání informací. Poté stanovil další postup. Protože se jedná o neveřejné řízení, naše kroky komentovat v tuto chvíli nebudeme. V této věci postupujeme standardně jako v jiných věcech,“ popsala Bradáčová.

Bradáčová se ve Výzvě vyjádřila i ke kritice ze strany ministryně spravedlnosti Marie Benešové, která v době svého nástupu do funkce uvedla, že vrchní státní zastupitelství nepracují efektivně: rostou náklady na provoz a počet nevyřešených případů stoupá.

„Statistická data byla zavádějící. Nechala jsem proto přepočítat tyto informace. Otevřeli jsme každý spis, abychom tato data ověřili. A zjistili jsme, že data ministerstva spravedlnosti jsou zavádějící. Řekla jsem nejvyššímu státnímu zástupci, aby ministryni na toto upozornil,“ uvedla Bradáčová.

Proč se rozhodování vleče? Neocitl se žalobce Šaroch pod tlakem a nebojí se rozhodnout? Vzal si poučení z výtky od Lenky Bradáčové z konce loňského roku, že by měl být aktivnější a zajistit rychlé ukončení případu?

Lenka Bradáčová ve Výzvě odpovídá i na otázky týkající se reformy státního zastupitelství, spolupráce s novou ministryní spravedlnosti Marií Benešovou, která je přesvědčena, že si v Česku lze objednat něčí trestní stíhání, a odpověděla, jestli neudělala v případu bývalého hejtmana Davida Ratha chybu, kdy soudce opakovaně odmítl uznat odposlechy jako důkaz.

Rozhovor s Lenkou Bradáčovou sledujte ve videu umístěném nahoře.

Doporučujeme

Další zprávy

 • V Česku zaniklo nejvíce firem od roku 1993

  V Česku vzniklo v prvním pololetí 15 589 obchodních společností a 8 262 jich naopak zaniklo. Počet zaniklých firem byl nejvyšší od vzniku ČR, tedy od roku 1993. Zároveň opět klesl podíl společností, které zanikly kvůli vyhlášení bankrotu. Těchto firem bylo pouze 4,3 procenta, což je nejmenší podíl od roku 2008, tedy za dobu účinnosti stávajícího insolvenčního zákona. Vyplývá to z analýzy společnosti CRIF.

 • O třetinu víc bytů než loni. Stavebnictví v Česku posiluje

  Stavební výroba v červnu zrychlila meziroční růst na 2,4 procenta z květnových 0,2 procenta. Oznámil to dnes Český statistický úřad. Pozemní stavitelství, kam spadá stavba bytů, kanceláří nebo skladů, se po květnovém poklesu vrátilo k růstu o 2,8 procenta. Inženýrské stavitelství, které tvoří z velké části dopravní infrastruktura, zpomalilo meziroční růst na 1,5 procenta.

  V červnu se začalo stavět o 8,3 procenta bytů více než před rokem, výstavba se tak vzpamatovala z květnového poklesu o 12,3 procenta. Dokončeno bylo o 29 procent bytů více než před rokem, v květnu dokončené byty zaznamenaly zhruba čtvrtinový meziroční propad.

 • Průmyslová výroba byla v červnu nejhorší za tři roky

  Průmyslová výroba v Česku po čtyřech měsících růstu letos v červnu meziročně oslabila o 3,8 procenta. Podepsal se na tom podle statistiků ČSÚ pokles výroby motorových vozidel, ale částečně i vysoká srovnávací základna v loňském roce. V květnu i dubnu přitom průmysl v meziročním srovnání o více než tři procenta posiloval.