Hlavní obsah
Online

Blatný: Vidíme světlo na konci tunelu, nárůst klesá. Míň je ale i testů

Foto: Seznam Zprávy

Nový ministr zdravotnictví Jan Blatný.

Reklama

31. 10. 2020 6:41
aktualizováno • 31. 10. 2020 21:32

Dění kolem koronavirové epidemie v České republice sledujeme v online zpravodajství.

Článek

Co byste měli vědět

- Nárůst počtu případů nemoci covid-19 v Česku je stejně jako v pátek i zatím nižší než před týdnem. K sobotním 18:00 přibylo 6771 nakažených, skoro o tisícovku méně než minulou sobotu k večeru.

- Nový ministr zdravotnictví Jan Blatný má za to, že nárůsty zpomalují. „Je jasné, že opatření, která byla uvedena, pravděpodobně začínají působit. Vidíme, že šíření nákazy začíná zpomalovat. Čísla sice ještě nějakou dobu porostou, ale ten nárůst se snižuje a pro nás by to mohlo být to pomyslné světlo v tunelu,“ uvedl v rozhovoru pro MF Dnes.

- Vláda na svém pátečním zasedání prodloužila nouzový stav. A to do 20. listopadu, jak předtím schválila Sněmovna. Po tu dobu platí všechna dosud zavedená protiepidemická opatření. Co platí, si projděte ZDE.

Dění z pátku jsme sledovali ZDE:

 • Obchody v neděli zavřou. A tak se v nich Češi sešli v sobotu

  Až o 40 procent více lidí zaznamenaly v sobotu, ale už i v pátek tuzemské supermarkety. Potvrdila se tak předpověď asociací i obchodníků, že uzavření prodejen v neděli zvýší koncentraci lidí v ostatní dny.

  „V průměru se jednalo o zvýšení o 30 procent ve srovnání s předchozími sobotními dny. Největší zájem byl v sobotu v dopoledních a večerních hodinách. Na některých prodejnách vzrostl zájem o 40 procent, na některých o 20 procent. Obdobná byla situace i v páteční podvečer,“ uvedl pro Seznam Zprávy například Václav Koukolíček, mluvčí Tesca.

  Podrobně v přiloženém článku:

 • Nárůst počtu případů covidu-19 je nižší než před týdnem

  Nárůst počtu případů nemoci covid-19 v Česku je stejně jako v pátek i v sobotu zatím nižší než před týdnem. K 18:00 přibylo 6771 nakažených, skoro o tisícovku méně než minulou sobotu k večeru. Vyplývá to z údajů na webu Ministerstva zdravotnictví.

  Podle aktuálních údajů také zpomalil nárůst počtu hospitalizovaných. Zatímco ve čtvrtek přibylo nemocnicím skoro 700 pacientů s covidem-19, v pátek stoupl počet hospitalizovaných jen zhruba o 400 na 7673. Počet úmrtí nakažených v pátek za celý den vzrostl o 170 a dnes k večeru o 63 na celkových 3197 od březnového začátku epidemie v zemi.

  Podrobněji v přiloženém textu:

 • Parkování zdarma v Praze nebude, zachování zón si přejí záchranáři

  Praha během jarního nouzového stavu pozastavila platnost zón placeného stání, aby lidé mohli jet do práce autem a vyhnout se cestování hromadnou dopravou. Nyní se ale podobné opatření nechystá. Více o důvodech v přiloženém textu.

 • Do domova seniorů ve Sloupnici dorazila armáda, covid má 45 seniorů

  Do nákazou covidem-19 zasaženého domova seniorů ve Sloupnici na Svitavsku v sobotu přijelo pomáhat deset vojáků z výsadkového pluku v Chrudimi. V domově budou dělat všechny potřebné práce, aby nahradili nemocný personál domova. V domově by měli pomáhat do 15. listopadu, možná déle.

  V pátek podstoupilo plošné testování na covid-19 všech 77 klientů domova i všichni zaměstnanci. „Testy u klientů prokázaly 33 nových případů, celkem tak je covid pozitivních 45 seniorů,“ řekl ředitel domova Pavel Tupec. U pracovníků ještě nebyly dnes odpoledne všechny testy k dispozici. Ze 77 zaměstnanců bylo odpoledne 32 práceneschopných, z toho 22 kvůli covidu-19.

 • Olomoucký kraj hlásí třetí nejvyšší přírůstek od začátku pandemie

  V Olomouckém kraji v pátek přibylo 950 potvrzených nákaz novým koronavirem, je to třetí nejvyšší denní přírůstek od začátku pandemie. Zatím nejvíce nových případů nemoci covid-19 v kraji zaregistrovaly úřady v úterý, a to 1525. Celkem je v Olomouckém kraji od března evidováno 20 291 potvrzených nákaz koronavirem, vyplývá z údajů Ministerstva zdravotnictví.

  Z nákazy koronavirem se dosud v Olomouckém kraji vyléčilo 8660 osob. V souvislosti s nákazou zemřelo 181 lidí, v pátek přibyla tři úmrtí. Aktuálně se s nemocí v regionu potýká 11 450 osob, což je nejvyšší počet od březnového propuknutí epidemie.

 • V Královéhradeckém kraji mírně klesl počet nových případů

  V Královéhradeckém kraji od pátečního do dnešního rána přibylo 889 potvrzených případů covidu-19. Přírůstek proti předchozímu dni mírně klesl, mezi pátečním a čtvrtečním ránem byl nárůst 933 případů. Dosud bylo v kraji zjištěno od počátku epidemie 16 777 případů nákazy. Onemocněla tak zatím tři procenta obyvatel kraje. Vyplynulo to z dnes zveřejněných dat Krajské hygienické stanice (KHS) v Hradci Králové.

  Podle dnešních dat Ústavu zdravotnických informací a statistiky měly nemocnice v Královéhradeckém kraji volných 40 procent ze 111 lůžek vybavených umělou plicní ventilací. Na odděleních JIP a ARO měly k dnešku nemocnice celkem 238 lůžek a z nich volných bylo 24 procent, zatímco v pátek bylo volných 22 procent.

 • Ve Zlínském kraji znovu přes tisíc nových případů

  Ve Zlínském kraji v pátek přibylo 1008 potvrzených nákaz novým koronavirem, což je o 222 případů více než ve čtvrtek. Ve středu a úterý bylo v kraji evidováno přes tisíc nových případů. Dosud rekordní denní přírůstek byl v kraji zaznamenán minulý pátek, kdy statistiky uváděly 1198 nově nakažených. Vyplývá to z údajů Ministerstva zdravotnictví.

  Ve Zlínském kraji se od začátku pandemie nakazilo 22 163 lidí. V souvislosti s covidem-19 dosud zemřelo 189 lidí, v pátek přibylo sedm úmrtí. Z nemoci se zatím vyléčilo 9011 osob, s nákazou se tak v kraji aktuálně potýká 12 963 lidí.

 • Do škol nově smějí děti pošťáků nebo berních úředníků

  Pro děti učitelů nebo zdravotníků v Česku zůstávají otevřené čtyři stovky škol. Je to součást krizových opatření, aby zaměstnanci v klíčových profesích nemuseli zůstat doma kvůli hlídání. Vláda na pátečním mimořádném zasedání schválila novinku. Do krizových škol mohou nově poslat děti učitelé, zaměstnanci Finanční správy, sociální správy a pošťáci. Týká se to jejich potomků ve věku od tří do jedenácti let.

 • Nový ministr: Vidíme světlo na konci tunelu. Rozvolňovat ale nebudu

  V reakci na poslední čísla je nový ministr zdravotnictví Jan Blatný mírně optimistický. „Je jasné, že opatření, která byla uvedena, pravděpodobně začínají působit. Když říkám pravděpodobně, tak tím myslím, že vidíme, že šíření nákazy začíná zpomalovat. Čísla sice ještě nějakou dobu porostou, ale ten nárůst se snižuje a pro nás by to mohlo být to pomyslné světlo v tunelu. Jestliže bychom ale nyní jakkoli opatření, která jsou teď, uvolňovali, tak bychom to světlo nakonec vůbec nemuseli vidět,“ uvedl v dnešním rozhovoru pro MF Dnes.

  „Nemyslím si, že je nezbytné nyní nařízení dále zpřísňovat nebo zavádět nová. Nesmírně ale apeluji úplně na všechny, aby pro svoji vlastní ochranu ta opatření dodržovali. Navrhovat nějaké rozvolnění teď ale určitě nebudu,“ dodal.

 • V nemocnicích je přes 7 tisíc lidí

  Od 1. března, kdy se objevili v Česku první nakažení koronavirem, bylo potvrzeno celkem 323 673 případů covidu-19. Naprostá většina z celkového počtu případů byla zaznamenána za posledních několik týdnů. Jenom v říjnu testy zatím potvrdily nákazu u více než čtvrt milionu lidí. V posledních dvou týdnech přibývá většinou zhruba 12 000 až 15 000 případů denně.

  Podobně výrazně rostou počty hospitalizovaných a zemřelých. V nemocnicích bylo podle posledních údajů ke čtvrtku 7281 lidí s covidem-19, skoro o polovinu více než před týdnem. Z toho více než tisícovka pacientů byla ve vážném stavu. Množství úmrtí za den už deset dní v řadě nekleslo pod stovku. Ve čtvrtek byl zaznamenán dosud nejvyšší denní nárůst úmrtí od začátku epidemie, když zemřelo 171 lidí.

 • Přibylo 13 tisíc nakažených a 120 úmrtí na covid

  V pátek přibylo v Česku 13 605 nově potvrzených případů nemoci covid-19, což je o zhruba 1650 méně než před týdnem. Počet mrtvých za tento pátek byl mírně vyšší než předchozí pátek, ale i přesto se jedná o zatím nejnižší množství zemřelých od začátku tohoto týdne. Přibylo 121 úmrtí lidí nakažených koronavirem na celkových 3078 od březnového začátku epidemie v zemi. Vyplývá to z údajů na webu Ministerstva zdravotnictví.

Reklama

Související témata:

Hlavní zprávy