Hlavní obsah

Ministři EU se shodli, že v boji proti daňovým únikům budou moci členské státy užívat systém reverse charge

Ministři Evropské unie se dnes dohodli na nových pravidlech o DPH.

Reklama

2. 10. 2018 12:12

Podle návrhu ministrů financí členských států EU budou moci země proti daňovým únikům používat systém reverse charge. Základem mechanismu je přesun platby DPH z dodavatele na odběratele, což má bránit podvodům.

Článek

Ministři financí zemí Evropské unie se shodli na pravidlech, která státům EU umožní v boji s daňovými úniky používat obecný systém přenesené daňové povinnosti známý jako reverse charge. O takovou možnost velmi stála Česká republika, věc ještě jako ministr financí v EU dlouhodobě prosazoval nynější premiér Andrej Babiš.

Česká ministryně financí Alena Schillerová dnes novinářům v Lucemburku řekla, že Česko požádá o využívání nového systému co nejdříve to bude možné. K tomu budou podle ní potřeba změny v české legislativě. „Poté, co bychom výjimku získali, tak je potřeba ještě provést změnu v zákoně o DPH. Změny bychom museli do zákona dostat," vysvětlila s tím, že nový mechanismus doplňuje tuzemskou daňovou reformu.

Finální schválení pravidel, která Evropská komise zemím nabídla po setrvalém tlaku z Prahy v prosinci 2016, bude možné až poté, co se k nim vyjádří Evropský parlament. „Poté je možné podat žádost a Evropská komise o ní musí rozhodnout do tří měsíců. Já udělám všechno pro to, abychom tuto možnost zužitkovali," dodala Schillerová. Česko již dnes systému reverse charge využívá ve všech oblastech, ve kterých to unijní předpisy povolují.

Hartwig Löger, ministr financí nyní předsednického Rakouska, připomněl, že jde o opatření výjimečné a časově omezené, které by mělo pomoci zemím s „endemicky rozšířenými“ takzvanými karuselovými podvody. Základem mechanismu reverse charge je přesun platby DPH z dodavatele na odběratele, což má bránit právě tomuto typu podvodů.

O návrhu se opakovaně a neúspěšně v ministerské radě vyjednávalo, věc dlouhodobě blokovala především Francie. Situace se začala měnit až letos na jaře. Jako poslední své výhrady na lucemburském jednání stáhlo Rumunsko.

Nyní potvrzený návrh doznal proti původní, Komisí navržené verzi, několika změn. Obecný mechanismus bude moci použít země jen při splnění přísných kritérií a poté, co její žádost o použití reverse charge státy posvětí. Uplatnit mechanismus bude možné u transakcí týkajících se zboží a služeb nad 17 500 eur (asi 450 tisíc Kč). Je to vyšší částka než Komisí původně navržených 10 tisíc eur. Země přitom bude muset splňovat některé dodatečné podmínky, třeba výši rozdílu mezi očekávanou a vybranou DPH v určitém období či podílu karuselových podvodů v této hodnotě, nebo účinný a funkční systém elektronických hlášení. Tyto podmínky podle Schillerové Česká republika splňuje.

Možnost využívání reverse charge je navíc časově omezena do 22. června 2022, kdy by podle představ Evropské komise měl v EU naběhnout nový „definitivní“ systém pravidel pro DPH.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované