Hlavní obsah

Mlékárnu museli před úřady vydávat za pojízdný kolotoč. Dnes jejich jogurty pozná každý

20. 7. 2019

Jogurty zrají přímo ve svém kelímku. Potřebují na to šest až osm hodin. (Video: Zuzana Hodková, Seznam.cz)

V magazínu Byznys zblízka vám pravidelně ukazujeme výrobu známých českých výrobků, kterou si moderátorka Zuzana Hodková sama vyzkouší.

Článek

Představte si teplé mléko. Tak přesně chutná a vypadá Selský jogurt Hollandia poté, co odtrhnete víčko čerstvě uzavřeného kelímku. Tyto jogurty totiž zrají přímo ve svém obalu.

I díky tomu v úplných začátcích – v 90. letech – mohla Hollandia fungovat jako pojízdná výrobna. S mlékárnou integrovanou v návěsu kamionu přijela k farmářům a během dne přímo na místě vyrobila jogurty. Zjednodušeně řečeno – na jednom konci kamionu se napojila hadice s mlékem, na druhém konci kamionu za pár hodin vylezla paleta s jogurty. Výrobna na kolečkách byla unikát a firma ji v roce 1991 musela proclít jako mobilní kolotoč, protože nic podobného neexistovalo.

Od té doby se mnohé změnilo. Dnes je Hollandia jedním z největších výrobců jogurtů na trhu a vyrábí v moderním závodu v Krásném údolí nedaleko Karlových Varů.

Všude panuje striktní čistota. Každý zaměstnanec se musí před vstupem na pracoviště celý osprchovat, a to i v momentě, kdy výrobu opustí třeba kvůli cigaretové pauze. Následuje dezinfekce rukou a teprve poté může vstoupit do továrny.

Každé ráno sem přiváží cisterny mléko od okolních farmářů a z biofarmy Otročín, která stejně jako Hollandia patří do Holdingu Hopi. Každý litr mléka je laboratorně testován a teprve poté může projít čištěním, pasterizací a chlazením na teplotu, při které budou jogurty zrát. Vše bez zásahu lidské ruky. Ta je potřeba až v momentě, kdy je nutné do mléka přidat jogurtové a probiotické bakterie, které nastartují proces zrání. Tomu se zde říká „zaočkování”.

Takto zaočkované mléko se plní do kelímků. Ty se uzavřou a putují do zracích boxů. Pro laika je v kelímku stále jen teplé mléko. „Za šest až osm hodin zhruba při čtyřiceti stupních bakterie přemění zaočkované mléko na gelovou hmotu a na jogurt,” vysvětluje Jan Škoda, marketingový manažer Hollandia.

Následuje chlazení na čtyři stupně Celsia, laboratorní kontrola a jogurt je hotový.

Každý den se tu takto vyrobí jogurty přibližně z 80 tisíc litrů mléka.

Doporučujeme