Článek
Komentář si také můžete poslechnout v audioverzi.
V některých záležitostech musí být člověk odborník, aby je byl schopen pochopit. Laikovi například zcela uniká smysl toho, jak se mění – tedy obvykle rostou – ceny energií, které je povinen platit. Zvlášť to platí v posledních pěti letech, kdy ceny během krize vyrostly do nebes a od té doby se více či méně ochotně vrací dolů.
Jak známo, ceny všech energií se nejčastěji odvozují z cen surové ropy. Barel ropy Brent se 7. května roku 2019 prodával na světových burzách za 69,54 dolaru. 7. května roku 2025 se dal pořídit levněji, za 62,04 dolaru.
K cenám „posledního normálního roku“ 2019 se o něco pomaleji vrací také plyn. Na amerických komoditních burzách se platí za tisíc kubických metrů 123 dolarů. Před šesti lety to bylo těsně pod hranicí sto dolarů.
Ceny pohonných hmot pro tuzemské spotřebitele globálním cenám v zásadě odpovídají. Benzin či nafta jsou u českého benzinového čerpadla o deset procent dražší, než byly na jaře 2019. V Evropské unii jsou v průměru dražší o 20 procent.
S cenami na globálních trzích však absolutně nesouzní zjištění Eurostatu, že dodávky elektřiny pro průměrnou evropskou domácnost byly loni v druhém pololetí ve srovnání s rokem 2019 o 68 procent dražší, v případě plynu o 74,4 procenta.
Pro Čechy odpovídá zdražení plynu evropskému průměru. V našem i celoevropském případě ho lze považovat za daň odpojení od dodávek z Ruska. Maďarům či Slovákům se plyn nezdražoval, protože od dodávek z Ruska odpojeni dosud nebyli, zaplatili „jen“ politickou cenu. Přesto by stálo za vysvětlení, proč se evropským obchodníkům dosud nepodařilo sehnat plyn za zhruba stejnou cenu, kterou jsme platili před krizí. Jinými slovy: Kdo na našich zvýšených nákladech nejvíc vydělal?
Ještě složitější to je v případě elektřiny, která v tuzemsku podražila dokonce na dvojnásobek, o polovinu rychlejším tempem, než je evropský průměr. Veřejnosti se obvykle vysvětluje, že za zdražení elektřiny může drahý plyn – v evropských sítích mají plynové elektrárny klíčovou pozici. Speciálně Čechům se nevyplácí, že část své produkce prodávají na lipské burze v Německu, pokud jde o elektřinu v jedné z nejdražších zemí. Proč by pak čeští výrobci prodávali Čechům elektřinu levněji. Občas se k tomu ještě dodá, že je třeba výrazně zvýšit poplatky za distribuci, protože k síti se připojuje čím dál víc solárních panelů.
Více k tématu najdete zde:
U elektřiny by bylo dvojnásob zajímavé zjistit, kdo na vysokých cenách vydělává nejvíc. Je to stát prostřednictvím daní, výrobci či dodavatelé elektřiny, anebo třeba spekulanti na lipské burze? Nevysvětlena zůstává ještě vážnější otázka. Pokud je elektrárenský systém pro spotřebitele tak nevýhodný, proč se ho dosud někdo nepokusil změnit?