Hlavní obsah

Policie má nové svědectví v případu expolitika ANO. Peníze se vozily do Turecka, uvedl svědek

Přes pět měsíců je již hlavní aktér korupční kauzy na radnici v Brně-středu ve vazbě. (Video: Radek Nohl, Profimedia.cz, ČTK, Seznam.cz)

11. 9. 2019 14:16

Svědek na policii uvedl, že si obviněný Jiří Švachula najal řidiče, který pak odvezl velké množství peněz z Česka do Turecka. Švachula to popřel.

Článek

Další pokus obviněného brněnského expolitika hnutí ANO Jiřího Švachuly dostat se z vazby na svobodu doložil, jak policisté pokročili ve vyšetřování korupční kauzy na radnici v Brně-středu.

Detektivové v této souvislosti získali svědka, jehož identitu zatím vyšetřovatelé tají. Tento svědek letos na konci srpna při výslechu na policii řekl, že Švachula nechal převést větší objem peněz z Česka do Turecka.

Detaily popisuje nový dokument Městského soudu v Brně, který Seznam získal a v němž soudce Libor Hanuš zdůvodňuje, proč obviněného z vazby nepustí.

Svědek podle tohoto dokumentu na policii řekl, že Švachula si k tomuto převozu najal řidiče. A tyto peníze, jejichž výši svědek neupřesnil, si Švachula podle svědectví v Turecku sám uložil.

„V případě, že by měl obviněný pocit, že je prověřovaný nebo že se o jeho osobu více zajímají orgány činné v trestním řízení, tak chtěl utéct do zahraničí, konkrétně do země mimo Evropskou unii, a využívat tam finanční prostředky uložené v Turecku,“ uvádí se ve svědectví, z něhož citoval Městský soud v Brně.

Jiří Švachula přímo u vazebního jednání tvrzení svědka popřel. „V minulosti jsem nevozil větší množství financí do zahraničí ani jsem nikde v zahraničí finance neukládal,“ řekl Švachula. V Turecku prý byl jen jednou na dovolené se svým synem.

Právě tím, že by Švachula mohl utéct do zahraničí, soudy opakovaně zdůvodňují, proč ho nechtějí z vazby pustit. Policie tvrdila, že dříve odposlechy zaznamenaly, že by mohl uprchnout do Švýcarska. Bývalý politik ANO to ale odmítá. „Ve Švýcarsku ani v Turecku jsem nikdy neměl žádný účet,“ uvedl Švachula.

Bývalý radní Brna-středu je ve vazbě od začátku března, kdy byl společně s dalšími lidmi zadržen a obviněn. Čelí stíhání, že s dalšími obviněnými ovlivňovali rozdělování veřejných zakázek na radnici v Brně-středu. Jak tvrdí policie, inkasoval za to úplatky ve výši bezmála 8,8 milionu korun.

Obvinění v této kauze zatím čelí deset lidí. Jak dříve zaznělo, celkově si skupina měla za ovlivnění veřejných zakázek rozdělit nejméně 17,1 milionu korun.

Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Doporučené