Hlavní obsah

O romském holocaustu je třeba mluvit, říká norská velvyslankyně. Její země pošle miliony na památník v Letech

Pozůstatky romského koncentračního tábora v Letech fungovaly donedávna jako vepřín. Nyní zde vznikne památník, z norských fondů na něj půjde 25 milionů korun. (Video: Seznam.cz)

16. 4. 2018 18:59

Na místě bývalého vepřína v Letech u Písku vyroste během následujících let památník romského holocaustu. Areál, kde za války stával koncentrační tábor pro Romy, v pondělí navštívila norská velvyslankyně Siri Ellen Sletnerová.

Článek

Právě z Norských fondů by se vybudování mělo financovat. „Je to prioritní projekt pro Norské fondy a bude to také pilotní projekt Norských fondů. Uvolnili jsme na tento projekt 25 milionů českých korun,” sdělila Siri Ellen Sletnerová.

„Norská strana už delší dobu projevuje zájem o téma holocaustu Romů,” uvedla ředitelka muzea Jana Horváthová a dodala, že jejich muzeum v Brně navštívila velvyslankyně Sletnerová už zhruba před rokem. Od té doby se o podpoře uvažovalo.

Na začátku dubna převzalo areál bývalého vepřína Muzeum romské kultury, nyní se podle Horváthové řeší, kdy by měla proběhnout demolice. „Snad k ní dojde na jaře příštího roku,” věří Horváthová. Památník by podle ní mohl v místě bývalého vepřína vyrůst v roce 2021.

Vepřín koupil stát za 450,8 milionu korun. Demolice bude stát odhadem 110 milionů korun, za 1,5 milionu se uskuteční archeologický průzkum.

Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Doporučené