Hlavní obsah
Online

Bidenovy oslavy vyvrcholily velkolepým ohňostrojem

Foto: Profimedia.cz

Ohňostroj ve Washingtonu, kterým vyvrcholil televizní speciál Oslavujeme Ameriku. Ten nahradil tradiční inaugurační ples.

Reklama

20. 1. 12:00
aktualizováno • 21. 1. 4:58

Do čela Spojených států byl ve večerních hodinách našeho času oficiálně uveden nový prezident. Vývoj situace za oceánem sledujeme online.

Článek

Co je dobré vědět?

- Joe Biden se stal 46. prezidentem Spojených států amerických. Odcházející Donald Trump se inaugurace svého nástupce nezúčastnil, jeho administrativu zastoupil viceprezident Mike Pence. Dostavili se také bývalí prezidenti USA Bill Clinton, George Bush a Barack Obama.

- Na bezpečnost inaugurace dohlíží asi dvaapůlkrát více příslušníků Národní gardy, tajné služby a policistů, než je běžné. Úřady se obávají dalších demonstrací radikálních příznivců odcházejícího prezidenta Donalda Trumpa, kteří začátkem měsíce zaútočili na sídlo Kongresu. To je obehnáno novým plotem a bez inauguračního povolení se k němu lidé nedostanou.

- Nástup nového amerického prezidenta je šancí oživit vztahy Evropské unie se Spojenými státy, které za poslední čtyři roky značně utrpěly. V den Bidenovy inaugurace to prohlásil předseda Evropské rady Charles Michel, podle něhož EU nabízí Washingtonu novou spolupráci na klíčových globálních tématech.

Podrobnosti o průběhu inaugurace naleznete zde:

 • Bidenovi poblahopřála starostka Paříže

  Novému prezidentovi pogratulovala i starostka hlavního francouzského města. Na Twitteru uvedla spokojenost s tím, že se Spojené Státy opět stanou součástí tzv. Pařížské dohody. Ta má omezovat emise skleníkových plynů po roce 2020.

 • Oficiální účty na sociálních sítích již patří Bidenovi

  Tým amerického prezidenta Bidena přebral oficiální účty na sociálních sítích. Vládní účty na Twitteru amerického prezidenta i první dámy (@POTUS a @FLOTUS) nově náleží Bidenovi a jeho ženě Jill.

 • Biden slíbil spojencům Spojených států spolupráci

  „Napravíme naše spojenectví, znovu se spojíme se světem, ne abychom řešili výzvy včerejška, ale i ty dnešní a zítřejší,“ řekl Biden ve svém prvním prezidentském projevu. Odkazoval tak na svého předchůdce Donalda Trumpa a jeho politiku „America First“.

 • Biden vyzval národ, aby držel tichou modlitbu za oběti koronavirové pandemie

  Spojené státy hlásí více než 400 tisíc obětí.

 • Prezident Biden slíbil, že Amerika zvítězí nad domácím terorismem

  Odkázal tak na nedávné události v americkém Kapitolu. Ve svém projevu také řekl, že „nesouhlas nesmí vést k rozpolcení“.

 • Mluvčí prezidenta Zemana gratuluje Bidenovi k uvedení do funkce

  „Věříme, že Česká republika a USA budou dále rozvíjet své přátelství a spojenectví,“ napsal Jiří Ovčáček na Twitter.

 • Biden promlouvá k národu: „Znovu jsme se dozvěděli, že demokracie je křehká“

  „Toto je den Ameriky. Den demokracie. Den historie a naděje,“ byla jedna z prvních slov nového amerického prezidenta Joea Bidena. Poděkoval svým předchůdcům, Trumpovi a Penceovi. Zmínil 6. leden a útok na Kapitol, odkud nyní hovoří k národu. „Jsme skvělý národ, jsme dobří lidé. Za roky válek a bojů jsme ušli tak dalekou cestu,“ pokračoval Biden.

  „Spojení můžeme dělat skvělé věci,“ dodal americký prezident a zmínil několik problémů, které Američany sužují, jako je rasismus, strach, démonizace, terorismus a aktuálně také pandemie koronaviru.

 • Zazpívala Jennifer Lopezová, přidala vzkaz ve španělštině

  Další americká populární zpěvačka zazpívala na inauguraci Joea Bidena a Kamaly Harrisové. Jennifer Lopezová zazpívala píseň „This Land is My Land“. Přišla celá v bílém. Do posledních tónů vložila španělsky „spravedlnost pro všechny“.

 • Biden složil přísahu, je z něj nový americký prezident

  „Slavnostně přísahám, že budu čestně vykonávat funkci prezidenta Spojených států a podle svých sil budu zachovávat, střežit a bránit ústavu Spojených států,“ řekl Biden s rukou na bibli, držela ji jeho manželka, doktorka Jill Bidenová. Přísahu řekl šéfovi Nejvyššího soudu Johnu Robertsovi.

 • Kamala Harrisová složila přísahu

  První viceprezidentka Spojených států Kamala Harrisová složila přísahu. Bibli držel její manžel Doug Emhoff.

 • Lady Gaga zazpívala americkou národní hymnu

  Americká hudební superstar Lady Gaga zazpívala americkou hymnu. Na pódium přišla v rudých šatech se zlatou broží ve tvaru holubice. Po dozpívání se zastavila u Bidena, Harrisové a u manželů Obamových.

 • Ceremonii doprovází hygienická opatření

  U řečnického pultu se už vystřídala demokratická senátorka Amy Klobucharová, republikánský senátor Roy Blunt a reverend Leo O`Donovan, který pronesl modlitbu. Než promluví další řečník, pult se vždy musí otřít hygienickými ubrousky a dezinfikovat.

 • Republikánský senátor Roy Blunt: Přichází nová vláda a nové začátky

  „Útok na náš Kapitol nám připomíná, že vláda určená k tomu, aby vyvažovala a kontrolovala sama sebe, je křehká a zároveň odolná,“ uvedl Blunt.

 • Amy Klobucharová projevem zahájila ceremonii

  Na pódiu u západního křídla amerického Kapitolu jako první promluvila Amy Klobucharová, demokratická senátorka. „Před dvěma týdny zneuctil dav toto místo. Toto je den, kdy se naše demokracie musí znovu zrodit z popela.“

 • Do Kongresu již přijel Joe Biden i Kamala Harrisová

  Do amerického Kongresu již dorazil zvolený prezident Joe Biden i budoucí viceprezidentka Kamala Harrisová.

  Na místě je i viceprezident Mike Pence, který zastupuje prezidenta Donalda Trumpa. Ten se inaugurace nezúčastní.

 • Do Kapitolu dorazili bývalí prezidenti se ženami

  Do budovy amerického Kongresu již dorazili bývalí prezidenti se svými protějšky. Na místě je již George W. Bush se svou ženou Laurou Bushovou, Barack Obama s Michelle Obamovou a Bill Clinton s Hilary Clintonovou.

 • Bidenovi poblahopřál bývalý prezident Obama

  Bývalý prezident Barack Obama na Twitteru poblahopřál Bidenovi, který byl jeho viceprezidentem.

 • Video: Biden zahájil program na bohoslužbě

  Demokrat Joe Biden, který se stane 46. prezidentem Spojených států, zahájil středeční program účastí na bohoslužbě. Koná se v římskokatolické katedrále svatého Matouše, která se nachází nedaleko Bílého domu ve Washingtonu. Podle stanice CNN bude Biden teprve druhým katolíkem v čele Spojených států.

  Bohoslužby se kromě Bidena a jeho manželky Jill účastní také budoucí viceprezidentka Kamala Harrisová s manželem Dougem Emhoffem. Na Bidenovo pozvání se připojili také členové Kongresu včetně šéfa republikánské většiny v Senátu Mitche McConnella, šéfa senátních demokratů Chucka Schumera, předsedkyně Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiové a lídra sněmovních republikánů Kevina McCarthyho.

  Biden bude podle stanice CNN teprve druhým americkým prezidentem, který se hlásí k římskokatolické církvi. Prvním byl John Kennedy, který byl šéfem Bílého domu v letech 1961 až 1963.

  Joe Biden se svou ženou Jill. (Video: AP)

Sdílejte článek