Hlavní obsah

Pátrání po ztracených turistech pokračuje, mezi nimi je i otec biatlonisty

Foto: Sûreté du Québec

Pátrání po ztracených turistech pokračuja za pomoci policejního vrtulníku.

Reklama

25. 1. 2020 11:35

Kanadští záchranáři pokračují v pátrání po francouzských turistech, kteří se v týdnu vydali na skútrech na jezero St. Jean v provincii Québec a zřejmě propadli do ledu. V pátek záchranáři nalezli tělo jednoho z pěti pohřešovaných v jezeře, ze kterého ho vytáhli potápěči.

Článek

Osm Francouzů a jeden průvodce vyrazili k jezeru v úterý. Tři z turistů vyvázli s lehkými zraněními, v pátek nalezené tělo bylo podle záchranářů asi dva kilometry od místa, kde s pátráním začali, uvedla místní média. Po zbytku výpravy pátrají tři týmy potápěčů a policejní vrtulník.

V pátek panovalo na místě dobré počasí, nález těla ale šanci na nalezení zbylých členů výpravy naživu snižuje. Ve čtvrtek potápěči našli na hladině osobní věci a následně se jim podařilo lokalizovat i skútry. Québecké úřady nabádají řidiče skútrů, kteří se vydávají do volné přírody, aby jezdili pouze po bezpečných a značených cestách.

Co přesně se výpravě stalo, zatím není jasné. Francouzské turisty doprovázel dvaačtyřicetiletý průvodce z Montréalu, ten ale ve středu na následky zranění zemřel. Podle místních médií se skupina rozdělila a průvodce se vracel za třemi vzadu opožděnými turisty, kteří se dostali do potíží. Muž pak pokračoval za pěticí vpředu, po cestě ale sám spadl do vody a museli ho vytáhnout přivolaní hasiči. Pětice podle všeho následně odbočila ze značené trasy.

Tragédie zasáhla i do právě probíhajícího světového poháru v biatlonu ve slovinské Pokljuce. Ve středečním vytrvalostním závodu skončil na třetím místě francouzský biatlonista Fabien Claude. Radost z prvního umístění na stupních vítězů v kariéře mu ale zkazila zpráva o stále nezvěstném otci Gillesovi. „Speciální den. Hvězda, která nás bude provázet po celý život. Máme tě rádi, tati,“ napsal Fabien po závodu na Twitter.

Právě otci premiérový cenný kov věnoval. „Jsem spokojený s výsledkem, je skvělé stát poprvé na pódiu vedle šampionů, kterými jsou Martin Fourcade a Johannes Boe. Dnes bylo nejtěžší obstát především sám před sebou, proti své hlavě. Zvládl jsem to,“ řekl na tiskové konferenci Claude.

Pátrání bude nadále pokračovat. Současná zima provázená sněhovými bouřemi komplikuje život v Kanadě i na jiných místech. Stanice CBC informovala o rodině, která se štěstím přežila nehodu v Manitobě na cestě do Toronta. Rodina musela auto opustit, ve sněhu a při minus 15 stupních strávili v pustině 24 hodin, dokud je nenašel jeden z místních obyvatel při projížďce na skútru. Podle odborníků jim nehrozilo nebezpečí jen kvůli počasí, ale také kvůli divoké zvěři, především vlkům.

Sdílejte článek

Reklama

Související témata:

Doporučované