Hlavní obsah

Studie imunity na covid-19: Oslovil vás Český statistický úřad? Přijďte se nechat otestovat, je to důležité

Foto: Armáda ČR

Ilustrační snímek.

28. 4. 2020 10:58

Probíhající studie kolektivní imunity zatím postupuje rychleji, než se očekávalo. Organizátoři se proto nyní soustřeďují na testování reprezentativní skupiny lidí, kterou oslovili ve spolupráci s Českým statistickým úřadem.

Článek

V Praze v rámci studie kolektivní imunity uzavřeli i dětskou skupinu. V Brně ještě zbývá dotestovat nejmladší skupinu dospělých do devětatřiceti let a polovinu dětí. V Litoměřicích zaznamenali rekordní návštěvnost v neděli, na Olomoucku jdou testy dvojnásobným tempem, než bylo plánováno. Organizátoři se proto soustřeďují na testování reprezentativní skupiny lidí v Praze, Brně a Olomouci a v jejich sousedních okresech, kterou oslovili ve spolupráci s Českým statistickým úřadem. Tímto krokem zásadně navýší výpovědní hodnotu výsledků celého projektu. Proto naléhavě vyzývají všechny oslovené občany k účasti na testování. Testování v rámci studie probíhá od 23. dubna, za čtyři dny se tak studie zúčastnilo téměř 60 % osob z celkového počtu. Otestovat se má celkově 27 tisíc lidí z různých pečlivě vybraných skupin obyvatelstva.

V Praze v neděli velká část testování kolektivní imunity skončila. Ve studijním stanu v Kateřinské ulici otestovali 282 dětí od 8 do 18 let, dosáhli tedy cílového počtu a i kohorta dětí je tedy v Praze naplněna. V Kateřinské ulici bude testování pokračovat až do úterý, a to pro osoby pozvané Českým statistickým úřadem nebo Institutem klinické a experimentální medicíny. Otevírací doba stanu v Kateřinské zahradě zůstává beze změn od 10 do 20 hodin.

V Brně otestovali už 4 tisíce lidí. Uzavřeli věkovou skupinu od 40 do 59 let. Testovat budou nadále už jen mladší dospělé od 18 do 39 let a děti od 8 do 17 let včetně, kterých byla otestována zatím jen polovina. Pro tyto skupiny budou nadále otevřeny oba studijní stany, v bohunickém kampusu i na Moravském náměstí, vždy od 8 do 18 hodin.

V Litoměřicích provedli rekordních 670 testů, zbývá vyšetřit ještě dalších 600 lidí. Nejvíce přicházela skupina lidí ve věku 40–59 let. Opakovaná mediální výzva zvýšené účasti velice napomohla. Věková kategorie 18 až 39 let měla v Litoměřicích účast nejslabší, testy v této skupině organizátorům citelně chybí. Proto obyvatele Litoměřic vyzývají, aby se na testování kolektivní imunity dostavili. Litoměřice jsou zároveň jediným místem, kde stále chybí potřebný počet otestovaných seniorů. Testuje se tedy nadále po celý den od 8 do 18 hodin ve všech věkových kategoriích. Lidé si v Litoměřicích pochvalovali poklidnou atmosféru, stejně tak možnost nechat se v rámci studie vyšetřit.

Na Olomoucku je zájem o testy stále obrovský. Testuje se dvojnásobně rychleji, než se plánovalo, a to přesto, že na Olomoucku jsou odběry technologicky složitější. Kromě rapid testů odebírají zdravotníci z Fakultní nemocnice v Olomouci dobrovolníkům také venózní krev (odběr ze žíly).

Studie kolektivní imunity nadále probíhá pro osoby oslovené Českým statistickým úřadem (ČSÚ). Osloveny byly demografické skupiny z Prahy, Brna, Olomouce a ze sousedních okresů těchto velkých měst. V Praze budou tito lidé vyšetřeni v Kateřinské zahradě. Respondenti z Jihomoravského kraje mohou prozatím využít k testování oba brněnské studijní stany. Pozvaní obyvatelé z Olomouckého kraje budou vyšetřeni ve studijním stanu před olomouckým hypermarketem Globus.

Statistici doposud oslovili několik tisíc domácností, do studie kolektivní imunity by se tak mohlo zapojit více než tisíc osob, které souhlasily s pozváním do studie Ústavem zdravotnických informací a statistiky. Tyto osoby mohou využít u odběrových stanů přednostní odbavení. Několik stovek z nich už tuto možnost využilo, další mohou přijít v následujících dnech. Rozšířením studie kolektivní imunity o výsledky získané z této reprezentativní skupiny osob ve vybraných okresech se významně zvýší výpovědní hodnota výsledků celého projektu. Proto organizátoři naléhavě vyzývají všechny oslovené k účasti.

Aktualizované rozmístění studijních testovacích stanů:

Praha – náměstí Míru – od neděle 26. 4. uzavřeno

Praha – Zítkovy sady – od neděle 26. 4. uzavřeno

Praha – Kateřinská zahrada – otevřeno od 10:00 do 20:00 pouze pro zvané osoby z reprezentativně vybraných skupin Českého statistického úřadu, IKEM a Akademie věd ČR.

Brno – Moravské náměstí – 8:0018:00 – po celý den přednostně děti od 8 do 17 let s doprovodem

Brno – Bohunice, parkoviště před Campusem MU – 8:0018:00

Olomouc – hypermarket Globus – 8:0018:00 – v době od 8:00 do 10:00 přednostně pro osoby starší 60 let

Litovel – před supermarketem Billa – 8:0018:00 – v době od 8:00 do 10:00 přednostně pro osoby starší 60 let

Uničov – náměstí Osvobození – 8:0018:00 – v době od 8:00 do 10:00 přednostně pro osoby starší 60 let

Litoměřice – Zahrada Čech s.r.o., Na Vinici 948/13, vchod Jižní brána, koridor k pavilonu G – 8:0018:00 – v době od 8:00 do 10:00 přednostně pro osoby starší 60 let

IKEM – kohorta chronicky nemocných

Více informací najdete na stránkách ke studii.